• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Whirlpool odchádza zo slovenského aj európskeho trhu, v závode v Poprade zamestnáva 1 400 ľudí

Whirlpool odchádza zo slovenského aj európskeho trhu, v závode v Poprade zamestnáva 1 400 ľudí

Popradský Whirlpool Slovakia je jedným z najväčších výrobcov bielej techniky, v roku 2021 zaznamenal rast tržieb i zisku.

Spoločnosť Whirlpool odchádza zo Slovenska, aj z Európy. Informoval o tom portál hnonline.sk s odvolaním sa na televíziu Markíza. Podľa zverejnených informácií končí s výrobou aj na Blízkom východe či v Afrike. V závode v Poprade pritom zamestnáva 1 400 ľudí. Americká spoločnosť sa rovnako sťahuje aj z Talianska a Poľska.

Preberie ho turecká spoločnosť Arcelik

„Dôvodom môžu byť čoraz prísnejšie európske ekologické normy, ktoré sa na spotrebiče vzťahujú,“ píšu HN. Zamestnanci sa však podľa neho o svoje miesta v závode báť nemusia. „Aj s personálnym zabezpečením ho totiž preberie turecká spoločnosť Arcelik, spojená so značkou bielej techniky Beko,“ informuje portál.

Tá podľa portálu získa trojštvrtinový podiel v novovytvorenom holdingu, americký Whirpool si zatiaľ v podniku nechá štvrtinu.

Známy výrobca bielej techniky

Popradský Whirlpool Slovakia je jedným z najväčších výrobcov bielej techniky, v roku 2021 zaznamenal rast tržieb i zisku. Fabrika pritom rok predtým vykázala pri oboch ukazovateľoch pokles. Ako sa uvádza vo verejne dostupných registroch, tržby podniku išli hore o 13 % a dosiahli takmer 286 mil. eur. Zisk výrobcu práčok sa v roku 2021 zvýšil o 6 % na viac ako 9,6 mil. eur.

Bývalý československý Tatramat a celosvetová korporácia Whirlpool podpísali zmluvu o založení budúceho spoločného podniku na výrobu práčok “Whirlpool Tatramat” ešte v roku 1991. Whirlpool v ňom v tom čase mal 43-percentný podiel a ročná výroba sa pohybovala na úrovni 97 tis. kusov, 100-percentným vlastníkom firmy sa stal v roku 1996 a už v roku 1998 bola fabrika schopná vyrobiť ročne viac ako 600 tis. práčok. Aktuálne predstavuje výrobná kapacita jednej práčky sedem sekúnd.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie