• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Výška rodičovského bonusu by sa mala zmeniť, proti aktuálnemu návrhu stojí Národná banka Slovenska

Výška rodičovského bonusu by sa mala zmeniť, proti aktuálnemu návrhu stojí Národná banka Slovenska

Fiškálny vplyv zavedenia rodičovského bonusu považuje centrálna banka za neprimerane vysoký, čím sa ohrozuje dlhodobá udržateľnosť verejných financií.

Národná banka Slovenska (NBS) žiada rezort práce a sociálnych vecí, aby sa zmenila navrhovaná výška rodičovského bonusu. Podľa centrálnej banky by sa tým minimalizovali negatívne fiškálne vplyvy a nepreskúmané vplyvy na rodinnú a sociálnu politiku.

Fiškálny vplyv zavedenia rodičovského bonusu považuje NBS za neprimerane vysoký, čím sa ohrozuje dlhodobá udržateľnosť verejných financií. „S rodičovským dôchodkom je spojené množstvo negatívnych alebo nepreskúmaných vplyvov na rodinu a sociálnych vplyvov,“ uviedla centrálna banka v zásadnej pripomienke k návrhu novely zákona o sociálnom poistení.

Nastavený rodičovský dôchodok môže podľa NBS zakladať motiváciu mať dieťa neskôr. „Z hľadiska príjmov totiž rodič maximalizuje svoj čistý kumulatívny príjem, ak sa nedožije toho, že jeho dieťa pôjde do dôchodku a nebude ekonomicky aktívne,“ upozorňuje.

Príjmová nerovnosť sa môže ešte zvýšiť

NBS tiež chýba riešenie situácie, keď rodičia vychovali dieťa, ale to pracuje v zahraničí. Upozorňuje aj na motiváciu rodičov svoje deti odhovárať od toho, aby mali potomkov, aby nevypadli z pracovného trhu a neznižovali si vymeriavací základ na ich rodičovský dôchodok.

Centrálna banka tiež žiada zaviesť strop na maximálnu výšku rodičovského dôchodku. „Neohraničený rodičovský dôchodok nemá žiadny charakter solidarity a bude zvyšovať príjmovú nerovnosť dôchodcov,“ tvrdí NBS.


Centrálna banka má výhrady aj k nastaveniu sumy predčasného starobného dôchodku, na ktorý vznikne nárok po odpracovaní 40 rokov. Suma riadneho dôchodku by sa mala v tomto prípade podľa NBS znižovať o 0,4 percenta za každých začatých 30 dní odo dňa vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku.

Navrhované znižovanie dôchodku o 0,3 percenta považuje NBS za nedostatočné. „Príliš nízke krátenie by znamenalo výrazne vyššiu celoživotnú kumulatívnu hodnotu vyplatených dôchodkov, ktorá by bola motiváciou opúšťať trh práce skôr, ako v prípade aktuálne férového krátenia výšky predčasného starobného dôchodku,“ uviedla centrálna banka.

Hranica odpracovaných rokov by sa mala zmeniť

NBS navrhuje zmeniť hranicu odpracovaných rokov, ako podmienky pre nárok na predčasný dôchodok, v priamej úmere so zmenou strednej dĺžky života.


Alternatívnym riešením by podľa centrálnej banky bolo, aby sa minimálna výška novopriznaného predčasného dôchodku, ktorá je aktuálne nastavená plošne ako 1,2-násobok životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, odvíjala od počtu rokov, ktoré poistencovi zostávajú do dosiahnutia dôchodkového veku.

Zásadnou pripomienkou NBS je tiež zachovanie maximálnych vymeriavacích základov na platenie sociálnych odvodov na súčasnej úrovni 7-násobku priemernej mzdy na Slovensku. „Zrušenie maximálnych vymeriavacích základov nežiaduco zvýši odvodové zaťaženie práce bez primeranej kompenzácie inými opatreniami,“ uviedla centrálna banka.


Do navrhovanej novely zákona žiada NBS zakomponovať aj kritériá dlhodobej udržateľnosti dôchodkového systému a prípadné korekčné mechanizmy. Podľa centrálnej banky by sa totiž nemalo upúšťať od pôvodného zámeru transparentne nastaviť kritériá dlhodobej udržateľnosti dôchodkového systému a korekčné mechanizmy v prípade vysokého rizika udržateľnosti.

Zruší sa aj strop sociálnych odvodov

Od začiatku roka 2023 by sa mal na Slovensku zaviesť rodičovský bonus. Dieťa pracujúce na Slovensku bude môcť odviesť každému rodičovi na penzii 2,5 percenta z hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu.

Vychádzať sa pritom bude z príjmov dieťaťa spred dvoch rokov. Zavedenie rodičovského bonusu je súčasťou návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý rezort práce koncom júla predložil do pripomienkového konania. Maximálny vymeriavací základ na platenie poistného na sociálne poistenie sa má zrušiť.


Podľa ministerstva práce a sociálnych vecí sa to negatívne dotkne menej ako 50-tisíc ľudí zarábajúcich viac ako 7-násobok priemernej mzdy na Slovensku. Tento krok chce rezort práce kompenzovať tým, že sa zvýši maximálny vymeriavací základ na výpočet nemocenských dávok a dávok v nezamestnanosti zo súčasného 2-násobku na 2,5-násobok priemernej mzdy na Slovensku.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie