• Dnes je: Utorok 26. januára 2021 meniny má Tamara

Začína sa súdny proces so Sarkozym, exprezidenta vinia z korupcie a obchodovaniu s vplyvom

Začína sa súdny proces so Sarkozym, exprezidenta vinia z korupcie a obchodovaniu s vplyvom

Niekdajší prezident Francúzska čelí obvineniam z korupcie a obchodovania s vplyvom a hrozí mu väzenie aj pokuta.

23.11.2020 (Webnoviny.sk) - V pondelok sa vo Francúzsku začína proces s exprezidentom Nicolasom Sarkozym, ktorý je obvinený z korupcie a obchodovania s vplyvom. Šesťdesiatpäťročný politik je obvinený z toho, že sa v roku 2014 pokúsil nelegálne získať informácie od sudcu, ktoré sa týkali vyšetrovania súvisiaceho s ním.

Niekdajší prezident sa postaví pred parížsky súd spolu s jeho právnikom Thierrym Herzogom a sudcom Gilbertom Azibertom. Pojednávania by mali trvať do 10. decembra.

Obvinení popierajú akékoľvek previnenie. V prípade odsúdenia im hrozí trest odňatia slobody na maximálne desať rokov a pokuta vo výške nanajvýš milión eur.

Údajné nelegálne financovanie Sarkozyho kampane

Sarkozy a Herzog sú podozriví z toho, že 73-ročnému Azibertovi ponúkli post v Monaku výmenou za to, že im posunie informácie o vyšetrovaní údajného nelegálneho financovania Sarkozyho prezidentskej kampane v roku 2007 zo strany dedičky firmy LOréal Liliane Bettencourt.

Exprezident tvrdí, že nikdy nezasiahol, aby pomohol Azibertovi. Ten prácu nakoniec nedostal a odišiel v roku 2014 do dôchodku. Vyšetrovací sudcovia sa domnievajú, že už ponúknutie dohody predstavuje trestný čin, aj keď sľuby neboli splnené.

Sarkozy poukazuje na justičné obťažovanie a obviňuje vyšetrujúcich sudcov z porušovania výsad právnika a klienta odpočúvaním. Exprezident si v roku 2014 s právnikom zaobstarali tajné mobily zaregistrované na inú osobu, aby mohli mať súkromné hovory, pretože sa podľa svojich slov obávali nelegálneho odpočúvania.

O odpočúvaní zrejme vedeli

Podľa sudcov je to skôr preto, aby sa vyhli úradnému odpočúvaniu, pretože niektoré rozhovory z oficiálnych telefónov medzi nimi naznačujú, že vedeli, že ich súdni vyšetrovatelia odpočúvajú.

Odpočúvanie jeho telefónov podnietilo vyšetrovanie údajného financovania jeho kampane z roku 2007 zo strany líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího.

Sarkozy, ktorý sa objavuje aj v niekoľkých ďalších súdnych vyšetrovaniach, je prvý prezident vo Francúzsku, ktorý čelí korupčnému procesu.

Na jar 2021 by sa mal spolu s ďalšími 13 osobami postaviť pred súd pre obvinenia z nelegálneho financovania jeho prezidentskej kampane z roku 2012.

Viac k téme: francúzsky prezident, korupcia

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie