• Dnes je: Utorok 17. júla 2018 meniny má Bohuslav

Workshop v Lisabone združil zástupcov zubnolekárskych organizácií, eHealth podstúpi modernizáciu

Workshop v Lisabone združil zástupcov zubnolekárskych organizácií, eHealth podstúpi modernizáciu

Cieľom workshopu bol prieskum stavu existujúcich sumárov pacienta v elektronickom zdravotníctve jednotlivých krajín EÚ a zistenie záujmu participovať na štandardizácii medicínskych údajov.

BRATISLAVA 9. apríla (WebNoviny.sk) - Zástupcovia zubnolekárskych stavovských organizácií krajín Európskej únie diskutovali v marci v portugalskom Lisabone o elektronickom zdravotníctve. Ako informovala Slovenská komora zubných lekárov, cieľom workshopu bol prieskum stavu existujúcich sumárov pacienta v elektronickom zdravotníctve jednotlivých krajín EÚ a zistenie záujmu participovať na štandardizácii medicínskych údajov.

"Preklenovacou myšlienkou tejto iniciatívy je vytvoriť pracovnú skupinu, ktorá by mala vypracovať spoločný súbor údajov popisujúci základné informácie pre zubné lekárstvo v elektronickom zdravotníctve," uviedla komora zubárov.

Z rokovania vyplynuli otvorené okruhy, ktoré je podľa komory nutné zapracovať, ako napríklad pridať do všeobecného sumáru pacienta časť určenú pre orálne zdravie, ďalej navrhnutý parodontálny index brať ako povinný údaj v pacientovom sumári z dôvodu priameho dosahu stavu parodontu na celkové zdravie pacienta.


Záverečný brainstorming priniesol požiadavky jednotlivých zástupcov na doplňujúce moduly a komponenty v orálnej časti sumára: intraorálne a panoramatické RTG snímky, zubný kríž, referenčnú tabuľku diagnóz a terapií, zjednotenú nomenklatúru.

"Pozitívne vnímame vznesené požiadavky na doplnenie pacientskeho sumára v celoeurópskom kontexte. Opakovane sme upozorňovali ministerstvo zdravotníctva a Národné centrum zdravotníckych informácií, že je potrebné do eZdravia pre zubné lekárstvo implementovať RTG a zubný kríž,“ uviedol prezident Slovenskej komory zubných lekárov Igor Moravčík.

Od júna 2018 bude Portugalsko vedúcou krajinou projektu eHealth Action, ktorý má uľahčiť výmenu dát v sieti elektronického zdravotníctva EÚ a cezhraničné využívanie eReceptu.

Pozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie