• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Zákazníci Tesca rozhodnú o finančnej podpore pre 231 lokálnych projektov

Zákazníci Tesca rozhodnú o finančnej podpore pre 231 lokálnych projektov

Zákazníci Tesca môžu od dnes jednoduchým hlasovaním zlepšiť život vo svojom okolí.

10.7.2023 (SITA.sk) - Vo všetkých 159 predajniach Tesca štartuje najdôležitejšia fáza grantového programu Vy rozhodujete, my pomáhame. Stačí, ak zákazníci žetónom získaným za každý nákup rozhodnú, ktorý lokálny projekt považujú za najlepší a zaslúži si najvyššiu finančnú podporu. Tesco rozdá 231 lokálnym nápadom takmer 170-tisíc eur na realizáciu ich aktivít – podporu v sumách 300, 600 alebo 1 300 eur.

Počas apríla tohto roka neziskové organizácie, občianske združenia, školy a škôlky, miesta a obce prihlásili do 13. edície grantového programu Vy rozhodujete, my pomáhame 402 projektov na zlepšenie života v komunitách. Z prihlásených nápadov vybrala komisia 231 projektov. Každý z nich získa finančný príspevok, o výške ich podpory však rozhodnú zákazníci Tesca v známom hlasovaní pomocou žetónov.

"Hoci grantový program Vy rozhodujte, my pomáhame Tesco organizuje už 13. krát, veľmi nás teší stále veľký záujem o grant aj kreativita nápadov. Doteraz sme pomohli zrealizovať viac ako 2 000 projektov na zlepšenie života v komunitách po celom Slovensku dokopy za takmer 1,9 milióna eur," hovorí Michaela Lehotská, manažérka spoločenskej zodpovednosti Tesca na Slovensku, a dodáva: "Teší nás, že ľudia na Slovensku preberajú iniciatívu a každý rok aktívne prispievajú k lepšiemu životu vo svojej komunite. Napríklad v poslednej edícii opäť odovzdali milióny hlasov, dokonca sa sami zaujímajú o dátum hlasovania v jednotlivých obchodoch."

Za dvanásť edícií programu zákazníci odovzdali projektom viac ako 36 miliónov hlasov. Hlasovanie je skutočne jednoduché – za každý nákup dostane zákazník papierový žetón. Ten vhodí do hlasovacieho zariadenia k jednému z troch lokálnych projektov na zlepšenie okolia, ktorý sa mu najviac páči. Projekt s najviac žetónmi získa v každej predajni finančnú podporu vo výške 1 300 eur, projekt na druhom mieste dostane 600 eur a na treťom 300 eur. Celkovo Tesco finančne podporí 231 najlepších lokálnych projektov sumou 169 400 eur. Hlasovanie prebieha vo všetkých 159 predajniach Tesca až do nedele 6. augusta 2023.

Najviac projektov sa v tejto edícii týkalo najmä oblastí, ako je vzdelávanie a rozvoj, zdravie a šport, kultúra a rozvoj komunitného života. Z prihlásených nápadov vyberá v každej edícii nezávislá odborná porota zložená zo zástupcov Tesca a neziskových organizácií vrátane Nadácie Pontis 231 najlepších projektov. Príležitosť dostanú projekty, vďaka ktorým vzniknú nové komunitné priestory, záhrady, parky, herne, divadlá či športoviská, budú obnovené pamiatky, prípadne budú zorganizované rôzne športové či kultúrne podujatia, kurzy, vzdelávacie aktivity a mnohé ďalšie.

Spolu s množstvom iných projektov sa za 12. edícií programu Vy rozhodujete, my pomáhame podarilo:

  • zrealizovať viac ako 100 kultúrnych podujatí
  • zrekonštruovať takmer 60 ihrísk
  • zorganizovať približne 200 vzdelávacích aktivít
  • skrášliť viac ako 150 verejných záhrad a parkov
  • uskutočniť vyše 10 detských táborov
  • podporiť viac ako 20 aktivít na pomoc útulkom pre zvieratá

Víťazné projekty z doterajších edícií sú dostupné na webstránke grantového programu

Zdroj: Tesco, SR

Informačný servis

Viac k téme: gram, Grantový program, PR
Zdroj: SITA.sk - Zákazníci Tesca rozhodnú o finančnej podpore pre 231 lokálnych projektov

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie