• Dnes je: Streda 29. marca 2023 meniny má Miroslav

Za ďalšie mesiace marazmu a absolútneho rozvratu štátu je treba poďakovať SaS, tvrdí Pellegrini

Za ďalšie mesiace marazmu a absolútneho rozvratu štátu je treba poďakovať SaS, tvrdí Pellegrini

Strana Hlas-SD podľa Rašiho rešpektuje schválený termín predčasných volieb, ktorým je 30.

31.1.2023 (Webnoviny.sk) - Strane Sloboda a Solidarita (SaS) a jej predsedovi Richardovi Sulíkovi sa treba poďakovať za ďalšie mesiace marazmu a absolútneho rozvratu štátu. Uviedla to v reakcii na schválenie septembrového termínu predčasných parlamentných volieb strana Hlas - sociálne demokracia (Hlas-SD) v tlačovej správe, ktorú sprostredkovala hovorkyňa Hlasu-SD Patrícia Medveď Macíková.

Bola to SaS, ktorá pomohla vysloviť nedôveru neschopnej vláde Eduarda Hegera a Igora Matoviča. Teraz nám SaS zabetónovala túto neschopnú vládu minimálne do konca septembra,“ uviedol líder Hlasu-SD Peter Pellegrini.

Hlas-SD navrhoval júnový termín

Slovensko je podľa slov predsedu Hlasu-SD v najväčšej kríze v histórii, ľudia každým dňom chudobnejú a bude tu vládnuť odvolaná vláda bez mandátu a právomocí takmer rok po svojom odvolaní. „To je absolútne pohŕdanie demokraciou, to je napľutie do očí ľuďom,“ doplnil.

Hlas-SD navrhol júnový termín volieb, ktorý dával dostatočný čas štátnemu aparátu pripraviť sa na predčasné voľby.

Na schválenie tohto termínu chýbali iba hlasy SaS. Namiesto zodpovednosti voči ľuďom na Slovensku schválili ďalšie tri tučné platy pre končiacich poslancov a ministrov, tri a pol milióna eur pre politické strany od štátu navyše, možnosť pre orgány činné v trestnom konaní pokračovať v pohone na opozíciu a dostatok času na vznik nových politických stranách,“ konštatoval Pellegrini a tým, že SaS uprednostnila záujem politických strán pred záujmom ľudí a „stratila akékoľvek právo ešte niekedy vziať do úst slovo zodpovednosť“.

Ľudia budú do volieb chudobnieť

Ľudí podľa Pellegriniho čaká do konca septembra ďalšie chudobnenie, pokračovanie rozvratu a zmätku, a „populistické jatky“, ktoré avizuje Igor Matovič.

Vláda, ktorej bol vyslovená nedôvera, nemá mať podľa podpredsedu Hlasu-SD Richarda Rašiho mandát pokračovať ďalej ešte pätinu funkčného obdobia. „Keď si zoberieme dátum vyslovenia nedôvery a dátum vytvorenia novej vlády, tak ide o viac ako desať mesiacov. Sme presvedčení, že predčasné voľby mali byť v prvom polroku 2023,“ skonštatoval.

Keďže bol schválený septembrový termín, strana Hlas-SD ho bude podľa Rašiho rešpektovať a bude sa pripravovať na blížiace sa voľby, do ktorých pôjde samostatne. Raši je presvedčený, že tak ako koalícia vládla chaoticky doteraz, bude v tom pokračovať až do volieb.

Videli sme to dnes, keď sa nedokázal schváliť ani program schôdze a určite to uvidíme aj v stredu, keď sa kompletne zmení program,“ podotkol.

Predčasné voľby Slovensku nikdy nič dobré nepriniesli, ale je to jediná cesta, myslí si Remišová

Predčasné voľby Slovensku nikdy nič dobré nepriniesli, ale po povalení vlády stranami SaS, Smer-SD, Hlas-SD a extrémistami a po odmietnutí SaS podporiť novú vládu, je to, žiaľ, jediná schodná cesta.

Uviedla to poverená vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová v reakcii na schválený termín predčasných volieb, ktoré budú 30. septembra.

Rozhodnú o osude krajiny

Voľby, ktoré nás čakajú, rozhodnú o osude Slovenska. Rozhodnú, či sa krajina vedená zlodejmi a populistami vydá na cestu korupcie, priemernosti a postupného úpadku, alebo spoločne zabojujeme za spravodlivosť, slobodu a prosperitu, aj keď to nebude jednoduché,“ skonštatovala.

Podľa Remišovej rozmýšľa drvivá väčšina politikov veľmi obmedzene pár mesiacov dopredu, prípadne navrhuje zvyšovanie nejakých sociálnych dávok. Sociálna pomoc je dôležitá v čase krízy, ale energetická kríza aj inflácia sa postupne skončia a politika nemôže byť neustále v zakliatí kríz. Slovensko podľa nej potrebuje uvažovať oveľa ďalej.

Hádky v koalícii blokovali progres

Remišová zhodnotila, že počas pôsobenia vo vláde sa strane Za ľudí veľa vecí podarilo, napríklad najväčšia reforma eurofondov a zníženie byrokracie v histórií, programy na nové eurofondové obdobie schválené medzi prvými šiestimi krajinami EÚ, na rozdiel od minulosti ani euro prepadnuté do Bruselu, čestne a profesionálne riadené IT služby štátu.

V medzinárodnom porovnaní vnímania korupcie Transparency International dosiahlo Slovensko historicky najlepšie umiestnenie za posledné desaťročie a oproti vláde Petra Pellegriniho sa nám v rebríčku podarilo zlepšiť o desať miest,“ poukázala Remišová. Zároveň však pripustila, že z dôvodu osobných sporov a hádok v koalícii sa mnohé veci nepodarili.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Fico a Pellegrini sú na tom v prieskume dôveryhodnosti rovnako, najmenej ľudí verí Matovičovi

fico a pellegrini su na tom v prieskume doveryhodnosti rovnako najmenej ludi veri matovicovi

29.3.2023 (SITA.sk) - Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku zostáva prezidentka Zuzana Čaputová, dôveruje jej 43 percent Slovákov. Za ňou nasledujú Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Robert Fico (Smer-SD), ktorým zhodne dôveruje 29 percent ľudí. Ďalším v poradí je predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) s 22-percetnou dôverou a premiér Eduard Heger (Demokrati) s dôverou na úrovni 21 percent.

Najmenej dôveryhodný je Matovič

Naopak, najmenej dôveryhodným politikom je Igor Matovič (OĽaNO), ktorému nedôveruje 80 percent populácie Slovenska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Median.sk od 1. februára do 5. marca na vzorke 1 006 respondentov starších ako 18 rokov.


Dôveru prezidentke Čaputovej deklarujú ľudia bez ohľadu na vek. Mierne častejšie jej nedôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov. Dôveru jej častejšie deklarujú obyvatelia Bratislavského, ale aj Prešovského a Košického kraja. Výrazne menej často jej dôverujú obyvatelia Žilinského a Nitrianskeho kraja.

Dôveru Čaputovej deklarujú najmä voliči strán Progresívne Slovensko, Za ľudí, SaS, ale čiastočne aj KDH, Sme rodina alebo OĽaNO.

Kto najviac dôveruje Ficovi a Pellegrinimu?

Predsedovi strany Smer-SD Ficovi dôverujú ľudia vo veku 50 a viac rokov a najmä obyvatelia Prešovského a Žilinského kraja. Naopak, nedôveru mu deklarujú obyvatelia Bratislavského alebo Banskobystrického kraja. Dôveru má najmä u voličov strany Smer-SD, ale aj Hlas-SD a Republika.

Súčasnému premiérovi Hegerovi deklarujú dôveru obyvatelia bez ohľadu na vek. Dôveru mu deklarujú najmä obyvatelia Trnavského, Prešovského a Košického kraja. Z hľadiska podpory politických strán mu deklarujú dôveru voliči strán OĽaNO, KDH a PS, čiastočne aj voliči SaS, Za ľudí a Sme rodina.


Bývalému premiérovi a lídrovi strany Hlas-SD Pellegrinimu mierne častejšie dôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov a najmä obyvatelia Prešovského kraja. Nedôveru mu deklarujú častejšie obyvatelia Trnavského kraja. Z hľadiska podpory strán mu dôverujú voliči strán Hlas-SD, Smer-SD, Za ľudí alebo Sme rodina.


Počasie