• Dnes je: Pondelok 26. septembra 2022 meniny má Edita

Z továrne na ryby až na absolútny piedestál, Vingegaard dosiahol na Tour de France najväčší úspech v kariére

Z továrne na ryby až na absolútny piedestál, Vingegaard dosiahol na Tour de France najväčší úspech v kariére

Jonas Vingegaard sa stal prvým dánskym šampiónom na Tour de France od roku 1996.

25.7.2022 (Webnoviny.sk) - Dán Jonas Vingegaard počas ostatných troch týždňov impozantným spôsobom vyrástol z talentovaného nováčika na dominantného lídra a v nedeľu sa dočkal najväčšieho úspechu v doterajšej kariére - triumfoval na slávnych pretekoch Tour de France.

Bývalý pracovník v dánskej fabrike na spracovanie rýb pamätnými súbojmi v kopcoch zosadil z trónu šampióna ostatných dvoch ročníkov „Starej dámy“ a na parížskom bulvári Champs-Élysées mohol šťastne vyhlásiť: „Túto Tour de France mi už nikto nevezme."

Výnimočný súboj o žltý dres

Dvadsaťpäťročný Vingegaard vlani v celkovej klasifikácii skončil druhý za Tadejom Pogačarom (UAE).

Viac o téme: Tour de France 2022

O rok neskôr vylepšil toto postavenie po tom, ako si triumf vybojoval dvomi fenomenálnymi predstaveniami v Alpách a Pyrenejách. Oficiálne triumfoval s náskokom 2:43 min, no Vingegaard ku koncu nedeľňajšej záverečnej etapy s dojazdom v Paríži spomalil, aby oslávil triumf zo svojimi kolegami z tímu Jumbo-Visma.

„Súboj medzi mnou a Jonasom o žltý dres bol veľmi výnimočný. Myslím si, že máme pred sebou veľmi zaujímavé ďalšie dva alebo tri roky," zložil protivníkovi poklonu Slovinec Pogačar.

V Jumbo-Visma sú úplne čistí

Vingegaard sa stal prvým dánskym šampiónom na Tour de France od roku 1996. Vtedy to dokázal Bjarne Riis, keď o 1:41 min zdolal legendárneho Nemca Jana Ullricha. Riis však po svojom odchode z cyklistiky v roku 2007 priznal, že v rokoch 1993 - 1998 užíval krvný doping EPO, a to i počas víťaznej Tour v roku 1996.

Na otázku, či jeho tímu môže v tomto smere dôverovať, Vingegaard odvetil, že on i jeho kolegovia sú „úplne čistí". „Nikto z nás neberie nič nezákonné. Dôvodom, prečo sme takí dobrí, je príprava," skonštatoval Vingegaard.

Slovák Peter Sagan z francúzskeho tímu TotalEnergies zakončil 109. ročník Tour de France bez etapového triumfu. V úvode etapy mal technické problémy a musel vymeniť bicykel. Napokon finišoval na 5. pozícii, zvíťazil Belgičan Jasper Philipsen z tímu Alpecin-Deceuninck. V bodovacej súťaži, ktorú ovládol 7-krát, Sagan obsadil 9. priečku. Zelený dres získal Belgičan Wout van Aert (Jumbo-Visma).

Viac k téme: Tour de France 2022


Najčítanejšia najnovšia správa

Krik, ťahanie za vlasy aj úder do hlavy. Bittó Cigániková tvrdí, že ju poslankyňa Tabák napadla

krik tahanie za vlasy aj uder do hlavy bitto ciganikova tvrdi ze ju poslankyna tabak napadla

Poslankyňa a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) podáva trestné oznámenie na kolegyňu z pléna parlamentu Romanu Tabák (klub Sme rodina) za fyzické napadnutie. Uviedla to v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Verbálne útoky

K incidentu malo dôjsť na koncerte v jednom bratislavskom podniku, kde bola s manželom a kamarátmi. „Bola perfektná nálada, obsluha, prostredie aj spoločnosť až do momentu, keď po jeho skončení v nočných hodinách prišla Tabák,“ začala Bittó Cigániková svoj opis udalosti.

Podľa vlastných slov sa jej počas niekoľkých nechutných verbálnych útokoch ako tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale Tabák vraj pokračovala. „Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká ‚inteligencia‘ reprezentuje svojich voličov v parlamente,“ pokračuje v rozprávaní Bittó Cigániková.

Ťahanie za vlasy

Myslela si, že Tabák si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú čo stvára, a že sa ukľudní. Ale nestalo sa tak. „Pani poslankyňa Tabák zareagovala maximálnym využitím svojej mentálnej kapacity a teda ako zvieratko. Začala ma ťahať za vlasy a fyzicky napádať,“ priblížila poslankyňa za stranu SaS s tým, že celý čas sedela a nijako útok neopätovala.

Poslankyni Tabák vraj len dookola opakovala, či je normálna, nech sa ukľudní a nech ju pustí. Ale vraj bola v takom animálnom amoku, že nevedela prestať a nevedela sa absolútne ovládať. „Ľudia na ňu kričali, aby prestala, ťahali ju odo mňa, ale ona niekoľko minút neustále útočila a ešte sa aj postavila, aby mala lepšiu ‚páku‘ pri ťahaní,“ uviedla Bittó Cigániková.

Chvíľu sa zdalo, že je po všetkom, ale nebolo tomu tak. „Po chvíli sa vrátila, aby mi sediacej bez slova vrazila taký úder do hlavy, aký len tenistka vie dať pravačkou a opäť odišla,“ priblížila ďalej Bittó Cigániková s tým, že v sobotu skončila na pohotovosti s opuchnutým lícom, bolesťami hlavy a krku.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie