• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Za posledných desať rokov na Slovensku mierne klesol podiel ženatých a vydatých

Za posledných desať rokov na Slovensku mierne klesol podiel ženatých a vydatých

Za posledných desať rokov na Slovensku mierne klesol podiel ženatých a vydatých. Kým v roku 2011 ich bolo 41,5 percenta, v minulom roku och bolo 40 percent. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) pre sčítanie obyvateľov Jasmína Stauder.

Najvyšší podiel ženatých a vydatých bol zaznamenaný v Prešovskom kraji (42,83 percenta) a najnižší v Banskobystrickom kraji (37,29 percenta). Počas vlaňajšieho sčítania obyvateľov bol najvyšší podiel ženatých a vydatých v Bratislavskom kraji (42,59 percenta).

Nechuť k manželstvu si naopak zachovali v Banskobystrickom kraji. Podiel ženatých a vydatých obyvateľov v ňom bol v roku 2011 38,18 percenta a v roku 2021 37,29 percenta.

Nízky a vysoký podiel slobodných

Obcami, kde podiel slobodných nedosahuje ani jednu štvrtinu obyvateľov, sú Krajná Porúbka (okres Svidník), Bystrá (okres Stropkov), Svetlice (okres Mezdiaborce), Oľšinkov (okres Medzilaborce) a Veľké Borové (okres Liptovský Mikuláš).


V Chminianskych Jakubovanoch (okres Prešov), Lipovci (okres Rimavská Sobota), Sáse (okres Revúca), mestskej časti Košíc Lunik IX, Žehre (okres Spišská Nová Ves), Slizkom (okres Rimavská Sobota), Bôrke (okres Rožňava) a Vaľkovni (okres Brezno) podiel slobodných prevyšuje tri štvrtiny zo všetkých obyvateľov.

Medzi krajskými mestami

Spomedzi obcí so štatútom mesta majú najvyšší podiel slobodných mestá Dobšiná (okres Rožňava), Medzev (okres Košice-okolie) a Krompachy (okres Spišská Nová Ves).

Naopak, najnižší podiel slobodných majú mestá Bojnice, Dudince (okres Krupina), Svidník a Štúrovo (okres Nové Zámky). Spomedzi krajských miest je najnižší podiel slobodných v meste Trenčín a najvyšší podiel v Bratislave.


Celkovo sa na Slovensku nachádza 77 obcí kde ženatí a vydaté dominujú a tvoria nadpolovičný podiel obyvateľov. V porovnaní krajských miest má najnižší podiel ženatých a vydatých mesto Bratislava (38,14 percenta), naopak, najvyšší podiel vykazuje mesto Prešov (43,10 percenta).

Podiel ženatých a vydatých

V rámci krajov Slovenskej republiky bol od roku 2011 nárast podielu obyvateľov v rodinnom stave ženatý a vydaté iba v Prešovskom kraji, kde podiel ženatých a vydatých vzrástol za posledných desať rokov o 1,16 percentuálneho bodu.

Vo všetkých ostatných krajoch Slovenskej republiky bol oproti roku 2011 zaznamenaný pokles podielu ženatých a vydatých obyvateľov. Najvýraznejší pokles zaznamenal Bratislavský kraj, kde pokles ženatých a vydatých klesol o 3,48 percentuálneho bodu na 39,11 percenta v roku 2021.

Najvyšší nárast

Najvyšší nárast podielu obyvateľov v rodinnom stave slobodný a slobodná bol zaznamenaný v Bratislavskom kraji (nárast o 4,24 percentuálneho bodu na 44,41 percenta) a Košickom kraji (47,01 percenta).


Košický kraj je taktiež krajom, kde bol počas SODB 2021 najvyšší podiel slobodných obyvateľov. Naopak, najmenší nárast obyvateľov v rodinnom stave slobodný a slobodná zaznamenal Prešovský kraj (nárast o 0,28 percentuálneho bodu, zo 44,90 percenta v roku 2011 na 45,18 percenta v roku 2021).

Obce so štatútom mesta

Na obecnej úrovni sa skokanom v sobášnosti stala obec Belejovce (okres Svidník). Kým v roku 2011 tu žilo 21,74 percenta obyvateľov so štatútom ženatý alebo vydatá, v súčasnosti je to 54,17 percenta.


Spomedzi obcí so štatútom mesta zaznamenali najvyšší nárast podielu ženatých a vydatých v meste Sabinov. Kým v roku 2011 ich podiel tvoril 39,85 percenta zo všetkých obyvateľov, v roku 2021 dosahuje 44,88 percenta.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.


Počasie