• Dnes je: Piatok 18. júna 2021 meniny má Vratislav(a)

Vzácna améba požierajúca ľudský mozog sa objavila na Floride, úrady vyhlásili výstrahu

Vzácna améba požierajúca ľudský mozog sa objavila na Floride, úrady vyhlásili výstrahu

Na samotnej Floride zaznamenali od roku 1962 iba 37 prípadov.

Na Floride potvrdili prípad vzácnej améby, ktorá napáda mozog. Tamojšie ministerstvo zdravotníctva informovalo, že amébu Naegleria fowleri potvrdili u jednej osoby v okrese Hillsborough.

Vzhľadom na to, že daný jednobunkovec môže spôsobiť infekciu mozgu, ktorá má obyčajne fatálne následky, vydal rezort začiatkom júla pre spomínaný okres výstrahu.

Do tela cez nos

Naegleria fowleri sa obyčajne nachádza v teplej sladkej vode a do tela sa dostane cez nos. Neprenáša sa z človeka na človeka.


Zdravotnícki predstavitelia vyzvali obyvateľov okresu Hillsborough, aby sa vyhli nosnému kontaktu s vodou z kohútikov a iných zdrojov, vrátane otvorenej vody, ako sú jazerá, rieky, rybníky a kanále, kde je pravdepodobnosť nákazy od júla do septembra vyššia.


U osôb nakazených spomínanou mozog požierajúcou amébou sa prejavujú príznaky ako horúčka, nevoľnosť a vracanie, ale aj stuhnutý krk a bolesti hlavy. Väčšina z nich do týždňa zomrie.

Iba desiatky prípadov

Floridské ministerstvo zdravotníctva vyzvalo ľudí, u ktorých sa objavia spomínané príznaky, aby okamžite vyhľadali lekára.


Prípady infekcií sa zvyčajne vyskytujú v južných štátoch USA a sú zriedkavé. Podľa dát Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v rokoch 2009 až 2018 zaznamenali v celých Spojených štátoch len 34 prípadov.


Na samotnej Floride zaznamenali od roku 1962 iba 37 prípadov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie