• Dnes je: Utorok 20. októbra 2020 meniny má Vendelín

Za kybernetické útoky uvalila Európska únia prvé sankcie na osoby aj organizácie

Za kybernetické útoky uvalila Európska únia prvé sankcie na osoby aj organizácie

Sankcie sa dotkli aj ruskej tajnej služby.

30.7.2020 (Webnoviny.sk) - Európska únia (EÚ) vo štvrtok uvalila sankcie na šesť osôb a tri organizácie, ktoré sú podľa nej zodpovedné za niekoľko kybernetických útokov ohrozujúcich jej záujmy. Opatrenia sa týkajú ľudí, ktorých považuje za účastníkov ransomvérového útoku WannaCry v roku 2017, útoku vydieračským softvérom NotPetya, ktorý narobil chaos na Ukrajine, a hackerskej kampani známej ako "Operation Cloud Hopper". Sú to vôbec prvé sankcie, ktoré EÚ uvalila za kybernetické útoky.

Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell uviedol, že predmetné opatrenia sú "zákaz cestovania a zmrazenie majetku pre fyzické osoby a zmrazenie majetku pre subjekty alebo orgány". "Je tiež zakázané priamo alebo nepriamo sprístupňovať finančné prostriedky jednotlivcom a subjektom alebo orgánom uvedeným na zozname," vysvetlil.

Medzi sankcionovanými ľuďmi sú štyria členovia ruskej vojenskej rozviedky GRU, ktorých EÚ viní z pokusu o napadnutie Wi-Fi siete Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) sídliacej v Holandsku. Tá vyšetrovala použitie chemických zbraní v Sýrii. Útok v roku 2018 zmarili holandské úrady.

Sankcie tiež EÚ uvalila na dvoch občanov Číny v súvislosti so spomínanou kampaňou Operation Cloud Hopper. Tá podľa nej zasiahla systémy spoločností na šiestich kontinentoch a "získala neoprávnený prístup ku komerčne citlivým údajom, čo malo za následok výraznú ekonomickú stratu".

Viac k téme: kybernetické útoky, sankcie

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie