• Dnes je: Štvrtok 02. decembra 2021 meniny má Bibiána

Zákazníci skrachovanej Slovakia Energy by s novým dodávateľom nemali váhať, lebo im hrozia vyššie ceny za elektrinu

Zákazníci skrachovanej Slovakia Energy by s novým dodávateľom nemali váhať, lebo im hrozia vyššie ceny za elektrinu

Spotrebitelia energií, ktorí sú v režime dodávok poslednej inštancie, majú až tri mesiace na zmenu dodávateľa.

Bývalí zákazníci skrachovaného dodávateľa energií Slovakia Energy by už mali rozmýšľať nad uzatvorením zmluvy o dodávkach energií s novým dodávateľom. Tým sa môže stať aj súčasný dodávateľ poslednej inštancie.

Čiže pri plyne je to Slovenský plynárenský priemysel a pri elektriny ZSE Energia, Stredoslovenská energetika a Východoslovenská energetika.

Čím skôr uzavrie odberateľ riadnu zmluvu o dodávkach energií, tým skôr sa stane zákazníkom so všetkými svojimi právami a povinnosťami, pričom získa dodávky energií za riadnu cenníkovú cenu.

Dodávatelia poslednej inštancie

Spotrebitelia energií, ktorí sú v režime dodávok poslednej inštancie, majú až tri mesiace na zmenu dodávateľa. Musia si však uvedomiť, že cena dodanej energie počas celého obdobia dodávok poslednej inštancie môže byť vyššia.

Ako uviedol v pondelok minister hospodárstva Richard Sulík, cenníkové ceny zatiaľ bývalým zákazníkom skrachovaného alternatívneho dodávateľa energií ponúkol Slovenský plynárenský priemysel (SPP), a to za dodávky plynu.


S ostatnými tradičnými dodávateľmi poslednej inštancie v súčasnosti minister rokuje. Rokovania sa majú týkať toho, aby dodávatelia neuplatňovali voči zákazníkom v režime dodávok poslednej inštancie maximálne možné ceny za dodávky elektriny.

Regulátor monitoruje situáciu na trhu

Krach ďalšieho dodávateľa energií nateraz nehrozí. Pre agentúru SITA to potvrdil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). „ÚRSO momentálne nemá od dodávateľov takéto informácie, situáciu na trhu však podrobne monitoruje,“ povedal hovorca regulačného úradu Radoslav Igaz.

Regulačný úrad upozorňuje všetkých odberateľov plynu či elektriny, aby nepanikárili ani pri krachu akéhokoľvek dodávateľa energií.


Odberatelia skrachovaného dodávateľa totiž automaticky prechádzajú do režimu tzv. dodávky poslednej inštancie. „Ubezpečujeme dotknutých odberateľov, že budú mať v zmysle legislatívy naďalej zachovanú nepretržitú dodávku elektriny aj plynu. Nik nebude odpojený,“ zdôraznil pre agentúru SITA Igaz.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie