• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Z plánu obnovy by sa napokon mali postaviť hrubé stavby nemocnice v Martine a Banskej Bystrici

Z plánu obnovy by sa napokon mali postaviť hrubé stavby nemocnice v Martine a Banskej Bystrici

Podpredsedníčka vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Lívia Vašáková a minister zdravotníctva Michal Palkovič.

Z Plánu obnovy a odolnosti SR by sa napokon mali postaviť hrubé stavby novej univerzitnej nemocnice v Martine a Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica. V pondelok o tom rozhodla úradnícka vláda.

Štát tak mení úroveň výstavby v Martine z plne vybavenej na výstavbu hrubej stavby a zároveň sa rozhodol podporiť nový projekt výstavby hrubej stavby nemocnice v Banskej Bystrici. Tým sa zaväzuje plniť míľniky a ciele mechanizmu plánu obnovy.

„Výstavba Univerzitnej nemocnice Bratislava v lokalite Rázsochy dosiahla úroveň omeškania, pri ktorej nie je možné efektívne splniť požadovaný míľnik, teda podpísať zmluvu so zhotoviteľom stavby do konca prvého kvartálu 2024,“ objasňuje v materiáli Ministerstvo zdravotníctva SR.

Pomenovanie vecí ako sú

Hodnotením ostatných projektov sa podľa neho konsenzuálne dospelo k názoru, že projekt výstavby Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica je z pohľadu realizovateľnosti najvhodnejší kandidát.


„Naozaj chceme pomenovať veci, aké sú, a netváriť sa, že to nejak zvládneme. Práve preto sme sa rozhodli, že nebudeme z plánu obnovy financovať Rázsochy a v tej podobe ako bol nastavený ani projekt v Martine,” uviedol k zmenám premiér Ľudovít Ódor.


Ako doplnil, hodnotili preto ďalšie projekty nemocníc. Podpredsedníčka vlády pre Plán obnovy a odolnosti a eurofondy Lívia Vašáková zdôraznila, že sa rozhodovali podľa toho, ktoré projekty vedia zrealizovať z plánu obnovy a nie podľa tohto, ktoré sú najpotrebnejšie pre Slovensko.

Zhoda na úrovni všetkých expertov

Rozhodujúcimi kritériami boli čas, počet lôžok a rozpočet. Zásadné pritom bolo, aby mali projekty v roku 2024 zazmluvneného zhotoviteľa hrubej stavby a do polovice roku 2026 bola aj hrubá stavba hotová.


„Prešli sme všetky projekty nemocníc a zhoda bola na úrovni všetkých expertov,” zhodnotila Vašáková konečný výber podporených nemocníc. Minister zdravotníctva Michal Palkovič potvrdil, že financovanie oboch projektov bude kombinované a že nastanú zmeny v oblasti projektového riadenia a vyhodnocovania ich pokroku.


„Víziou Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica je byť inovatívnou nemocnicou so špičkovým vybavením poskytujúcou excelentnú zdravotnú starostlivosť so silnou orientáciou na pacienta na regionálnej, slovenskej a medzinárodnej úrovni s dôrazom na vzdelávanie, vedu a výskum,“ uvádza sa v materiáli. Predpokladané investičné náklady sú takmer 369 mil. eur. Vzniknúť by malo 771 lôžok.

Zmena financovania výstavby UNB


Čo sa týka zmeny realizácie projektu v Martine, spôsobilo ho neúspešné verejné obstarávanie, ktoré prinieslo výrazné omeškanie v harmonograme realizácie.


„Samotná realizácia projektu nie je týmito objektívnymi okolnosťami ohrozená, avšak v rámci plnenia míľnikov a cieľov v rámci plánu obnovy je možná realizácia do úrovne hrubej stavby,“ objasňuje rezort zdravotníctva. Predpokladané investičné náklady sú necelých 330 mil. eur bez DPH. Vytvoriť by sa malo 660 lôžok.


Materiál hovorí aj o zmene financovania výstavby novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave do stavu kompletného dokončenia výstavby.


„V rámci požadovanej zmeny zdroja financovania je výlučne potrebné zabezpečiť v roku 2023 alokáciu potrebnú na finalizáciu projektovej dokumentácie v celkovej výške 17,6 mil. eur bez DPH, z ktorej už boli vynaložené výdavky vo výške 2,3 mil. eur bez DPH,“ konštatuje materiál.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie