• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Zákon lex Ukrajina je nefunčný. Učitelia a psychológovia vládu vyzvali, aby prípravu legislatívy nechali radšej na odborníkoch

Zákon lex Ukrajina je nefunčný. Učitelia a psychológovia vládu vyzvali, aby prípravu legislatívy nechali radšej na odborníkoch

Slovenská komora učiteľov (SKU) a Slovenská komora psychológov (SKP) upozorňujú na možnú diskrimináciu ukrajinských učiteľov a psychológov pri ich zamestnávaní.

Dôvodom je podľa prezidenta SKU Vladimíra Crmomana a prezidentky SKP Evy Klimovej psychologický posudok o psychickej spôsobilosti potrebný na preukázanie bezúhonnosti ukrajinských učiteľov.

Ukrajinské učiteľky sa k posudku nedostanú

Posudok, ktorý vypracuje klinický psychológ z rezortu zdravotníctva, je totiž jednou z podmienok, ktorú potrebujú ukrajinskí učitelia na Slovensku počas trvania mimoriadnej situácie splniť, ak tu chcú učiť.


Druhou je čestné prehlásenie o bezúhonnosti. Tieto povinnosti vyplývajú z návrhu zákona o niektorých ďalších opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine (lex Ukrajina), ktorý schválila vláda v stredu (16. marca).

Crmoman s Klimovou poukázali na to, že absolvovanie toho posudku je v súčasnosti nevykonateľné spôsobom, ktorým by boli zachované všetky nevyhnutné odborné štandardy.

Falošné výsledky a diskriminácia

Komplikuje to nedostupnosť psychodiagnostických nástrojov v ukrajinskom jazyku a jazyková bariéra. V tomto ohľade je problémom, že možný preklad testov zo slovenčiny do ukrajinčiny by zasahoval do autorských práv a sú neodborným postupom vedúcim k falošným výsledkom.


„Zverejnené znenie príslušných ustanovení v lex Ukrajina tiež poukazuje na sporné pridelenie kompetencie odborníkom, pretože vyšetrenia spadajú skôr do oblasti pracovnej psychológie a nie klinickej. Prekážkou pre rýchle zrealizovanie vyšetrení je i fakt, že klinických psychológov ako špecialistov je dlhodobý nedostatok a na termín u klinického psychológa sa čaká i niekoľko týždňov,“ konštatovali zástupcovia učiteľov a psychológov.

Takéto nároky na prichádzajúcich zamestnancov z Ukrajiny môžu byť navyše aj diskriminačné, nakoľko takéto komplexné psychologické vyšetrenia slovenskí zamestnanci nemusia podstupovať.

Vláda má odstrániť nedostatky

Z tohto dôvodu vyzvali vládu SR, aby prijala okamžité opatrenia, ktoré umožnia nediskriminujúcim a dôstojným spôsobom zaradiť pedagógov a iných odborníkov z Ukrajiny do pomoci, podpory a výchovy detí z Ukrajiny pri zachovaní odborných požiadaviek na preukázanie ich psychickej spôsobilosti.


Zároveň vyzvali vládny kabinet Eduarda Hegera (OĽaNO), aby k tvorbe legislatívnych predpisov prizýval tých odborníkov, ktorí poznajú realitu a vykonateľnosť vecí.

Odbor komunikácie a marketingu ministerstva školstva pre agentúru SITA 20. marca vysvetlil, že cieľom daného vyšetrenia je predovšetkým vylúčenie sociálno-patologických javov u týchto uchádzačov o pozíciu v školách a školských zariadeniach. „Postup pri realizácii psychologického posudku upravuje vyhláška ministerstva zdravotníctva,“ dodalo ministerstvo.


Na Slovensku je bezúhonnosť jednou z podmienok vykonávania pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca. Na jej dokázanie je potrebný odpis z registra trestov. Novelu zákona o pedagogických zamestnancoch, ktorá obsahuje danú povinnosť, prijali poslanci Národnej rady SR v závere júna 2019 s účinnosťou od 1. októbra 2019.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie