• Dnes je: Streda 29. marca 2023 meniny má Miroslav

Výstavba časti košického obchvatu na R2 bude drahšia a potrvá dlhšie, zhodli sa diaľničiari aj zhotoviteľ

Výstavba časti košického obchvatu na R2 bude drahšia a potrvá dlhšie, zhodli sa diaľničiari aj zhotoviteľ

Pôvodne plánovaná trojročná lehota výstavby od marca 2022 do marca 2025 sa môže predlžiť o viac ako päť mesiacov.

Výstavba druhého úseku rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany v dĺžke vyše 14 kilometrov bude drahšia a potrvá dlhšie.

Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) a zhotoviteľ stavby Eurovia SK, a. s., Košice sa necelý rok po uzavretí zmluvy dohodli na zmene.

Vysúťažená zmluvná cena juhovýchodného košického obchvatu 132,6 milióna eur vzrástla zatiaľ o 1,4 milióna eur na takmer 134 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

Lehota výstavby sa predĺži

Pôvodne plánovaná trojročná lehota výstavby od marca 2022 do marca 2025 sa môže predlžiť o viac ako päť mesiacov. Počíta s tým pokyn na zmenu zverejnený v centrálnom registri zmlúv.


Zmena súvisí s prácami navyše pre zväčšený a rozšírený rozsah záchranného archeologického výskumu na trase stavby R2. Po sondáži začali s archeologickým výskumom vlani v máji v šiestich lokalitách určených prieskumom, odhalili veľké množstvo významných nálezov, ktoré priebežne skúmajú a vyhodnocujú.


„Z tohto dôvodu práce na archeologickom výskume naďalej prebiehajú s tým, že predpoklad ich ukončenia je v termíne august 2023,“ vyplýva z dôvodu zmeny.

Vykonáva sa archeologický výskum

Taktiež počas realizácie zemných prác na stavenisku identifikovali ďalšie tri nové lokality, v ktorých Krajský pamiatkový úrad Košice určil, resp. nariadil vykonať záchranný archeologický výskum.


Predpokladaný rozsah prác na archeologickom výskume podľa zmluvy o dielo preto nestačí a je potrebné jeho zvýšenie. Práce majú byť uhradené podľa skutočne odpracovaných hodín odborníkov, robotníkov a strojného nasadenia.

Trasa druhého úseku R2 sa začína v križovatke Košice, Juh s napojením na už postavenú R4 Košice – Milhosť s dĺžkou cez 14 kilometrov, na úseku bude aj križovatka Krásna a skončí križovatkou Hrašovík s napojením na sprevádzkovaný úsek diaľnice D1 Budimír – Bidovce v dĺžke 15,5 kilometra. NDS pripravuje obstarávanie aj na výstavbu prvého úseku košickej R2 v dĺžke takmer 7 kilometrov, začne sa v Šaci a skončí sa v križovatke Haniska s napojením na R4. Juhovýchodný obchvat metropoly východného Slovenska sa po dokončení stane súčasťou medzinárodného koridoru Via Carpatia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Fico a Pellegrini sú na tom v prieskume dôveryhodnosti rovnako, najmenej ľudí verí Matovičovi

fico a pellegrini su na tom v prieskume doveryhodnosti rovnako najmenej ludi veri matovicovi

29.3.2023 (SITA.sk) - Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku zostáva prezidentka Zuzana Čaputová, dôveruje jej 43 percent Slovákov. Za ňou nasledujú Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Robert Fico (Smer-SD), ktorým zhodne dôveruje 29 percent ľudí. Ďalším v poradí je predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) s 22-percetnou dôverou a premiér Eduard Heger (Demokrati) s dôverou na úrovni 21 percent.

Najmenej dôveryhodný je Matovič

Naopak, najmenej dôveryhodným politikom je Igor Matovič (OĽaNO), ktorému nedôveruje 80 percent populácie Slovenska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Median.sk od 1. februára do 5. marca na vzorke 1 006 respondentov starších ako 18 rokov.


Dôveru prezidentke Čaputovej deklarujú ľudia bez ohľadu na vek. Mierne častejšie jej nedôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov. Dôveru jej častejšie deklarujú obyvatelia Bratislavského, ale aj Prešovského a Košického kraja. Výrazne menej často jej dôverujú obyvatelia Žilinského a Nitrianskeho kraja.

Dôveru Čaputovej deklarujú najmä voliči strán Progresívne Slovensko, Za ľudí, SaS, ale čiastočne aj KDH, Sme rodina alebo OĽaNO.

Kto najviac dôveruje Ficovi a Pellegrinimu?

Predsedovi strany Smer-SD Ficovi dôverujú ľudia vo veku 50 a viac rokov a najmä obyvatelia Prešovského a Žilinského kraja. Naopak, nedôveru mu deklarujú obyvatelia Bratislavského alebo Banskobystrického kraja. Dôveru má najmä u voličov strany Smer-SD, ale aj Hlas-SD a Republika.

Súčasnému premiérovi Hegerovi deklarujú dôveru obyvatelia bez ohľadu na vek. Dôveru mu deklarujú najmä obyvatelia Trnavského, Prešovského a Košického kraja. Z hľadiska podpory politických strán mu deklarujú dôveru voliči strán OĽaNO, KDH a PS, čiastočne aj voliči SaS, Za ľudí a Sme rodina.


Bývalému premiérovi a lídrovi strany Hlas-SD Pellegrinimu mierne častejšie dôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov a najmä obyvatelia Prešovského kraja. Nedôveru mu deklarujú častejšie obyvatelia Trnavského kraja. Z hľadiska podpory strán mu dôverujú voliči strán Hlas-SD, Smer-SD, Za ľudí alebo Sme rodina.


Počasie