• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Za telefonovanie za volantom či nedodržiavanie povolenej rýchlosti hrozia od augusta prísnejšie tresty a strata vodičáku

Za telefonovanie za volantom či nedodržiavanie povolenej rýchlosti hrozia od augusta prísnejšie tresty a strata vodičáku

V prípade telefonovania za volantom bez vybavenia „hands free“ sa horné hranice pokút v blokovom konaní zvýšia zo 100 na 150 eur a v riadnom správnom konaní z 200 na 300 eur.

Od 1. augusta musia vodiči počítať s prísnejšími trestami za prekročenie povolenej rýchlosti alebo telefonovanie za volantom.

Ako totiž pripomína Ministerstvo vnútra SR, účinnosť nadobúda novela zákona o cestnej premávke, ktorej cieľom je podľa rezortu posilniť bezpečnosť na cestách.

Hrozí zákaz šoférovania

V prípade prekročenia povolenej rýchlosti ostávajú zachované aktuálne výšky ukladaných najprísnejších pokút, teda v blokovom konaní od 250 do 800 eur, pri riadnom konaní od 500 do 1 000 eur.


Ak však vodič tretíkrát a viackrát prekročí rýchlosť počas 12 mesiacov, konkrétne v obci o 50 kilometrov za hodinu a viac a mimo obce o 60 kilometrov za hodinu a viac, bude možné mu uložiť aj zákaz šoférovať.

Telefonovanie za volantom

V prípade telefonovania za volantom bez vybavenia „hands free“ sa horné hranice pokút v blokovom konaní zvýšia zo 100 na 150 eur a v riadnom správnom konaní z 200 na 300 eur.


Zároveň bude možné za tento priestupok uložiť zákaz šoférovať a porušenie sa bude rátať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov.


„Cieľom je, aby sa vodiči sústredili na šoférovanie motorového vozidla a doplnkovými činnosťami nestrácali pozornosť nad vedením vozidla a neohrozovali tak ďalších ľudí na ceste, ako aj seba,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec.

Porušovanie pravidiel cestnej premávky

Ministerstvo v tejto súvislosti uvádza, že za obdobie prvých piatich mesiacov roka 2022 zistili policajti dopravnej polície v rámci dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky takmer 155-tisíc porušení pravidiel cestnej premávky, ktoré vybavili na mieste v blokovom konaní alebo postúpili na správne konanie.

Za rok 2021 zaznamenali spolu viac ako 332-tisíc porušení pravidiel.

Motoristi ustrážte si platnosť EK a STK, jej automatické predlžovanie pre pandémiu končí posledným augustovým dňom

Pandemické predlžovanie platnosti technickej a emisnej kontroly sa o tri mesiace skončí k 31. augustu. Parlament totiž schválil novelu zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Informovala o tom Miriama Švikruhová z odboru komunikácie ministerstva dopravy.

V praxi to bude vyzerať tak, že ak sa niekomu skončí platnosť technickej a emisnej kontroly do 31. augusta 2022, predĺženie o tri mesiace platí. Avšak, ak sa platnosť technickej a emisnej kontroly skončí 1. septembra 2022 alebo neskôr, predĺženie už neplatí.


„V aktuálnej dovolenkovej sezóne by som chcel upozorniť vodičov, že predĺženie platnosti týchto kontrol o tri mesiace platí len na Slovensku. V zahraničí im môže hroziť vysoká pokuta,“ zdôraznil minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nom. Sme rodina).


Rezort dopravy odporúča absolvovanie technickej a emisnej kontroly neodkladať. Stanice technickej kontroly fungujú bez akýchkoľvek obmedzení a vodičom nič nebráni ich navštíviť ihneď po skončení platnosti.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie