• Dnes je: Sobota 22. februára 2020 meniny má Etela

Zákaz fajčenia v reštauráciách by sa mohol rozšíriť aj na terasy. Privítali by ste to?

Zákaz fajčenia v reštauráciách by sa mohol rozšíriť aj na terasy. Privítali by ste to?

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska považuje ochranu nefajčiarov v zariadeniach verejného stravovania za dostatočnú.

12.10.2019 (Webnoviny.sk) - Zákaz fajčenia v reštaurácii by sa mohol rozšíriť aj na terasy, kde sa podávajú jedlá. Navrhujú to poslanci Katarína Cséfalvayová, Martin Fedor a Marek Krajčí. Na októbrovú schôdzu parlamentu predložili návrh novely zákona o ochrane nefajčiarov.

Nesystémový návrh

Generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák pre agentúru SITA povedal, že ide o nesystémový návrh, ktorý so sebou nesie „ďalšie náklady a zbytočné obmedzenia pre niektoré prevádzkarne". Podľa neho je ochrana nefajčiarov v zariadeniach verejného stravovania dostatočná.

Predkladatelia návrhu argumentujú, že návštevníci zariadení spoločného stravovania, ktorí konzumujú pokrmy vo vonkajších priestoroch, ako sú napríklad terasy, altánky a akékoľvek vonkajšie sedenie, nie sú dostatočne chránení pred dymom z tabakových výrobkov iných zákazníkov sediacich v ich blízkosti.

Tvrdia, že z hľadiska zdravia je to pre stravujúcich sa návštevníkov zariadení ešte viac škodlivé ako napríklad fajčenie na zastávkach.

Ďalšie náklady a zbytočné obmedzenia

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska tvrdí, že práve vonkajšie terasy, vzhľadom na umiestnenie, sú často priestorom určeným pre potreby fajčiarov v prevádzkach, kde nedošlo, napríklad z dôvodu vysokých nákladov, k oddeleniu v zmysle platných predpisov.


„Ak chceme meniť úroveň nastavenie ochrany nefajčiarov, ktorú považujeme v súčasnosti za naozaj dostatočnú, je potrebné pripraviť inú reguláciu na základe celospoločenskej diskusie a nenavrhovať čiastočné úpravy len pre vybrané prevádzkarne. Tie sú totiž nesystémové, znamenajú len ďalšie náklady a zbytočné obmedzenia pre niektoré prevádzkarne. Rozhodnutie je potrebné nechať na spotrebiteľa a prevádzkovateľa," povedal Harbuľák pre agentúru SITA.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Pozrite si náš nový Magazín!

Video: Koľko času maximálne by malo dieťa stráviť za počítačom, mobilom či tabletom?


Počasie