• Dnes je: Utorok 19. októbra 2021 meniny má Kristián

Z piatich dovezených vakcín sa používajú len tri. Kedy začneme očkovať americkou Johnson & Johnson?

Z piatich dovezených vakcín sa používajú len tri. Kedy začneme očkovať americkou Johnson & Johnson?

Vakcína proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson.

Na Slovensku sa proti ochoreniu COVID-19 momentálne očkuje tromi vakcínami, aj keď na našom území ich je celkovo päť. Okrem ruskej očkovacej látky Sputnik V, ktorá v skladoch leží od marca, máme k dispozícii už aj americkú vakcínu od Johnson & Johnson.

Pôvodne malo do konca mája byť privezených 66 800 dávok tejto vakcíny, ako ešte koncom apríla informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR, no podľa ministra Vladimíra Lengvarského (nom. OĽaNO) ich nakoniec príde iba 40-tisíc.

Aktuálne sa už americkou vakcínou môže očkovať 16 100 Slovákov, nakoľko Johnson & Johnson je jednodávková očkovacia látka. Či však bude o ňu rovnaký záujem, ako napríklad o „obľúbený“ Pfizer/BioNTech či Moderna, jasné nie je.

Najmenšia dôvera

Spomedzi registrovaných vakcín má totiž Johnson & Johnson u Slovákov najmenšiu dôveru, aspoň podľa aprílového prieskumu. Nechalo by sa ňou zaočkovať iba necelých 27 percent z tých, ktorí sa chcú dať zaočkovať.

Tento výsledok možno do významnej miery pripísať aj nedostatku informácií o tejto vakcíne, keďže až takmer 40 percent respondentov svoj názor na účinnosť a bezpečnosť americkej vakcíny nevedelo vyjadriť.


Problém by to však byť nemal, a to z dvoch dôvodov. Po prvé, to akou vakcínou budeme očkovaní, si oficiálne stále nemôžeme vyberať a po druhé, americká vakcína bola aj tak primárne určená na očkovanie v rámci mobilných očkovacích tímov.

Mobilné očkovacie tímy

Momentálne na Slovensku operuje približne 100 mobilných očkovacích tímov, všetky očkujú vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech. V minulosti však ministerstvo tvrdilo, že so spustením mobilných očkovacích tímov čaká práve na vakcínu Johnson & Johnson.

Výjazdové očkovacie tímy by mali byť zamerané na „oblasti, ktoré majú horšiu dostupnosť, žijú v nich ľudia s vyšším vekom a nižšou mobilitou, a taktiež na oblasti, v ktorých žijú vylúčené komunity“, uviedla pre portál vZdravotníctve.sk hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.


Prečo teda neočkujú podľa plánu? Veď jednodávková vakcína by im zjednodušila prácu, na konkrétne miesto by stačilo ísť iba raz a jej skladovanie je takisto jednoduchšie. Na prevoz stačí obyčajná chladnička, netreba mrazničku ako pri mRNA vakcínach.

Na čo sa čaká?

Minister Lengvarský portálu vZdravotníctve.sk vysvetlil, v čom je problém.

„Problém je, že pre rómske komunity sme pôvodne navrhovali Johnson, ale tých ľudí je 140-tisíc v takýchto komunitách a vakcín od Johnson & Johnson bude do konca mesiaca 40-tisíc, takže nie je reálne, aby sme všetkých zaočkovali,“ uviedol.


Tiež sa ešte nastavuje systém, ako bude očkovanie prebiehať. Počas minulého týždňa sa k tejto téme minister stretol s predsedom Združenia samosprávnych krajov SK8 Jozefom Viskupičom, ako aj s predsedom Banskobystrického kraja Jánom Lunterom.

Zhodli sa, že mobilné očkovanie a veľkokapacitné očkovacie centrá sú spôsobom, ktorým môžeme poraziť pandémiu. Minister tiež prisľúbil finančnú podporu krajom: „Sľúbil som a mienim to aj vykonať, aby boli zaplatené oprávnené náklady, ktoré s tým župy majú.“


Kedy sa podľa názoru ministra Lengvarského teda začne americkou vakícnou Johnson & Johnson reálne očkovať? „Začneme nimi očkovať asi v priebehu tohto týždňa,“ povedal pre portál vZdravotníctve.sk.

Johnson & Johnson

O registráciu jednodávkovej vakcíny Európsku liekovú agentúru (EMA) požiadali výrobcovia 16. februára tohto roka, pričom očkovaciu látku v skutočnosti vyvinula spoločnosť Janssen-Cilag International N.V. patriaca pod skupinu Johnson & Johnson.


Registráciu EMA odporučila 11. marca. Táto vakcína je podľa výsledkov januárových klinických skúšok na 66,9 percenta účinná pri prevencii ochorenia COVID-19 a na 85 percent efektívna pri predchádzaní vážnych infekcií.


Očkovacia látka firmy Johnson & Johnson je založená na podobnej technológii ako vakcína britsko-švédskej firmy AstraZeneca či ruský Sputnik V. Je zároveň považovaná za vysoko účinnú aj proti novým variantom koronavírusu.

Koncom marca sa objavili informácie o krvných zrazeninách u Američanov, ktorí dostali očkovaciu látku Johnson & Johnson. EMA konkrétne štyri prípady začala skúmať, väčšina európskych štátov sa rozhodla počkať na jej rozhodnutie.


„Na základe dobrovoľného rozhodnutia výrobcu vakcíny Johnson & Johnson boli dodávky pozastavené až do rozhodnutia EMA, ktoré potvrdilo bezpečnosť vakcíny. Dodávky v tejto chvíli už krátené nie sú, nevyžaduje sa kontrola ŠÚKL,“ doplnila Eliášová.


V prípade vakcíny Johnson & Johnson ide o štvrtú schválenú vakcínu proti ochoreniu COVID-19 v Európskej únii (EÚ). V priebežnom hodnotení sa nachádzajú ešte ďalšie dve vakcíny – od spoločností CureVac a Novavax, ktoré však EMA ešte o registráciu nepožiadali.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie