• Dnes je: Utorok 30. novembra 2021 meniny má Ondrej, Andrej

WHO chce opäť vyšetrovať pôvod koronavírusu, Čína je šokovaná a odmieta klebety o úniku vírusu z laboratória

WHO chce opäť vyšetrovať pôvod koronavírusu, Čína je šokovaná a odmieta klebety o úniku vírusu z laboratória

Pátranie po pôvode vírusu sa stalo diplomatickým problémom, ktorý ešte viac zhoršuje vzťahy Číny so Spojenými štátmi a ich ďalšími spojencami.

Čína nemôže prijať plán Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na druhú fázu vyšetrovania pôvodu pandémie COVID-19. Vo štvrtok sa tak vyjadril čínsky vysoký zdravotnícky predstaviteľ.

Námestník Národnej zdravotníckej komisie Ceng I-sin bol podľa vlastných slov dosť šokovaný, že plán zahŕňa aj ďalšie prešetrovanie teórie, že vírus mohol uniknúť z čínskeho laboratória.

Toto vysvetlenie začiatku šírenia vírusu pritom odmietol ako klebetu, ktorá je proti zdravému rozumu a vede.

Diplomatický problém

„Je pre nás nemožné prijať takýto plán trasovania pôvodu,“ vyjadril sa na tlačovej konferencii, ktorú zvolal, aby sa vyjadril k otázke pôvodu pandémie COVID-19.


Pátranie po pôvode vírusu sa stalo diplomatickým problémom, ktorý ešte viac zhoršuje vzťahy Číny so Spojenými štátmi a ich ďalšími spojencami. Američania i ďalší tvrdia, že Čína nebola transparentná, čo sa týka diania v prvých dňoch pandémie. Čína zase kritikov obviňuje, že sa pokúšajú na nich hodiť vinu za pandémiu a politizujú otázku, ktorú by mali nechať vedcom.

Vedci si vyslúžili kritiku

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus minulý týždeň pripustil, že po prvej fáze štúdie sa objavil „predčasný tlak“ na vylúčenie teórie, že vírus mohol uniknúť z čínskeho vládneho laboratória vo Wu-chane. Prvé prípady nákazy novým koronavírusom u ľudí identifikovali v decembri 2019 práve v tomto čínskom meste.


Prvú fázu vyšetrovania uskutočnil začiatkom roka medzinárodný tím, ktorý vycestoval do Wu-chanu, aby spolupracoval s čínskymi kolegami. Vedci si však vyslúžili kritiku za podriaďovanie sa čínskym požiadavkám.

V laboratóriu nemajú žiaden vírus

Ceng tvrdí, že vo wu-chanskom laboratóriu nemajú žiaden vírus, ktorý by sa mohol preniesť priamo na ľudí a pripomenul, že tím WHO označil laboratórny únik za „extrémne nepravdepodobný“. Nepravdivé sú podľa neho aj špekulácie, že sa v laboratóriu mohli nakaziť zamestnanci a študenti, ktorí vírus následne rozniesli po meste.

Riaditeľ laboratória biologickej bezpečnosti vo Wu-chanskom inštitúte virológie Jüan Č‘-ming doplnil, že pred pandémiou v laboratóriu nemali nový koronavírus uskladnený ani ho neštudovali. „Chcem zdôrazniť, že … Wu-chanský inštitút virológie nikdy nenavrhol, nevytvoril ani nevypustil nový koronavírus,“ skonštatoval.

Prioritou by malo byť trasovanie zvierat

Tím WHO vo svojej správe uviedol, že vírus najpravdepodobnejšie preskočil zo zvierat na ľudí, zrejme prostredníctvom medzihostiteľa. „V ďalšom kroku by malo byť podľa môjho názoru stále prioritou trasovanie zvierat,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii Liang Wan-nien, ktorý viedol čínsku stranu vyšetrovania.


Tedros minulý týždeň vyjadril nádej v lepšiu spoluprácu a tiež prístup k dátam Číny. „Žiadame Čínu, aby bola transparentná, otvorená a spolupracovala, najmä v súvislosti s informáciami a neupravenými dátami, o ktoré sme žiadali už v počiatočných dňoch pandémie,“ uviedol.

Pokusy o utajenie

Čína podľa Cenga od začiatku podporovala vedecké trasovanie vírusu a chce, aby sa štúdia rozšírila do ďalších krajín a regiónov. „Sme však proti politizovaniu trasovania,“ dodal.


Čína sa opakovane snažila odvrátiť podozrenia, že by vírus mohol pochádzať z laboratória vo Wu-chane a tiež, že jeho rozšíreniu napomohli byrokratické prešľapy a pokusy o utajenie. Hovorcovia vlády dokonca vyzývali na vyšetrovanie, či vírus nevznikol v americkom vojenskom laboratóriu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie