• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Za protestmi proti očkovaniu stoja anonymné stránky na Facebooku, úspech im zaručila politická podpora

Za protestmi proti očkovaniu stoja anonymné stránky na Facebooku, úspech im zaručila politická podpora

Vyplýva to zo zistení projektu Infosecurity.

23.8.2021 (Webnoviny.sk) - Za veľkou časťou protestov proti očkovaniu z júla tohto roka stojí aktivizácia malou „armádou“ anonymných stránok na Facebooku, no ich úspech by nebol možný bez politickej podpory. Skonštatoval to projekt Infosecurity.sk, ktorý spolu s Investigatívnym centrom Jána Kuciaka (ICJK) analyzoval, kto tieto protesty inicioval, aké informácie a dezinformácie pri tom využil a aké ciele jednotliví aktéri sledovali.

„Malé protesty na hraničných priechodoch prerástli do väčších s niekoľkými stovkami až tisíckami účastníkov, ktorí zaútočili na parlament a zablokovali dopravu v hlavnom meste,“ uviedol Infosecurity. Pripomenuli, že na prvých protestoch na hraničných priechodoch Vrbovce a Horné Tŕnie sa zúčastnil aj poslanec za stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Peter Krupa a člen strany Marcel Urban.

Nasledoval protest pred Úradom vlády SR z 10. júla. Na protest 23. júla pred Národnou radou SR pozýval predseda ĽSNS Marian Kotleba, „ku ktorému sa už počas protestu pridal aj Ľuboš Blaha (Smer-SD)“.

Protesty podporovalo aj šírenie hoaxov

„Antivakcinačné hnutie“ zorganizovalo aj protesty pred prezidentským palácom v Bratislave. Infosecurity poukázalo na to, že na tieto protesty opäť pozývali najmä kotlebovci, ale aj nová strana Život - Národná strana a niektoré anonymné stránky na Facebooku. Napríklad stránka „Prečo média mlčia", ktorá informovala o trasách autobusov zvážajúcich demonštrantov z celého Slovenska. Svoje sympatie k týmto protestom vyjadrovali aj strany Smer-SD, Republika, SNS či radikálne Slovenské hnutie obrody,“ uviedlo Infosecurity.

Celkovú atmosféru, ktorá prospievala protestnej nálade, celé mesiace podporovalo šírenie rôznych hoaxov o očkovaní. Ako zdôraznilo Infosecurity, k anonymným zdrojom týchto informácií sa počas leta pridali aj politici.

Napríklad kotlebovci zdieľali príbeh o tom, že podľa Billa Gatesa vakcína pomôže znížiť populáciu o desať až 15 percent. Odídenci od Kotlebu združení v hnutí Republika zase šírili falošný príbeh o tom, že vakcíny sú neodskúšané a nikto nevie, aké účinky budú mať na deti o pár rokov, „komu zlyhá imunita, komu sa objavia nádory”.

Najväčší dosah mal Blaha

Podľa analýzy možno vidieť aj priamu súvislosť medzi šírením falošných príbehov a letnými protestmi pred bydliskami lekárov, ktorí verejne podporujú očkovanie. Za jeden z dôvodov, prečo odporcovia očkovania prišli pred dom infektológa Pavla Jarčušku, vidí Infosecurity hoax o tom, že Jarčuška chce preočkovať až 95 percent Slovákov, a preto sa na jeseň „chystá teror”.

Túto falošnú správu zverejnila anonymná stránka Inenoviny 4. júla. „O Elene Prokopovej, ktorá si ako hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast dovolila obhajovať očkovanie detí, sa tiež šírili nezmyselné správy o jej údajnom napojení na farmaceutické firmy a zahraničnú politiku USA,“ pokračovalo Infosecurity s tým, že k šíreniu nepravdivých skutočností o nej sa pridala aj radikálna politická strana Slovenské hnutie obrody.

Politikom s najväčším dosahom pri šírení rôznych naratívov, ktoré podporovali antivakcinačné hnutie, bol podľa Infosecurity počas júla opozičný poslanec Ľuboš Blaha„Patrí medzi tých aktérov, ktorí za šírenie svojich posolstiev aj platili, keďže počas júla spustil na Facebooku až 43 reklám, každú s rozpočtom do 100 eur,“ napísalo Infosecurity.

Podľa analýzy je to práve strana Smer - sociálna demokracia (Smer-SD), ktorá míňala najviac na reklamy namierené proti očkovaniu. Predstavitelia Smeru a strana takto celkovo za júl spustili 88 reklám, pričom každú z nich podporili sumou do 100 eur.

Stovky eur minuté na antikampane

Spomedzi nezaradených poslancov bol najaktívnejší exkotlebovec Tomáš Taraba zo strany Život - NS, ktorý spustil päť reklám s rozpočtom do 100 eur a jednu reklamu s rozpočtom 300 až 399 eur. Tri reklamy namierené proti očkovaniu aktivoval aj Marian Kotleba.

Do antivakcinačnej reklamnej kampane sa tiež zapojili dvaja bývalí členovia ĽSNS a dnes členovia strany Republika. Milan Mazurek spustil tri takéto reklamy s rozpočtom do 100 eur a Milan Uhrík dve s rozpočtom 100 až 200 eur.

Protiočkovaciemu protestnému hnutiu počas leta pomáhalo mnoho prevažne anonymných stránok. Pozvánky na protesty podľa analýzy zdieľalo vyše 20 stránok. „Tieto stránky sa dajú rozdeliť do dvoch skupín. Časť z nich je zrejme prepojená na politikov, aj keď sa to často snažia skryť. Druhú skupinu tvoria stránky, ktoré sa javia ako nezávislé,“ vysvetlilo Infosecurity.

Poukázali aj na stránku Chceme dobrovoľné očkovanie, ktorá má 9,6 tisíca sledovateľov na Facebooku. Ako jediná 6. júla verejne vydala výzvu na protesty pred domami lekárov.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie