• Dnes je: Utorok 02. marca 2021 meniny má Anežka

Výška minimálneho dôchodku sa od januára nezmenila, zvyšuje sa však pôvodne vypočítaná penzia

Výška minimálneho dôchodku sa od januára nezmenila, zvyšuje sa však pôvodne vypočítaná penzia

Poberateľovi minimálnej penzie sa od januára zvyšuje jeho pôvodne vypočítaný dôchodok, ten sa porovnáva s minimálnym dôchodkom a ak je jeho dôchodok nižší ako minimálna penzia, dôchodcovi sa naďalej vypláca minimálny dôchodok.

17.1.2021 (Webnoviny.sk) - Od začiatku tohto roka sa výška minimálneho dôchodku nemení, zostáva rovnaká ako vlani. Penzista, ktorého dôchodok je po valorizácii od 1. januára 2021 nižší ako zákonom stanovený minimálny dôchodok, bude teda poberať minimálny dôchodok naďalej v nezmenenej sume. V tlačovej správe na to upozorňuje Sociálna poisťovňa.

Osobitné postupy pre minimálne dôchodky

Pri samotnom každoročnom zvyšovaní dôchodkov pritom platia pre oblasť minimálnych dôchodkov osobitné postupy. Poberateľovi minimálnej penzie sa od 1. januára tohto roka zvyšuje jeho pôvodne vypočítaný dôchodok.

"Ten sa porovnáva s minimálnym dôchodkom a ak je jeho dôchodok nižší ako minimálny dôchodok, dôchodcovi sa naďalej vypláca minimálny dôchodok. Je to pre neho výhodnejšie," informovala poisťovňa. Ak je však po zvýšení pôvodne vypočítanej penzie suma dôchodku vyššia ako suma minimálneho dôchodku platná od 1. januára 2021, nárok na minimálny dôchodok zaniká a Sociálna poisťovňa dôchodcovi vypláca jeho dôchodok. Ten je totiž vyšší než dovtedy poberaný minimálny dôchodok.

Príklad penzistu s minimálnym dôchodkom

Ako príklad Sociálna poisťovňa uvádza penzistu s minimálnym dôchodkom v sume 334,30 eura. Jeho pôvodne vypočítaný starobný dôchodok ku koncu minulého roka predstavoval 285,10 eura. Od 1. januára tohto roka sa mu jeho pôvodná penzia zvýšila o 9,40 eura na 294,50 eura.


Táto suma je naďalej nižšia ako aktuálna výška minimálneho dôchodku. "Preto tomuto dôchodcovi naďalej aj od 1. januára 2021 patrí minimálny dôchodok v sume 334,30 eura," skonštatovala poisťovňa.

Samota počas pandémie či sviatkov ovplyvňuje celkové zdravie ľudí. Dôvod osamelosti sa skrýva v mozgu


Slováci prezradili výšku svojich vysnívaných dôchodkov, s aktuálnou sumou sú nespokojní

Seniori už nebudú musieť každý rok žiadať obec o odpustenie dane, oslobodení budú automaticky

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie