• Dnes je: Streda 08. decembra 2021 meniny má Marína

Za facku Macronovi je muž odsúdený na štyri mesiace väzenia, dostal aj ďalšie tresty

Za facku Macronovi je muž odsúdený na štyri mesiace väzenia, dostal aj ďalšie tresty

Dvadsaťosemročný Damien Tarel dostal okrem trestu odňatia slobody aj podmienečný trest, zakázali mu výkon verejnej funkcie a odňali právo vlastniť zbraň.

10.6.2021 (Webnoviny.sk) - Francúzsky súd poslal na štyri mesiace do väzenia muža, ktorý v utorok uštedril facku prezidentovi Emmanuelovi Macronovi. Incident sa udial počas oficiálnej návštevy obce Tain-lHermitage pri meste Valence na juhovýchode Francúzska v rámci prezidentovho turné po krajine.

Na sociálnych médiách sa okamžite objavilo video, na ktorom vidieť, ako Macron kráča k bariére, ktorá ho oddeľovala od prítomných ľudí, keď ho následne jeden muž udrie do tváre. Počuť možno pritom výkrik „Preč s macronizmom“.

Dvadsaťosemročný Damien Tarel dostal okrem trestu odňatia slobody aj 14-mesačný podmienečný trest. Zakázali mu taktiež výkon verejnej funkcie a odňali právo vlastniť zbraň počas najbližších piatich rokov.

Incident skritizovali viacerí francúzski politici. Premiér Jean Castex krátko po ňom v Národnom zhromaždení povedal, že zatiaľ čo demokracia znamená diskusiu a legitímny nesúhlas, „v žiadnom prípade to nesmie znamenať násilie, slovnú agresiu a ešte menej fyzický útok“. Krajne ľavicový líder Jean-Luc Mélenchon na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter vyjadril „solidaritu s prezidentom“ a aj krajne pravicová líderka Marine Le Penová sa vyjadrila, že „aj keď môže byť demokratická debata trpká, nikdy nesmie tolerovať násilie“.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie