• Dnes je: Pondelok 25. októbra 2021 meniny má Aurel

Zahraniční turisti sa na Slovensku vracajú len pomaly, na pandémiu najviac dopláca Bratislavský kraj

Zahraniční turisti sa na Slovensku vracajú len pomaly, na pandémiu najviac dopláca Bratislavský kraj

Hotelom a penziónom pomaly pribúdajú návštevníci, stále je ich necelá polovica oproti roku 2019.

24.8.2021 (Webnoviny.sk) - Ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku mali v júni tohto roka takmer 288-tisíc návštevníkov, ktorí v nich strávili 807-tisíc nocí. Boli to dva a pol násobné hodnoty predošlého mesiaca a o polovicu vyššie ako pred rokom, ale minuloročný jún a aj tohtoročný máj boli ovplyvnené rekordnými prepadmi pod vplyvom opatrení proti pandémii COVID-19.

Ako v utorok informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ), v porovnaní s júnom 2019 bola v hoteloch, penziónoch a ďalších ubytovacích zariadeniach len necelá polovica hostí. Vtedy ubytovacie služby využilo 610-tisíc osôb a počet nocľahov dosiahol skoro 1,6 milióna.

Aj v júni sa ubytovali v hoteloch a penziónoch najmä domáci turisti, ich počet 240-tisíc mal podiel 84 percent na celkovej návštevnosti. Najviac domácich turistov navštívilo v júni Žilinský kraj (56-tisíc osôb), Prešovský kraj (51-tisíc) a Banskobystrický kraj (38-tisíc). Spolu tieto tri kraje tvorili 60 percent domácej návštevnosti.

Zahraničná klientela sa vracia len pomaly

Návrat zahraničných hostí je stále pomalší, v júni tvorili 16 percent hostí, pred dvoma rokmi mali podiel 40 percent. Ubytovanie v SR využilo v júni 47-tisíc cudzincov s takmer 113-tisíc nocľahmi, v tom istom čase pred pandémiou ich prišlo päťkrát viac.

Viac o téme: Koronavírus

Nízky počet zahraničných turistov bol najviac viditeľný, ako aj po minulé mesiace, v Bratislavskom kraji, v ktorom cudzinci tvorili v čase pred pandémiou najvýraznejší podiel. Celková návštevnosť regiónu hlavného mesta bola oproti obdobiu spred dvoch rokov nižšia o 71,5 percenta, počet zahraničných hostí klesol až o 84,1 percenta.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Celkovo sa v prvom polroku 2021 ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 547-tisíc návštevníkov, čo je medziročne menej o takmer 59 percent. Počet domácich návštevníkov klesol o 49 percent a cudzincov o 20,7 percenta. V porovnaní s prvým polrokom 2019 využilo ubytovanie menej o 74 percent domácich a o 92 percent zahraničných návštevníkov.

Medziročne ide o nárast

Ku koncu druhého štvrťroka poskytovalo ubytovacie služby na Slovensku 4 586 zariadení. K dispozícii bolo 71-tisíc izieb so 185,8-tisíca lôžkami, z toho 167,5-tisíca stálych lôžok. Čisté využitie stálych lôžok v druhom štvrťroku bolo 15,1 percenta, využitie izieb 19,4 percenta.

Ubytovacie zariadenia dosiahli v druhom štvrťroku tržby v objeme 38,4 milióna eur, čo je dvojnásobok oproti rovnakému štvrťroku 2020, kedy bola situácia ovplyvnená prvou vlnou pandémie. V porovnaní s tým istým obdobím pred pandémiou v roku 2019 však tržby v mesiacoch apríl až jún dosiahli len tretinovú hodnotu.

Zahraniční návštevníci realizovali tržby v hodnote 6,6 milióna eur, čo bolo 17,1 percenta na celkových tržbách ubytovateľov. Tržby domácich návštevníkov dosiahli 31,8 mil. eur s podielom 82,9 percenta na celkových tržbách ubytovacích zariadení.

Spomedzi krajov dosiahli najvyššie tržby ubytovacie zariadenia v Žilinskom a Prešovskom kraji (zhodne po osem miliónov eur), najnižšie tržby mali ubytovacie zariadenia v Nitrianskom kraji (1,7 milióna eur) a v Košickom kraji (2,2 milióna eur).

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie