• Dnes je: Piatok 19. augusta 2022 meniny má Lýdia

Vysoká inflácia by mala byť len krátkodobá, ale nemala by sa vyšmyknúť z rúk, varuje ekonóm Pástor

Vysoká inflácia by mala byť len krátkodobá, ale nemala by sa vyšmyknúť z rúk, varuje ekonóm Pástor

Na trhu je vysoký dopyt a ľudia majú chuť míňať.

23.10.2021 (Webnoviny.sk) - Súčasné odhady hovoria, že vysoká inflácia, teda rast cien tovarov a služieb, bude len krátkodobá. Napríklad na Slovensku dosiahla v septembri inflácia hodnotu 4,6 %, čo je najvyššia úroveň od novembra 2011.

Ako na tohtotýždňovej biznis konferencii Slovenskej sporiteľne #akonato povedal profesor z Chicagskej univerzity a člen bankovej rady Národnej banky Slovenska Ľuboš Pástor, dlhé roky centrálne banky zápasili s tým, že nevedia splniť inflačný cieľ, ide však o to, aby sa inflácia „nevyšmykla z rúk“ a neostala vysoká príliš dlho.

Úroky by mali ísť nahor

Aktuálna situácia okolo pandémie COVID-19 podľa Pástora spôsobila, že je na trhu vysoký dopyt a ľudia majú chuť míňať.

„A keď sa stretne silný dopyt s rozpačitou ponukou, speje to k zvyšovaniu cien,“ myslí si Pástor.

Treba však podľa neho veriť, že je to len dočasný fenomén a že o dva či tri roky pôjdu ceny dole. Zároveň doplnil, že inflácia by mala zvýšiť aj úrokové sadzby.

„Do akej miery, to bude závisieť, či inflačné očakávania budú dlhodobé alebo len krátkodobé,“ uviedol Pástor. Zároveň však dodal, že súčasná miera úrokov je historicky nízka.

Tovar neprichádza načas

Ďalším fenoménom je podľa spoluzakladateľa a generálneho riaditeľa firmy Tachyum Radoslava Daniláka čipová a surovinová kríza.

V úvode pandémie bol podľa neho vysoký dopyt po sieťových zariadeniach, čo trvalo zhruba šesť mesiacov a následne sa dopyt ustálil.

Avšak posledný rok sledujú, že dodávateľský cyklus sa predlžuje a k zákazníkom sa objednaný tovar nedostáva načas.

Podľa generálneho riaditeľa Slovenskej sporiteľne Petra Krutila to, čo sa z pohľadu banky mení, je, že firmy potrebujú viac peňazí na prefinancovanie svojich prevádzkových nákladov pre meškajúce dodávky.

Vyhrajú multikanálové firmy

Výkonný viceprezident skupiny MOL pre oblasť downstreamu Gabriel Szabó si zase myslí, že energetická kríza a disfunkcia dodávok zapríčiní krach menších firiem venujúcich sa dodávke materiálov.

Koronakríza podľa Pástora prerástla aj do korporátneho sektora. Americké firmy sú na tom podľa neho napríklad veľmi dobre z pohľadu globálneho talentu či silného postavenia na trhu.

„Ale v poslednej dobe si myslím, že ustupujú a nechávajú sa zožierať zvnútra,“ skonštatoval Pástor. Dlhodobými biznis víťazmi budú podľa Krutila multikanálové firmy, ktoré svoj biznis spájajú do pobočiek a digitálu.


Najčítanejšia najnovšia správa

Komoru sestier Matovičov návrh „historického“ zvýšenia platov nepresvedčil, sú sklamané a na 14-tisíc z nich sa zabudlo

komoru sestier matovicov navrh historickeho zvysenia platov nepresvedcil su sklamane a na 14 tisic z nich sa zabudlo

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je sklamaná z návrhu úpravy platov sestier a pôrodných asistentiek, ktorý vo štvrtok predstavili minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ak je podľa komory toto výsledok rokovaní za zatvorenými dverami a avizované skokovité navýšenie miezd, nemôžu vyjadriť spokojnosť.

„Po rannom statuse ministra financií, v ktorom hovoril o historicky najvyššom zvyšovaní miezd sestier a pôrodných asistentiek, sme očakávali, že budú akceptované naše návrhy na úpravu základných platov avšak nestalo sa tak ani zďaleka.

Dokonca vláda nenaplnila ani vlastné programové vyhlásenie vlády, v ktorom hovorí o zvýšení miezd sestier a pôrodných asistentiek na minimálne 110 % priemerného zárobku v národnom hospodárstve,“ konštatujú sestry.

Nárast mzdy je veľmi nízky

Cieľom komory je stabilizovať sestry v systéme a prilákať nových absolventov. Ich návrh obsahuje dva prvky, a to zvýšenie základnej mzdy o 40 % a príplatok za odpracované roky praxe.

„Bohužiaľ, základná mzda sa podľa návrhu pána Matoviča zvýši iba o 11 %, čo nepovažujeme za kompenzačné, ani motivačné. Navrhovaný nárast základnej mzdy je teda veľmi nízky a nie je konkurencieschopný k okolitým krajinám,“ tvrdí komora.

Navýšenie by sa netýkalo všetkých

Taktiež upozornila, že neboli spomenuté ďalšie dve kategórie sestier, a to sestry s certifikátom, teda sestry, ktoré majú vyššie vzdelanie ako sestry s odbornou spôsobilosťou, a sestry s pokročilou praxou, teda sestry s magisterským vzdelaním a špecializáciou.

Komora sestier zdôraznila, že avizované navýšenie sa bude týkať iba jednej tretiny sestier pracujúcich v nemocniciach a nie ďalších 14-tisíc sestier v ambulanciách, agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, v školských zariadeniach ci v zariadeniach sociálnych služieb.


„Minister financií hovoril o akejsi verejnej ponuke pre sestry a pôrodné asistentky, čo to v praxi znamená, nevieme. Budeme sa pýtať sestier a pôrodných asistentiek, ci s návrhom vlády súhlasia, alebo nesúhlasia a ako svoj nesúhlas plánujú prejavovať verejne,“ uzavrela komora.

„Historické“ zvýšenie platov

Vláda vo štvrtok navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 percenta a prišla aj s ponukou navýšenia koeficientov. Okrem navýšenia navrhla nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky.


Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek združuje 38-tisíc sestier a pôrodných asistentiek.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie