• Dnes je: Nedeľa 02. októbra 2022 meniny má Levoslav

Vyššie platy sestier v nemocniciach povedú k likvidácii ambulancií, tie veria, že sa vláda len pomýlila

Vyššie platy sestier v nemocniciach povedú k likvidácii ambulancií, tie veria, že sa vláda len pomýlila

Vládny návrh na rast platov sestier a pôrodných asistentiek v nemocniciach nepovedie k ničomu inému, ako k likvidácii ambulantného sektora s následným kolapsom nemocníc. Tvrdí to Zväz ambulantných poskytovateľov.

Štátu vyčíta, že vynechal všetky sestry pracujúce v iných zdravotných zariadeniach, ako sú nemocnice, a dokonca ani tie, ktorých sa týka, s nim nie sú spokojné.

Nájsť majú vlastné zdroje

„Ambulantné zariadenia vynechané z návrhu, avšak taktiež financované zo štátneho rozpočtu cestou platieb od zdravotných poisťovní, majú nájsť vlastné zdroje na navýšenie platov sestier. Dlho opakovaný a zjavný fakt, že ambulantný sektor kolabuje z dôvodu personálnej krízy a už teraz nedostatočného financovania zo strany štátu, ktorý prehlbuje aktuálny nárast prevádzkových nákladov, energií a rastúca inflácia, bol včerajším (vo štvrtok 18. augusta, pozn. SITA) vyhlásením znova hrubo odignorovaný,“ skonštatovala prezidentka zväzu Jaroslava Orosová.

Ako dodala, ambulancie nebudú mať bez dofinancovania v žiadnom prípade zdroje na to, aby dokázali svojim sestričkám ponúknuť rovnaké platy ako ústavné zariadenia, a tým zachovať svoju existenciu.


Zároveň zdôraznila, že až 60 % pacientov je ošetrených v ambulanciách a že ambulantná a ústavná starostlivosť sú obe nenahraditeľnými piliermi, a jeden bez druhého nedokážu fungovať, pretože nefunkčný ambulantný sektor povedie k preplneniu nemocníc.

Divadlo so zlým koncom

„Chceme veriť, že vláda sa len pomýlila a urýchlene napraví svoj návrh tak, aby zabezpečil navýšenie platov nielen ambulantných sestier, ale aj ostatných zdravotníckych pracovníkov, a zabráni tak likvidácii ambulantného sektora. Riešenie totiž nespočíva v navyšovaní platov vybraných skupín, ale v dofinancovaní zdravotníctva. Bez neho je každý krok len divadlom so zlým koncom,“ poukazujú ambulancie.


Vláda vo štvrtok navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 percenta a prišla aj s ponukou navýšenia koeficientov.

Okrem toho navrhla nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky. Samotné sestry sú z návrhu sklamané, nepovažujú ho za kompenzačný, ani motivačný.


Najčítanejšia najnovšia správa

Po alkohole siahnu čoraz mladšie deti, najrizikovejšou skupinou sú žiaci siedmych ročníkov

po alkohole siahnu coraz mladsie deti najrizikovejsou skupinou su ziaci siedmych rocnikov

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete.

Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti. Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne.

Šokujúce priznania žiakov

Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov. Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy.

Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zakázané ovocie najlepšie chutí

Podľa prieskumu občianskeho združenia každý štvrtý rodič sám ponúkne dieťaťu alkohol. Častokrát ide o pivo, ktoré je mylne spolu s vínom považované za „mäkký" alkohol. Huba tvrdí, že delenie alkoholu na mäkký a tvrdý je omyl.

Doplnil, že jeden deciliter vína, dve a pol decilitra piva a tri centilitre vodky majú rovnaký obsah alkoholu. Podľa lektorky Zuzany Žilinčíkovej deti často pijú, pretože im je alkohol zakazovaný, a ony chcú vyskúšať zakázané. Tiež tým, že vidia dospelých piť, považujú pitie alkoholu za normálne. Používajú ho na zahnanie nudy, frustrácie i samoty.


„Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné a tým, že ho vníma ako úplne bežnú a niekedy aj neodmysliteľnú súčasť života. Len na nás záleží, ako bude dieťa k alkoholu pristupovať, no striktné zákazy a tresty nie sú tá správna cesta. Najmä staršie deti túžia najsilnejšie po tom, čo im zakazujeme,“ vysvetľuje psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré sa venuje drogovým závislostiam a spolupracuje s FPSR.


Dodal, že deťom treba vysvetliť, že alkohol môže rozvracať vzťahy i zdravie, a tiež že nie je znakom úspechu, atraktivity či zrelosti.

Tvrdšie tresty za alkohol za volantom

Podľa lektorky deti vítajú prednášky Hovorme o alkohole. Oceňujú najmä možnosť otvorene hovoriť o alkohole. Tínedžri tiež nechápu, prečo polícia nerobí častejšie razie na alkohol.

Ocenili by aj tvrdšie tresty za alkohol, a to najmä u vodičov. Pozitívne možno vnímať výsledky prieskumu WHO, podľa ktorého postupne klesá miera nadmerného požívania alkoholu medzi mladistvými. V prípade dospelých sa za posledných desať rokov spotreba alkoholu znížila o 10 percent.


OZ Fórum Pi s rozumom vykonáva prevenciu i osvetu a vzdeláva deti i dospelých v záujme zodpovedného prístupu k alkoholu. Projekt Hovorme o alkohole vstupuje v školskom roku 2022/2023 do šiesteho ročníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie