• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Za obete pandémie symbolicky dýcha už 25 spomienkových líp, najnovšia v bratislavskej Petržalke

Za obete pandémie symbolicky dýcha už 25 spomienkových líp, najnovšia v bratislavskej Petržalke

Výnimočný strom bude stáročia pripomínať ľudí, ktorým vzal život koronavírus.

3.5.2022 (Webnoviny.sk) - Už 25 unikátnych stromov symbolicky žije a dýcha za zosnulé obete Covidu-19 naprieč celým Slovenskom. Tú dvadsiatupiatu vysadili v pondelok 2. mája na Holíčskej ulici v bratislavskej Petržalke. Bratislavská mestská časť sa zapojila do celoslovenského projektu tvorby Živých pietnych miest. Projekt od minuloročnej jesene realizuje občianske združenie Skutočné obete, ktoré spája priamych pozostalých.

"Lipy, ktoré vysádzame po celom Slovensku, spájajú nielen rodiny a priateľov obetí, zdravotníkov, záchranárov a ostatných, ktorí boli pandémiou zasiahnutí, ale aj pracovníkov ďalších inštitúcií, organizácií a samospráv, ktorí sa v snažili zabrániť šíreniu vírusu a ochrániť zraniteľné skupiny. Výsadbou týchto výnimočných stromov tak prejavujeme úctu a pietu zosnulým a zároveň vďaku tým, ktorí pomáhali v boji s pandémiou. Pandemická situácia sa zlepšuje a dúfame, že sa koronavírus už nikdy v takej sile nevráti, no na tragické obdobie a jeho obete nikdy nezabudneme," uviedla Lenka Straková z OZ Skutočné obete.

Výsadbu lipy sprevádzalo slávnostné spomienkové podujatie za účasti zasiahnutých rodín, počas ktorého strom symbolicky zaliali a obetiam venovali minútu ticha. Miesto označuje pamätná tabuľa.

"Pandémia sa dotkla v mnohých ohľadoch aj našej Petržalky. Brzdila dôležité projekty, fungovanie úradu, no naučila nás spomaliť, prehodnotiť svoje priority. Nech je táto lipa spomienkou na našich zosnulých, vďakou tým, ktorí boj s pandémiou nevzdali a zároveň nádejou na novú a lepšiu budúcnosť," povedal na pietnom akte starosta Petržalky Ján Hrčka.

Slávnostného podujatia sa zúčastnil aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba. BSK v krízovom období spustil veľkokapacitné očkovacie centrum, v ktorom očkovali až 4 000 ľudí denne.

"Je mi ľúto každej jednej obete, ktorá podľahla koronavírusu. Preto dnešné spomienkové podujatie vnímam ako vzácny prejav úcty venovaný práve im. Pandémia prehodnotila naše priority a ukázala, že hodnota života a zdravia je to najcennejšie. Verím, že pandémia, ako sme ju zažili na jej vrchole, je už za nami a všetko sa vráti do normálneho života. Rád by som sa zároveň poďakoval ľuďom za to, že boli zodpovední a prijímali opatrenia, i keď sa to niektorým nepáčilo. Tak isto ma teší, že sme ako župa pridali ruku k dielu, okamžite reagovali na situáciu, vyrazili do terénu, pomohli mnohým ľuďom, čoho cieľom bola ochrana života a zdravia. Preto sme sa rozhodli zriadiť aj najmodernejšie a najbezpečnejšie veľkokapacitné očkovacie centrum na Slovensku, kde sme podali viac ako 350 000 vakcín. Vďaka nemu má BSK najvyššiu mieru zaočkovanosti spomedzi všetkých krajov," povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

"Nečakali sme to, pandémia nás zasiahla nepripravených. Šokovala, paralyzovala a prinútila urobiť také ústupky a zmenu správania, aké sme ešte nezažili. Zo dňa na deň sme sa stali postavami, a mnohí aj hrdinami, skutočnej reality nevšedných dní. Žiaľ, jej obeťami sa stali mnohokrát tí najzraniteľnejší. A kvôli nim sa tu dnes stretávame a vytvárame jedno z miest, kde si môžeme v tichosti uctiť ich pamiatku. 

Dnes už nie sme nepripravení. To, ako vyjde človek z krízových a neštandardných situácií ho nejakým spôsobom definuje. Sme silnejší, skúsenejší. A hoci pandémia stále úplne neskončila, vraciame sa k bežnému životu a nepríjemné skúsenosti chceme mnohokrát, a úplne pochopiteľne, vytesniť z pamäte. To, načo by sme ale naozaj zabudnúť nemali, sú skutoční ľudia, ktorí podľahli. Skutočné obete, ktoré by inak boli stále medzi nami," povedal na záver poslanec Petržalky a BSK Ján Karman.

OZ Skutočné obete odštartovalo projekt Živé pietne miesta vlani na jeseň. Prvé lipy vysadili v Banskej Bystrici, v Žiline, Púchove, ďalej v Košiciach, Michalovciach, Zlatých Moravciach, Nových Zámkoch, v obci Lúčka a v obci Kamenica nad Cirochou, v Senci, Zvolene, Lučenci, Poltári, v areáli spoločnosti Slovnaft v Bratislave, v Novej Bani a Turčianskych Tepliciach. Pokračovať budú túto jar ešte v Čadci a neskôr na jeseň v ďalších mestách a obciach. Záujemcovia sa môžu naďalej nahlasovať cez  www.skutocneobete.sk.

OZ Skutočné obete vybralo na výsadbu lipu, ktorá patrí k najkrajším a najmajestátnejším stromom v našich zemepisných šírkach. Dorastá do výšky 30 metrov a dožíva sa stoviek rokov. Lipa má navyše liečivé vlastnosti a používa sa práve pri ochorení dýchacích ciest. Keďže COVID-19 zasiahol celé Slovensko, cieľom projektu je, aby mali obyvatelia v čo najväčšom počte miest a obcí dôstojné symbolické pietne miesto, pri ktorom sa môžu zastaviť a vzdať úctu obetiam či zorganizovať spomienkový obrad.

Viac o projekte na www.skutocneobete.sk.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Spomienková lipa bratislavskej Petržalke

Informačný servis


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie