• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Vysoké školy by mali dostať 200 miliónov eur navyše v priebehu troch rokov, tvrdí minister Bútora

Vysoké školy by mali dostať 200 miliónov eur navyše v priebehu troch rokov, tvrdí minister Bútora

Kroky, ktoré pomôžu udržať študentov na Slovensku

Je potrebné jasnejšie definovať očakávania štátu voči vysokým školám, no zároveň je potrebné, aby malo vysokoškolské prostredie stabilitu a predvídateľné financovanie, a tiež podmienky a zdroje pre systematickú prácu. Na tlačovej besede po rokovaní vlády to uviedol minister školstva Daniel Bútora.

Schválili Dlhodobý zámer

Vláda na rokovaní v stredu schválila Dlhodobý zámer vo vzdelávacej, výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti pre oblasť vysokých škôl na roky 2023 – 2028. Ako ďalej uviedol minister, cieľmi zámeru sú zvyšovanie kvality a výkonnosti vysokých škôl. Doplnil, že už v rámci Plánu obnovy zaradili viaceré kroky.

Výkonnostné zmluvy sú prepojené s navýšením finančných zdrojov. Už predtým bolo dohodnuté navýšenie zdrojov o päťpercentnú valorizáciu.

Kroky, ktoré pomôžu udržať študentov na Slovensku

„Teraz sa k tomu bude pridávať navýšenie finančných zdrojov o sedem, desať, respektíve 13 percent pre roky 2024, 2025 a 2026. A to budú peniaze naviac nad tú valorizáciu, pričom všetky tieto peniaze plus ďalších päť percent pôjdu do tých výkonnostných zmlúv, aby sme tam naozaj videli nejaký ten výsledok, nejaké zlepšenie,“ povedal minister. Za tri roky ide celkovo o viac ako 200 miliónov eur navyše.

Kontext je podľa Bútoru taký, že na celom svete prebieha zápas o udržanie a získanie talentov. Minister je toho názoru, že by bolo nezodpovedné vzdať boj s odlivom mozgov, kde je jedným z faktorov i vysoké školstvo. Výkonnostné zmluvy podľa neho môžu pomôcť vytvoriť prostredie, ktoré pomôže s udržaním študentstva i pedagógov na Slovensku.

Autonómia vysokých škôl sa má zachovať

Bútora tiež uviedol, že Dlhodobý zámer je živý dokument, každoročne by mal byť aktualizovaný. Za kľúčové princípy dlhodobého rozvoja označil silnejšiu profiláciu vysokých škôl, taktiež prenos objednávky štátu voči vysokým školám a reflexiu spoločenských potrieb, a to prostredníctvom finančných mechanizmov.

Podotkol však, že autonómia vysokých škôl má byť zachovaná, zároveň by im výkonnostné zmluvy mali priniesť vyššiu predvídateľnosť financovania. Štát podľa ministra bude na oplátku od vysokých škôl očakávať ako vyšší výkon, tak i vyššiu atraktivitu vysokých škôl.

„Nie je to koniec hry, je to začiatok hry a začiatok toho, lebo všetci sa teraz budeme na vysoké školy pozerať s očakávaním, ako vysoké školy splnia tú svoju časť,“ uzavrel minister.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie