• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Výstavba električkovej trate do Petržalky má byť ukončená na jeseň 2024, nad konečnou navýšenou sumou visí otáznik

Výstavba električkovej trate do Petržalky má byť ukončená na jeseň 2024, nad konečnou navýšenou sumou visí otáznik

Aktuálne na celom koridore stavby realizujú zvyšné prekládky inžinierskych sietí a zabezpečujú ich ochranu, ako aj násypy zo štrku s prímesou jemnozrnnej zeminy.

Výstavba električkovej trate do bratislavskej Petržalky má byť v zmysle harmonogramu ukončená koncom septembra 2024.

Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková. „Zámerom oboch strán je, aby výstavba električkovej trate v Petržalke napredovala a električka začala jazdiť v priebehu leta 2024,“ doplnila.

Cena sa prepočítava priebežne

Ako dodala, mesto má so zhotoviteľom podpísaný dodatok k zmluve, ktorého súčasťou je metodika založená na priebežnom prepočítavaní cien za kľúčové materiály použité počas celej realizácie stavby na kvartálnej báze spätne. Aktuálna cena sa teda prepočítava priebežne počas celého trvania prác.

„Nakoľko ceny materiálov nie sú fixné, môžu sa počas trvania stavby meniť, nie je možné vopred na celé zvyšné obdobie realizácie stavby stanoviť jednu percentuálnu mieru zdraženia a stanoviť konečnú navýšenú sumu za celé dielo, v porovnaní s pôvodnou vysúťaženou cenou,“ doplnila hovorkyňa.

Doprava bude odklonená

Aktuálne na celom koridore stavby realizujú zvyšné prekládky inžinierskych sietí a zabezpečujú ich ochranu, ako aj násypy zo štrku s prímesou jemnozrnnej zeminy.

„V časti stavby od Bosákovej po Betliarsku bola realizovaná konštrukcia električkového spodku a odvodnenie,“ konštatuje magistrát s tým, že v úseku medzi križovatkami Jantárova – Lietavská a Jantárova – Betliarska bude vybudovaný bajpas, teda obchádzková trasa.

Doprava bude odklonená z dôvodu prepojenia úsekov novej trate, ktoré križujú terajšiu cestu, a vybudovanie nových križovatiek a cestnej komunikácie.

Práce na stavbe pokračujú

Pri Farskom kostole Sv. rodiny pokračujú práce na budovaní mostného objektu, realizujú mostné opory a pomocnú konštrukciu, čiže dočasnú oporu mostného telesa. Na tomto úseku aktuálne operuje vysoký žeriav.

Združený most cez Chorvátske rameno na Rusovskej ceste je v druhej fáze zakladania a realizácie spodnej stavby. Stavba konštrukcie sa už posunula do priestoru bývalého premostenia ramena, ktoré bolo medzičasom odstránené. Na budúcom obratisku Janíkov dvor pokračujú práce na hrubej stavbe meniarne a sociálnych priestorov pre vodičov, vybudované boli stropy a steny.


Výstavbu predĺženia električkovej trate v úseku Bosákova – Janíkov Dvor spustilo hlavné mesto odovzdaním staveniska skupine dodávateľov zo Združenia NS MHD Petržalka koncom novembra 2021.

Celková zmluvná hodnota zákazky bola takmer 74,6 milióna eur bez DPH, väčšina nákladov má byť hradená z eurofondov. Projekt okrem novej električkovej trate v dĺžke 3,9 kilometra a siedmich zastávok zahŕňa aj rekonštrukciu 490 metrov existujúcej trate, vybudovanie štyroch mostných objektov, deviatich križovatiek a šesť kilometrov segregovanej cyklotrasy pozdĺž trate.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie