• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

XXVII. ročník Medzinárodného hudobného festivalu MUSICA NOBILIS prinesie hudbu na Spiš od 2. – 9. októbra 2023

XXVII. ročník Medzinárodného hudobného festivalu MUSICA NOBILIS prinesie hudbu na Spiš od 2. – 9. októbra 2023

Koncerty komornej hudby sú neodmysliteľnou súčasťou jesene v mestách a obciach malebného Spiša.

25.9.2023 (SITA.sk) - XXVII. ročník medzinárodného hudobného festivalu MUSICA NOBILIS ponúkne tento rok sedem stretnutí s hudbou na siedmich miestach s bohatou históriou – v Spišskej Kapitule, Smižanoch, Spišskej Novej Vsi, Spišských Vlachoch, Poprade, Markušovciach a v Kežmarku, od pondelka 2. – 9. októbra 2023. Festival bude prehliadkou komorných súborov a umelcov zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Škótska, Izraela a Poľska. Tí návštevníkom ponúknu hudbu naprieč storočiami.

Otvárací koncert XXVII. ročníka festivalu sa uskutoční v "malom Slovenskom Vatikáne" - unikátnom cirkevnom mestečku Spišská Kapitula, v tamojšej neskororománskej katedrále sv. Martina. Program ponúkne tvorbu viacerých renesančných majstrov. Ich diela zaznejú v interpretácii maďarského vokálneho súboru CORVINA CONSORT (Judit Andrejszki, Ágnes Pintér soprány, Balázs Draskóczy, Károly Pászti tenory, Zoltán Kalmanovits, barytón a András Demjén bas), ktorý má v repertoári hudbu duchovnú i svetskú, vokálnu aj inštrumentálnu, hudbu viacerých storočí. Jeho členovia sú umelci, ktorí pravidelne spolupracujú s mnohými súbormi starej hudby nielen v Maďarsku, ale aj v zahraničí. Atmosféru pondelkového večera umocní interiér a exteriér biskupskej katedrály - v kostole sa nachádza osem oltárov, výjav korunovácie kráľa Karola Róberta či kamenná plastika leva Leo Albus z druhej tretiny 13. storočia, ktorá patrí k najstarším svojho druhu na Slovensku. Koncert zaznie v pondelok 2. októbra o 18.00.

V utorok 3. októbra bude festival pokračovať v obci Smižany, v tamojšom ranogotickom rímsko-katolíckom kostole Povýšenia sv. Kríža, kde sa predstaví komorný súbor ENSEMBLE THESAURUS MUSICUM (Veronika Gregušová, soprán, Andrea Pietrová, soprán, Agi Ferienčíková, čembalo, Sándor Szászvárosi, viola da gamba a Michal Hottmar, theorba), ktorý vznikol v roku 2015. Návštevníci utorkového večera sa započúvajú do diel talianskych skladateľov 17. storočia. Zoznámia sa s vokálnou aj inštrumentálnou tvorbou pomerne neznámych ranobarokových autorov. Patrí medzi nich aj Barbara Strozzi, jedna z najzaujímavejších skladateľských osobností polovice 17. storočia, tvorba theorbistu Giovanniho Girolama Kapspergera či Claudia Monteverdiho. Koncert sa začne o 19.30.

Tretí festivalový večer sa uskutoční v stredu 4. októbra v Spišskej Novej Vsi. Hlavnými protagonistami večera v Koncertnej sále Reduty v budú poprední klaviristi a manželia Miky a Nora Skuta, ktorí predstavia projekt THE FUTURE SYMPHONIC ORCHESTRA. V ich interpretácii zaznejú diela Johanna Sebastiana Bacha a Wolfganga Amadea Mozarta. Návštevníci si vypočujú Bachov Koncert pre klavír a orchester f mol BWV 1056, Koncert pre dva klavíry a orchester BWV 1061 a Mozartov Koncert pre klavír a orchester A dur č. 23, KV 488. Koncert sa začne o 18.00.

Hudobný maratón sa v piatok 6. októbra presunie do Malého katolíckeho kostola v Spišských Vlachoch. Pripravené sú diela komponované a upravené pre vzácnu dvojicu nástrojov – violončelo a gitaru, v interpretácii dvoch umelcov rôznych generácii. Petr Nouzovský z Čiech patrí k najlepším európskym violončelistom svojej generácie. Koncertuje na mnohých domácich aj zahraničných pódiách. Odohral okolo 2100 koncertov v štyridsiatich krajinách sveta. Hrá na vzácnom nástroji Georg Rauer 1921. Jeho umeleckým partnerom bude v Spišských Vlachoch slovenský gitarista Adam Svitač, reprezentant najmladšej generácie umelcov. Je doktorandtom a pedagógom na HTF-VŠMU v Bratislave. V rokoch 2018/2019 študoval u popredného španielskeho gitaristu prof. Marca Socíasa v španielskom San Sebastiáne. Piatkový koncert ponúka hudobnú mozaiku mapujúcu skladateľov od Antonia Vivaldiho po Maurica Ravela. Sľubuje vypočuť si dokonalú súhru dvoch nástrojov a vychutnať si umenie dvoch výnimočných interpretov. Koncert sa začne o 18.00.

XXVII. ročník Medzinárodného hudobného festivalu bude pokračovať v sobotu 8. októbra dvoma koncertami o 18.00 - v historickej obci Markušovce. V miestnom Letohrádku Dardanely, ktorý je významnou pamiatkou rokokovej architektúry dostanú priestor dvaja výrazní umelci - cimbalistka Enikő Ginzery a pozaunista András Fejér, ktorí spolu pravidelne koncertujú od roku 2011. Bratislavčanka Enikő Ginzery svoje interpretačné umenie sústreďuje na prezentáciu cimbalu ako plnohodnotného koncertného nástroja. Študovala na Konzervatóriu v Bratislave, na Akadémii Ferenca Liszta v Budapešti, na Vysokej škole múzických umení (doktorandské štúdium) v Bratislave a na Hochschule für Musik v Saarbrückene v Nemecku. Od roku 1995 pravidelne koncertuje na významných festivaloch a koncertných pódiách na Slovensku, v Európe i v USA. András Fejér, rodák z Budapešti, ovenčený víťazstvami z mnohých medzinárodných súťaží, je od roku 1997 sólovým pozaunistom Nemeckého symfonického orchestra Berlín. Spoločne predstavia diela skladateľov od 14. storočia, ktoré reprezentuje Francúz Guillaume de Machaut až po skladby Leoša Janáčka a Bélu Bartóka, ktorí v mnohých skladbách čerpali inšpiráciu z ľudovej hudby.

Druhý sobotný koncert sa uskutoční v popradskom Rímsko-katolíckom kostole sv. Egídia. Unikátne komorné zoskupenie CELTIC TRIANGLE ( Katarzyna Wiwer, soprán, Irena Czubek-Davidson, keltská harfa, Lindsay Davidson, gajdy) zložené z hlasu, gájd a harfy sprostredkujú Popradčanom škótsku a keltskú hudbu na vysokej profesionálnej úrovni. Okrem tradičných ľudových melódií, tancov, pochodov a piesní zaznie aj hudba umeleckého vedúceho súboru Lindsaya Davidsona, znalca keltskej a škótskej hudby, prvého akademického absolventa odboru hra na gajdy na Univerzite v Edinburghu.

Medzinárodný hudobný festival MUSICA NOBILIS vyvrcholí v nedeľu 9. októbra 2023 v Kežmarku, jednom z najstarších slovenských miest. Záverečný koncert sa uskutoční v Mariánskom kostole. Koncert s poetickým názvom Salon Portraits predstaví návštevníkom diela Ludwiga van Beethovena, pražského rodáka Antonína Rejchu, rodáka z českého Vamberku Jana Václava Huga Voříška, bratislavského rodáka Johanna Nepomuka Hummela a Friedricha Kuhlaua pochádzajúceho zo Saska a od roku 1813 obyvateľa Dánska. Program zaznie v interpretácii izraelskej flautistky Tami Krausz , ktorá svoju prvú flautu traverso získala ako dar, ktorý je replikou originálu z dielne Rudolpha Tutza st.. Zostavu interpretov doplnia dve české umelkyne – flautistka Radka Kubínová a Petra Matějová, ktorá sa venuje hre na rôzne historické podoby klavíra a od roku 2018 vedie triedu hry na kladivkový klavír na Hudobnej akadémii v Krakove. Koncert sa začne o 19.00.

Vďaka Medzinárodnému hudobnému festivalu MUSICA NOBILIS bude na Spiši po dvadsiaty siedmy krát znieť hudba, ktorá rozozvučí miestne kultúrne pamiatky, predstaví obyvateľom a turistom medzinárodnú zostavu umelcov, ktorí im sprostredkujú hudobné zážitky na najvyššej interpretačnej úrovni.

  • Vstupenky na koncerty budú v predaji hodinu pred začiatkom v mieste ich konania.
  • Festival organizuje Mestské kultúrne stredisko Spišské Podhradie – Obecné kultúrne centrum Smižany - Mestské kultúrne centrum Spišská Nová Ves –- Mesto Spišské Vlachy – Mesto Poprad – Obec Markušovce - Múzeum Spiša Spišská Nová Ves – Mesto Kežmarok v spolupráci s Občianskym združením MUSICA NOBILIS.
  • Festival z verejných zdrojov podporil FOND NA PODPORU UMENIA.

Informácie poskytla Slávka Ferencová, manažérka festivalu.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 30. november 2023

horoskopy na dnes stvrtok 30 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dnes ste vstali z postele tou správnou nohou. Bude sa vám dariť v práci i v súkromných záležitostiach. Deň je vhodný na menšie oslavy.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaše pozitívne vyžarovanie a otvorenosť, s akou konáte a vyjadrujete sa, vám otvára dvere. Dbajte však na to, aby ste nestratili doterajšiu úroveň a nenechali sa strhnúť k arogancii.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niečo alebo niekto na vás silno citovo zapôsobí. Zbystrite pozornosť pri sľuboch a nedajte sa omotať okolo prsta! Určite budú viac súvisieť s fantáziou ako s realitou.

Rak 22.6. - 22.7.

Mali by ste splniť, čo ste sľúbili. Ak budete príliš dlho otáľať, stratíte dôveru a dobré meno. Rozdrobenosť a nejednotnosť v rámci vášho konania a myslenia vás oberá prinajmenšom o čas.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie