• Dnes je: Pondelok 26. septembra 2022 meniny má Edita

Vysoký krvný tlak, trombóza či psychické problémy trápia po prekonaní COVID-19 najmä antivaxerov

Vysoký krvný tlak, trombóza či psychické problémy trápia po prekonaní COVID-19 najmä antivaxerov

Nových pacientov s ochorením ciev bolo po prekonaní ochorenia COVID-19 bez očkovania viac o 42 percent.

Dáta zdravotnej poisťovne Dôvera naznačujú, že neočkovaní ľudia, ktorí prekonali COVID-19, trpia častejšie ochoreniami srdca ako ľudia po očkovaní.

Spomedzi neočkovaných stúpol aj počet pacientov s ochorením ciev a vysokým krvným tlakom.

Viac neočkovaných pacientov muselo po prekonaní COVID-19 vyhľadať tiež pomoc psychiatra. V tlačovej správe to uviedol Matej Štepiansky z poisťovne Dôvera.

Postcovidové príznaky

Za normálnych okolností pribudne za rok 43 nových pacientov s ochorením srdca na tisíc obyvateľov. Zhruba podobný podiel nových pacientov pribudol počas pandémie medzi zaočkovanými ľuďmi proti koronavírusu.

V skupine tých, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a neboli očkovaní, pribudlo až 69 nových pacientov s ochorením srdca namiesto obvyklých 43 ľudí. „Potvrdzuje sa, že očkovanie predstavuje nielen bezpečný spôsob, ako predísť ťažkému priebehu COVID-19, ale aj jeho prípadným následkom na kardiovaskulárnom systéme,“ konštatuje Branislav Koreň z odboru revízií a kontrol v Dôvere.

Dodáva, že prechod vírusu cez zničené bunky pľúc do krvného riečiska môže spôsobovať vznik žilovej trombózy, poškodenia srdcového svalu, arytmií až akútnej koronárnej choroby. „Paradoxne, práve obavami z týchto ochorení argumentovali odporcovia vakcinácie,“ spresnil Koreň.


Psychické problémy

Nárast zaznamenali analytici Dôvery aj pri ochoreniach ciev a pri vysokom krvnom tlaku. Nových pacientov s ochorením ciev bolo po prekonaní ochorenia COVID-19 bez očkovania viac o 42 percent.

Diagnózu vysoký krvný tlak si vypočulo takmer o polovicu viac pacientov. „Medzi poistencami po očkovaní sme nepozorovali výrazne zvýšený výskyt oproti populácii ani v jednej zo sledovaných kategórií ochorení. Jedinou kategóriou, v ktorej nebol pozorovaný zvýšený výskyt u prekonaných, sú mozgové príhody,“ vysvetľuje Branislav Koreň.


Aj psychiatrické ochorenia postihli častejšie, ako je bežné, v uplynulých dvoch rokoch po prekonaní COVID-19 nezaočkovaných pacientov.


Branislav Koreň upozorňuje, že zdravotnícky systém sa bude musieť v nasledujúcom období vyrovnať aj s pacientmi, ktorých trápi takzvaný dlhý covid alebo postcovidový syndróm. Len zdravotná poisťovňa Dôvera, ktorej kmeň predstavuje jednu tretinu celej slovenskej populácie, eviduje 60-tisíc pacientov bojujúcich s dlhým covidom.


Odborník radí sa pred letnou dovolenkou zaočkovať proti koronavírusu, nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako my

Cestujúci pred odchodom do zahraničia by napriek výrazne zlepšenej epidemickej situácii vo svete mali naďalej sledovať informácie o vývoji pandémie.

Podľa epidemiológa ministerstva zdravotníctva a lekára Petra Sabaku nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako Slovensko, ale nie je dôvod na obavy.

Vo svete sa šíria opičie kiahne


Odborník odporúča pred cestou na letnú dovolenku v zahraničí dať sa očkovať proti ochoreniu COVID-19 tým, ktorí ho neprekonali a nie sú zaočkovaní.


„Inak nie je potrebné dodržiavať žiadne zvláštne opatrenia. V prípade opičích kiahní je treba mať na pamäti, že vírus sa prenáša úzkym kontaktom s nakazeným,“ upozornil vo štvrtok Sabaka s tým, že sa neprenáša vzduchom tak ako COVID-19.

„Ak sa človek nevystavuje úzkemu kontaktu s viacerými ľuďmi v oblastiach s vyšším výskytom opičích kiahní, ako napríklad Londýn alebo Madrid, tak je riziko nákazy minimálne,“ uviedol epidemiológ.

Delta sa veľmi rýchlo šírila

Tohtoročné leto je po dvoch rokoch podľa Sabaku už bezpečné na cestovanie. „Minulú sezónu bola situácia ovplyvnená najmä tým, že sa šíril v Európe nový variant koronavírusu, ktorý na Slovensku nebol. Delta variant bol omnoho nákazlivejší a smrteľnejší,“ pripomenul. Preto ľudí vyzývali dovolenkovať na Slovensku a aby sa pri pobyte v zahraničí dali zaočkovať.

„Situácia je tento rok iná, pretože jednotlivé varianty a subvarianty sú vo svete viac-menej rovnomerne rozložené, čo sa týka ochorenia COVID-19. Momentálne neexistuje variant alebo subvariant, ktorý by sme si mohli na Slovensko zavliecť,“ povedal Sabaka. Relatívne dobrou správou pre dovolenkárov je podľa neho aj to, že v súčasnosti nie sú krajiny, kde by sa koronavírus šíril citeľne viac ako na Slovensku.

Očkovaní si môžu užívať dovolenku naplno

Tvrdí, že ľudia sa tak pri vycestovaní do zahraničia nemusia obávať výrazne horšej situácie. Pri kontakte s inými ľuďmi odporúča dodržiavať isté opatrenia, hoci nie sú výrazne obmedzujúce.


„Ten, kto už prekonal ochorenie COVID-19 alebo je zaočkovaný, a ak by sa aj na dovolenke nakazil subvariantom koronavírusu omicron, ktorý momentálne všade dominuje, tak ochorenie by nemalo byť vážne a nemalo by mať väčšie následky,“ ubezpečil Sabaka.


Ľudia, ktorí toto ochorenie prekonali a sú očkovaní tromi dávkami, sa podľa neho v podstate nemusia obávať a môžu si dovolenku užiť ako v predpandemickom období.


Najčítanejšia najnovšia správa

Krik, ťahanie za vlasy aj úder do hlavy. Bittó Cigániková tvrdí, že ju poslankyňa Tabák napadla

krik tahanie za vlasy aj uder do hlavy bitto ciganikova tvrdi ze ju poslankyna tabak napadla

Poslankyňa a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) podáva trestné oznámenie na kolegyňu z pléna parlamentu Romanu Tabák (klub Sme rodina) za fyzické napadnutie. Uviedla to v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Verbálne útoky

K incidentu malo dôjsť na koncerte v jednom bratislavskom podniku, kde bola s manželom a kamarátmi. „Bola perfektná nálada, obsluha, prostredie aj spoločnosť až do momentu, keď po jeho skončení v nočných hodinách prišla Tabák,“ začala Bittó Cigániková svoj opis udalosti.

Podľa vlastných slov sa jej počas niekoľkých nechutných verbálnych útokoch ako tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale Tabák vraj pokračovala. „Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká ‚inteligencia‘ reprezentuje svojich voličov v parlamente,“ pokračuje v rozprávaní Bittó Cigániková.

Ťahanie za vlasy

Myslela si, že Tabák si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú čo stvára, a že sa ukľudní. Ale nestalo sa tak. „Pani poslankyňa Tabák zareagovala maximálnym využitím svojej mentálnej kapacity a teda ako zvieratko. Začala ma ťahať za vlasy a fyzicky napádať,“ priblížila poslankyňa za stranu SaS s tým, že celý čas sedela a nijako útok neopätovala.

Poslankyni Tabák vraj len dookola opakovala, či je normálna, nech sa ukľudní a nech ju pustí. Ale vraj bola v takom animálnom amoku, že nevedela prestať a nevedela sa absolútne ovládať. „Ľudia na ňu kričali, aby prestala, ťahali ju odo mňa, ale ona niekoľko minút neustále útočila a ešte sa aj postavila, aby mala lepšiu ‚páku‘ pri ťahaní,“ uviedla Bittó Cigániková.

Chvíľu sa zdalo, že je po všetkom, ale nebolo tomu tak. „Po chvíli sa vrátila, aby mi sediacej bez slova vrazila taký úder do hlavy, aký len tenistka vie dať pravačkou a opäť odišla,“ priblížila ďalej Bittó Cigániková s tým, že v sobotu skončila na pohotovosti s opuchnutým lícom, bolesťami hlavy a krku.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie