• Dnes je: Pondelok 06. decembra 2021 meniny má Mikuláš

Zábojník: Vzťahy Ruska a Česka ovplyvnia bežných ľudí. Slovenskí politici by mali poznať svoje miesto

Zábojník: Vzťahy Ruska a Česka ovplyvnia bežných ľudí. Slovenskí politici by mali poznať svoje miesto

Moskva sľúbila Prahe odvetu, ktorá prišla v podobne vyhostenia 20 českých diplomatov z Ruska.

Rusko patrí medzi najsilnejšie svetové veľmoci a svojho postavenia v globálnom dianí si je veľmi dobre vedomé.

Najnovšie rozvírilo vody nielen v našich končinách so špionážnou kauzou v Českej republike.

Český premiér Andrej Babiš cez víkend informoval, že Praha vyhostí 18 ruských diplomatov, ktorých české spravodajské služby identifikovali ako pracovníkov ruských tajných služieb.

Explózia i otrava

Dvoch Rusov totiž spojili s výbuchom muničných skladov v moravských Vrběticiach, ktoré ležia len niekoľko kilometrov od Slovenska. Otriasli nimi celkovo dva výbuchy, a to ešte 16. októbra a 3. decembra 2014.

České rozviedky s nimi spájajú dvoch ruských agentov. Anatolij Čepiga a Alexander Miškin sú navyše známy aj vďaka otrave bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry novičokom v anglickom Salisbury v roku 2018.


Moskva sľúbila Prahe odvetu, ktorá prišla v podobne vyhostenia 20 českých diplomatov z Ruska.


Prípad si, samozrejme, všimli v zahraničí. Napokon, samotná Česká republika o rozhodnutí vlády informovala aj predsedu Európskej rady Charlesa Michela či partnerov v NATO a Európskej únii a požiadala ich o podporu.


Tú následne vyslovili napríklad aj Spojené štáty americké, ktoré nedávno vyhostili 10 ruských diplomatov a uvalili sankcie na niekoľko desiatok ľudí a subjektov.

Narušenie vzťahov

Podľa slovenského bezpečnostného analytika Juraja Zábojníka situácia vážne naruší vzťahy Českej republiky s Ruskom. Tie pritom v uplynulom období neboli najhoršie. Dôkazom je aj bezprecedentná misia z roku 2017, keď prezident Miloš Zeman vzal do Moskvy vyše sto českých podnikateľov.

Odborník upozornil, že pri takýchto zásadných rozhodnutiach je potrebné zvažovať kroky z viacerých pohľadov. Podľa neho to bude mať dopad na ekonomiku a v konečnom dôsledku aj na obyvateľov Českej republiky.


„Musíme si uvedomiť, že vyhostenie 18 diplomatov vážne naštrbí vzťahy. Nedá sa to napraviť ani za týždeň, ani za mesiac. Preto je potrebné takéto kroky posudzovať veľmi citlivo,“ uviedol pre Webnoviny.sk.


Priznal, že aj jemu sa v spojitosti s prípadom vynára množstvo otázok, na ktoré nemáme jednoznačné odpovede.


Čo je to za muničný sklad a akú má ochranu, keď sa doň podarí preniknúť zahraničným špiónom, ktorí tam môžu prichystať explóziu? Boli by ruskí špióni takí primitívni, že by to urobili takýmto spôsobom?

„Táto rovnica je dosť zložitá a môže z nej vyjsť veľa zvláštnych výsledkov. Myslím si, že to chcelo trošku viac prehodnotenia, kým sa dostali k vyhosteniu,“ povedal Zábojník.

Silné reči

Na kauzu reagovali aj politickí predstavitelia Slovenska. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v nedeľu na sociálnej sieti Facebook vyjadril podporu Českej republike v jej krokoch voči ruským tajným službám.


„Prípady z muničných skladov vo Vrběticích, ale aj zo Salisbury, sú najviditeľnejšími dôkazmi ich cieleného a škodlivého pôsobenia v Európe, kde sa ruská vláda neštíti zabíjať nevinných občanov iných krajín. Takéto konanie Ruskej federácie je neprípustné a musí byť jasne pomenované a potrestané,“ napísal.


Na záver dodal, že Slovensko má s Ruskom spoločné záujmy. „Ale od Ruskej federácie potrebujeme vidieť úprimný záujem o spoluprácu a nie zásadne nepriateľské aktivity,“ vyhlásil.

Bývalý riaditeľ Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií zhodnotil, že vyjadrenia slovenských predstaviteľov nie sú práve najšťastnejšie a on sám by určite takto urýchlene nekonal.


„Slovensko je príliš malý štát na to, aby sme robili arbitra medzi veľmocami. Môžeme si povedať svoj názor, môžeme vyjadriť znepokojenie, ale nie naťahovať svaly a snažiť sa určovať smerovanie,“ ozrejmil Zábojník.


Politici by podľa jeho názoru mali byť zdržanliví vo svojich výrokoch a nepridávať sa hneď na nejakú stranu.


„Najmä, keď nemajú a ani nemôžu mať dostatočné podklady, pretože spravodajské vzťahy sú veľmi citlivá vec. Čo keď to Čechom podhodili, čo keď to urobila iná spravodajská služba?,“ uviedol.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS) počas dnešnej tlačovej konferencie potvrdil, že Slovensko podporuje Českú republiku. Sám včera rokoval s českým náprotivkom.


Dnes ráno kontaktoval predsedníctvo V4 a navrhol, aby ministri zahraničných V4 podpísali podpornú deklaráciu voči ČR. Tento návrh prijali a v súčasnosti dokončujú text dokumentu.

Vyvážené vzťahy

V uplynulom období sa Rusko skloňuje aj s vakcínami Sputnik či rozmiestňovaním vojakov pri východnej ukrajinskej hranici. Podľa odborníka konflikty, ako napríklad ten súčasný v Českej republike, určite neprispievajú k napätiu.


Upozornil, že Česká republika i Slovensko ešte stále čerpajú z dobrého mena niekdajšieho Československa, a to si treba vážiť a zachovať. Inými slovami, červenej armáde vďačíme za oslobodzovanie koncentračných táborov, ale i mnohých miest, vrátane Bratislavy.

„Nemali by sme robiť rozhodcu medzi dvojmetrovými, keď máme meter dvadsať. Tým nehovorím, že by sme sa mali správať tak, ako Rusi určujú, ale treba rešpektovať aj dejiny a súčasnú situáciu a zamyslieť sa, na základe čoho tieto konflikty vznikajú,“ povedal.


„Vždy vyvolali konflikty šialenci, ale ľudia musia dať pozor na to, by to šialenci zase nezopakovali,“ skonštatoval.

Dopad na Slovensko a svet

Zábojník tiež upozornil, že neuvážené správanie môže mať na Slovákov zásadný dopad. Z Ruska dovážame okrem iného ropu a plyn. Narušenie dobrých vzťahov s Ruskom by sa podľa neho prejavilo aj u bežných občanov.


„Zdvihli by sa dane a ľudia budú hladovať. Slovensko je už teraz vo veľmi zlej situácii, ale niektorí sa tu stále na niečo hrajú, pretože sú úplne odtrhnutí od reality. Ústavní činitelia majú niekoľkotisícové platy a zabúdajú na bežných ľudí,“ vyhlásil.

Celú situáciu označil za časovanú bombu, ktorú dokáže zvládnuť len diplomacia na vysokej úrovni a nie „vykrikovanie spoza plota“.


Faktom je, že ruská armáda disponuje vyspelou technikou a nielen z histórie, ale aj z ostatných rokov je zjavné, že Rusi sú odhodlaní brániť si svoje územie a bezpečnosť ľudí.


„Rus je Rus. Kto sa vyzná v histórii a má oči otvorené, tak si vie predstaviť, aký konflikt by tu mohol vzniknúť. Nebolo by to už len o bodákoch a kalašnikovi. Nikto z nás netuší, čo by to bolo za peklo,“ uzavrel Zábojník.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie