• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Výstavbu diaľnic podľa analytikov brzdí slabé zameranie na priority, nie posudzovanie hodnoty za peniaze

Výstavbu diaľnic podľa analytikov brzdí slabé zameranie na priority, nie posudzovanie hodnoty za peniaze

Diaľnice D1 a D4 sa budú križovať.

Investičná filozofia „všetko je priorita“ doviedla Slovensko do situácie, že ani po takmer 30-ročnom úsilí nemá základné diaľničné spojenie na D1.

Verejné zdroje v doprave

Nedávno prijatá novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá s cieľom akcelerovať a zefektívniť proces investičnej prípravy diaľnic môže paradoxne neuspokojivé tempo ich výstavby zafixovať.

Klub ekonomických analytikov (KEA) o tom v utorok informoval s tým, že oslabením konceptu hodnoty za peniaze sa zároveň môžu neefektívnejšie vynakladať verejné zdroje v doprave, čo znamená, že dôležité úseky budú dlhšie čakať, kým sa dostanú do výstavby.

Spoločenská objednávka po urýchlení výstavby diaľnic je podľa analytikov na mieste, no hlavné príčiny neplnenia termínov zo strany Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) zostávajú nezodpovedané.


„Napriek tomu, že Ministerstvo dopravy SR má od roku 2020 vládou schválený investičný plán v cestnej infraštruktúre na desať rokov dopredu, verejná kontrola nad činnosťou NDS je nedostatočná a chýbajú detailné informácie o tom, či a ako NDS pracuje na vysoko prioritných úsekoch, ktoré sú v nižšom stave prípravy,“ uvádza KEA v stanovisku, ktoré poskytla jeho predsedníčka Lucia Šrámková.

Proces prípravy projektu

Analytici tvrdia, že schválená novela zákona prinesie minimálnu časovú úsporu pri výstavbe diaľnic a predraží ich výstavbu, keďže posúva hodnotenie hodnoty za peniaze do neskoršej fázy procesu, kde je možnosť ovplyvniť efektívnosť riešenia diaľnice menšia, respektíve aj prípadné akceptovanie pripomienok môže priniesť väčšie zdržanie.

„Ekonomické hodnotenia majú najvyšší spoločenský prínos, ak sa vykonajú čo najskôr v procese prípravy projektu, inak znamenajú formalizmus. V skorom štádiu príprav je možné meniť trasovanie, počet pruhov, križovatkové prepojenia, mosty a všetku doplnkovú infraštruktúru projektu,“ upozornili.


Novela podľa KEA potláča dlho pripravované a v roku 2020 vládou schválené priority vo výstavbe cestnej infraštruktúry. Znamená návrat k minulej praxi, keď do mimoriadneho režimu bez včasného hodnotenia spoločenskej efektívnosti zaraďuje desať koridorov diaľnic v hodnote 10 miliárd eur, a to v rozpore s investičným plánom ministerstva dopravy a bez dostatočnej odbornej diskusie.

Úspory v stovkách miliónov

„Pôvodný legislatívny zámer sa týkal iba štyroch úsekov v hodnote 3 miliárd eur. Na väčšinu pridaných projektov budú pritom finančné zdroje až po roku 2030, nie je tam časová tieseň a preto nevyžadujú mimoriadny režim,“ podotkli analytici.


Ak by zákon platil doteraz, podľa nich by neumožnil Útvaru hodnoty za peniaze identifikovať úspory v stovkách miliónov eur.


Predĺženie lehôt platností územných rozhodnutí, ktoré novela zákona tiež prináša, považuje KEA naopak za odborne podložený krok. Toto opatrenie má potenciál priniesť časovú úsporu v projektovej príprave diaľnic.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie