• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Vyzvedač Garbár sa znova postaví pred súd, na verejnom zasadnutí by mali rozhodovať o premene trestu

Vyzvedač Garbár sa znova postaví pred súd, na verejnom zasadnutí by mali rozhodovať o premene trestu

Odsúdený podľa rozsudku zisťoval informácie z bezpečnostných zložiek SR pre ruskú tajnú službu.

22.8.2023 (SITA.sk) - Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku vytýčil na 6. septembra verejné zasadnutie s Bohušom Garbárom, ktorý bol vo februári tohto roku v rámci dohody o vine a treste odsúdený na podmienečný trest v kauze poskytovania informácií ruskej tajnej službe.

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková, súd by mal na verejnom zasadnutí rozhodovať o premene trestu. Okrem podmienečného trestu totiž obvinenému uložil súd aj peňažný trest vo výške 15-tisíc eur a tiež trest prepadnutia čiastky 1 000 eur a povinnosť zúčastniť sa na troch hlavných pojednávaniach v korupčných kauzách až do vyhlásenia rozsudku.

ŠTS uznal Garbára vo februári tohto roku v rámci schválenia dohody o vine a treste medzi obvineným a prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry za vinného zo zločinu vyzvedačstva a zločinu brania úplatku.

Uložil mu trest odňatia slobody vo výmere troch rokov s podmienečným odkladom a s probačným dohľadom počas skúšobnej doby troch rokov. Odsúdený sa podľa rozsudku stretol s diplomatom Ruskej federácie, pre ktorého za finančnú odmenu 1 000 eur vyhľadával a zisťoval citlivé informácie z bezpečnostných zložiek SR, utajovaných informácií týkajúcich sa armády a NATO.

Národná kriminálna agentúra obvinila v marci 2022 v súvislosti s neoprávneným poskytovaním informácií Rusku bývalého prorektora Vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši Pavla B. a dopisovateľa portálu Hlavné správy Bohuša Garbára. Podľa policajného prezidenta Štefana Hamrana sa obaja ku skutkom priznali.

Garbár podľa polície zbieral informácie pre príslušníkov ruskej vojenskej rozviedky GRU od apríla 2021. Pavel B. bol pre ruskú rozviedku činný už od roku 2013.

U oboch podľa polície zaistili napríklad USB kľúče, poznámky o schôdzkach s rôznymi osobami a takzvané plány spojenia. Pavel B., ktorý údajne zbieral a vyzvedal citlivé informácie z prostredia Ozbrojených síl SR aj Severoatlantickej aliancie podľa Hamrana priznal aj „určitú finančnú čiastku, ktorú prijal".

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 1. december 2023

horoskopy na dnes piatok 1 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 1. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Ak chcete meniť beh udalostí, môže sa vám to dnes podariť. Na mieste je však opatrnosť, pretože sa stretnete s veľkým odporom. Pohodlnejšie by bolo do toho sa nepúšťať.

Býk 21.4. - 21.5.

Skôr ako sa rozhodnete pre niečo celkom nové, mali by ste najskôr vyskúšať, čo to spraví na verejnosti. Nemôžete si predsa dovoliť robiť nepodarky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Najskôr sa snažte pozbierať všetky potrebné argumenty a až potom s nimi vyjdite na verejnosť. Predčasný zásah by ani vám, ani veci nijako nepomohol.

Rak 22.6. - 22.7.

Hoci sa vývoj akcie predbežne zastavil, využite príležitosť a urobte si prehľad o nákladoch a výsledkoch svojho úsilia. Budete sa môcť lepšie pripraviť na ďalšie kroky.Všetky Horoskopy pre Piatok 1. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie