• Dnes je: Nedeľa 29. mája 2022 meniny má Vilma

Záchranu zrúcaniny Katarínka nezastavila ani pandémia, do prác sa zapojilo cez sto dobrovoľníkov

Záchranu zrúcaniny Katarínka nezastavila ani pandémia, do prác sa zapojilo cez sto dobrovoľníkov

Zrúcanina Kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej.

Dobrovoľníci napriek pandémii aj v tomto roku pokračovali v záchrane ruín Kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej medzi obcami Dechtice a Naháč v okrese Trnava.

Celkovo sa podľa Beáty Špakovej z občianskeho združenia Katarínka v tomto roku počas leta v dvojtýždňových turnusoch do prác zapojilo 114 dobrovoľníkov, z toho 70 nových.

Pomáhali pri archeologických výskumoch a konzervovaní nadzemných častí ruín. Projekt záchrany Katarínky pre ďalšie generácie má už 27 rokov.

Výskum prebiehal v dvoch sondách

„Archeologické výskumy prebiehali v dvoch sondách. V prvej sa skúmal vstup z nádvoria do kláštora, schodisko medzi podlažiami, výškové úrovne a povrchová úprava podláh medzi jednotlivými priestormi a ich prepojenie. V druhej sonde bol predmetom výskumu priebeh ohradového múru a odvodňovacích kanálov,“ priblížila Špaková.

Okrem nových stavebných poznatkov a dispozície zaniknutých priestorov našli pri výskume množstvo kamenných článkov z obrúb okien vyšších podlaží, keramiku alebo úlomky sklenených pohárov.

Na juhovýchodnom nároží kláštora prebiehalo konzervovanie nadzemých časti murív. Dobrovoľníci premurovali a zatrávnili koruny múrov na ochranu pred poveternostnými vplyvmi, taktiež obnovovali okenné a dverné záklenky.

Záchrana zrúcaniny bude pokračovať aj o rok

Počas celého roka sa na Katarínke konalo viacero podujatí, niektoré však boli kvôli pandemickej situácii online. Sprevádzanie turistov, spojené s výstupom na vežu za dodržania hygienických opatrení, sa konalo počas celej letnej sezóny a jarných a jesenných víkendov.

Novinkou bola novosprístupnená krypta. Pribudol predajný vozíček a medzi suvenírmi katarínkovské ponožky s originálnym dizajnom.

Záchrana zrúcaniny Katarínka bude pokračovať aj v roku 2022 opäť formou dvojtýždňových družín, ktoré budú odrezané od okolitého sveta a technických vymožeností civilizácie. Prihlasovanie bude spustené od januára.

Kláštor Katarínka

Kláštor svätej Kataríny Alexandrijskej bol založený v roku 1618 a patril františkánskemu rádu. V roku 1786 bol kláštor dekrétom cisára Jozefa II. zrušený. Mnísi ho museli opustiť, kláštor sa postupne začal meniť na ruiny.


Zrúcanina sa nachádza v malokarpatských lesoch medzi obcami Naháč a Dechtice v Trnavskom kraji. Záchranné práce na zrúcanine zastrešuje občianske združenie Katarínka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie