• Dnes je: Streda 28. septembra 2022 meniny má Václav

Vznikne po voľbách koalícia Hlas, Smer a Republika? Fico je tomu naklonený viac ako Pellegrini

Vznikne po voľbách koalícia Hlas, Smer a Republika? Fico je tomu naklonený viac ako Pellegrini

Robert Fico sa slovami o proeurópskej, protifašistickej a sociálnej orientácii Smeru-SD vymedzil podľa Martina Slosiarika voči kotlebovcom, nie Republike.

11.4.2022 (Webnoviny.sk) - Bude výrazne závisieť od strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) a jej predsedu Petra Pellegriniho, či pôjdu do povolebnej koalície so stranou Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a hnutím Republika.

V súvislosti s posledným prieskumom agentúry Focus pre reláciu Na telo televízie Markíza to pre agentúru SITA povedal sociológ Martin Slosiarik.

Ficovo vyjadrenie proti voči Kotlebovi

Z prieskumu totiž vyplynulo, že tieto tri politické subjekty by obsadili tesnú väčšinu 76 poslaneckých kresiel zo 150-členného parlamentu. „Pokiaľ ide o Smer a Republiku, predpokladám, že tam by prekážka nebola," mienil Slosiarik.

Predseda Smeru-SD Robert Fico v nedeľu 10. apríla v relácii Na telo hovoril v súvislosti s predpokladmi vytvárania povolebnej koalície o svojej strane ako o proeurópskej, protifašistickej a sociálnej. Sociológ takéto vyjadrenie vníma ako vymedzenie sa voči strane Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). „Myslím si, že toto vyjadrenie je namierené voči Kotlebovi. Na nich zostala nálepka fašistov a protieurópskych," usúdil Slosiarik.

Podľa neho Fico neoznačuje predstaviteľov Republiky ako reprezentantov fašistických myšlienok, ani ako antisociálnych a proeurópska orientácia by bola na diskusiu. „Je to tak, že karty sa vždy rozdávajú deň po voľbách. Je to o tom, aká koalícia by bola možná. Podľa mňa Robert Fico je viac naklonený takejto koalícii než Peter Pellegrini,“ naznačil sociológ.

Trest v kauze odovzdávania šekov

Prieskum Focusu nameral ĽSNS 4,5 percenta. V porovnaní s prieskumom z februára tohto roka podpora strany stúpla o 0,7 percenta. Prieskum sa uskutočnil v dňoch od 30. marca do 6. apríla. To znamená, že zachytil aj vyhlásenie rozsudku Najvyšším súdom SR. Ten 5. apríla uložil Kotlebovi trest v kauze odovzdávania šekov s nacistickou symbolikou.

Slosiarik si nemyslí, že sa verdikt podpísal na raste preferencií strany. Priblížil, že sa už končilo so zberom dát a išlo o malú časť, ktorá by neprevrátila výsledky. Nepripisoval by to rozsudku, ale skôr celkovej situácii okolo konfliktu na Ukrajine. „Zachytil som, že Kotleba nejakým spôsobom spochybnil tých, ktorí odišli z ĽSNS, že nie sú v týchto veciach autentickí. To sa však ťažko komentuje, lebo ten pohyb preferencií nie je nejaký výrazný," poznamenal.

Z prieskumu Focusu tiež vyplynulo, že keby sa zrátali preferencie Republiky (6,9 percenta) a ĽSNS (4,5 percenta), dosiahli by 11,4 percenta a boli by vyššie ako preferencie strany Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá mala podporu 10,3 percenta. To znamená, že prvé tri miesta by tak zaujali opozičné strany. Prvý bol totiž v prieskume Hlas-SD a druhý Smer-SD. Podľa sociológa sa však nedajú automaticky spočítavať preferencie, ale minimálne by takýto jeden spoločný subjekt súťažil o tretie miesto s SaS.

Pellegriniho Hlas a Smer si v prieskume udržali vedúce pozície, Sulíkova SaS sa prepadla o dve percentá

Ak by sa parlamentné voľby konali začiatkom apríla, vyhrala by ich strana Hlas-SD so ziskom 19 percent hlasov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v dňoch 30. marca až 6. apríla robila pre televíziu Markíza Agentúra Focus.

Progresívci si pohoršili

Na druhom mieste by sa podľa prieskumu zverejneného v diskusnej relácii Na telo umiestnila strana Smer-SD so ziskom 15,1 percent. Tretia skončila koaličná SaS s výsledkom 10,3 percenta.

Hnutie OĽaNO by podľa prieskumu skončilo na štvrtom mieste so ziskom 8,1 percenta hlasov. Do parlamentu by sa dostali aj Sme rodina (7,5 percenta), Progresívne Slovensko (7,3 percenta), Republika (6,9 percenta) a KDH (6,3 percenta).

Za ľudí by ostalo pred parlamentom

Naopak, pred bránami zákonodarného zboru by ostali Kotlebovci - ĽSNS (4,5 percenta), Aliancia (4,4 percenta), SNS (3,6 percenta) ako aj koaličná stana Za ľudí (2,5 percenta).

Na základe výsledkov volieb by Hlas v parlamente získal 35 kresiel, Smer 28, SaS 19, OĽaNO 15, Sme rodina a Progresívne Slovensko rovnako po 14 a Republika 13. KDH by sa v zákonodarnom zbore ušlo 12 kresiel.


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské univerzity nechcú pre vysoké ceny energií prejsť na dištančnú výučbu, plánujú úsporné opatrenia a čakajú na pomoc štátu

slovenske univerzity nechcu pre vysoke ceny energii prejst na distancnu vyucbu planuju usporne opatrenia a cakaju na pomoc statu

Slovenské univerzity nechcú prejsť na dištančnú výučbu. Niektoré z nich ale nevylúčili, že k takémuto kroku môžu v závislosti od situácie pristúpiť, prípadne skúšať v zimnom semestri online.

Univerzity sú zároveň pripravené k 17. novembru ukončiť svoju výučbu, ak sa nedočkajú riešenia. Viaceré slovenské univerzity sa takto vyjadrili pre agentúru SITA.

Verejný prísľub premiéra Hegera

Stanovisko Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) z polovice septembra, ktoré požaduje zvrátenie negatívneho financovania vysokých škôl, kompenzáciu zvýšených cien energií, ale i dofinancovanie výpadkov v projektoch, oslovené vysoké školy jednohlasne podporujú.

„V tejto chvíli čakáme na konkrétne záruky naplnenia verejného prísľubu premiéra Eduarda Hegera o dopadoch energetickej krízy na vysoké školy. Dúfame, že slovenské univerzity nebudú musieť pristúpiť ku krokom, ktoré avizovala Slovenská rektorská konferencia, a nebudú musieť k 17. novembru prerušiť vyučovanie. Zároveň dôrazne pripomíname, že sanovanie energetických výpadkov je len jednou z troch kruciálnych požiadaviek vysokých škôl nevyhnutných na zabezpečenie ich bazálnej činnosti. O ich rozvoji dnes ani hovoriť nemôžeme. Paralelne s tým realizujeme celú sériu opatrení s cieľom šetriť energiou a znížiť jej spotrebu,“ vyjadril sa rektor Univerzity Komenského (UK) Marek Števček.


Doplnil, že prioritou je udržať slovenské vysoké školstvo funkčné, ale nezáleží to od nich. Bez pomoci štátu je podľa Števčeka otázkou, kedy dôjde ku kolapsu vysokých škôl, nie či sa to vôbec stane.

Premiér SR a dočasne poverený minister školstva Eduard Heger (OĽaNO) minulý týždeň na stretnutí s prezidentom SRK prisľúbil riešenie situácie s cenami energií.

Usmernenia pre študentov

Má tiež v pláne zorganizovať okrúhly stôl, pri ktorom by sa mal stretnúť so zástupcami SRK aj vybranými členmi vlády, no táto diskusia by sa mala konať až po vymenovaní nového ministra či novej ministerky školstva.


Vysoké školy plánujú viaceré úsporné opatrenia. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) sa dlhodobo usiluje o zníženie energetickej náročnosti budov, napríklad prostredníctvom zatepľovania budov či výmeny svietidiel.


Univerzita tiež plánuje postupnú výmenu vozového parku. Študentstvo i zamestnanci školy by mali dostať usmernenia, ako môžu prispieť k šetreniu energií.

Prešovská univerzita v Prešove (PU) tiež pracuje na súbore úsporných opatrení, no zároveň čakajú na kroky vlády SR, keďže nepredpokladajú, že by dokázali pokryť ceny energií v prípade ich výrazného nárastu v budúcom roku.

V zime môžu zatvoriť internáty

„Žilinská univerzita v Žiline bude svoje priestory využívať z hľadiska energií efektívnejšie a zavedie úsporné opatrenia. Konkrétne opatrenia budú závisieť od aktuálnej situácie,“ vyjadril sa prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA) Jozef Ristvej.


Podobne i Slovenská technická univerzita v Bratislave (STU) už v súčasnosti vykonáva kroky na zníženie spotreby energií a v závislosti od vývoja cien zvažuje ďalšie kroky, napríklad zníženie teploty vykurovania, výmenu svietidiel, aj ale úplnú odstávku budov, ktoré nie sú využívané.


V prípade neriešenia cien energií zo strany štátu pripúšťa STU aj uzavretie internátov počas zimného skúškového obdobia a skúšanie online formou.

Podobné opatrenia v oblasti zatepľovania či optimalizácie osvetlenia avizovala v tlačovej správe aj Univerzita Komenského v Bratislave. Počas víkendov a popoludní plánujú zaviesť aj útlmový režim budov, a tiež chcú častejšie využívať prácu z domu.

Intenzívne rokovali

Oslovené univerzity sa vyjadrili, že s dotknutými ministerstvami intenzívne rokovali. PU uviedla, že dosiaľ nedostali žiadne konkrétne opatrenia.


Aj UNIZA potvrdila intenzívnu komunikáciu, najmä s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ).


UPJŠ doplnila, že komunikácia prebieha napríklad prostredníctvom SRK, Klubu kvestorov či Rady vysokých škôl SR, no i so samotnými univerzitami.


Rezort školstva si od UPJŠ vyžiadal vyčíslenie nákladov na zvýšené ceny energií a momentálne požiadavky posudzuje. Aj STU potvrdila opakované požiadavky na kompenzáciu nákladov, a to zo strany všetkých slovenských univerzít.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie