• Dnes je: Streda 21. februára 2024 meniny má Eleonóra

Vyšetrovanie únosu Vietnamca pokračuje aj naďalej, tvrdí prokuratúra a Šeligove slová označila za nepravdivé

Vyšetrovanie únosu Vietnamca pokračuje aj naďalej, tvrdí prokuratúra a Šeligove slová označila za nepravdivé

Krajská prokuratúra Bratislava zaslala Vietnamu dve žiadosti týkajúce sa výsluchov osôb, medzi ktoré patrí aj výsluch samotného poškodeného, ktorý mal byť unesený.

31.1.2023 (Webnoviny.sk) - Vyšetrovanie v trestnej veci známej ako únos Vietnamca, vykonávané pod dozorom prokurátora Krajskej prokuratúry Bratislava vyšetrovateľom Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR naďalej pokračuje.

Uvádza sa to v stanovisku, ktoré poskytol hovorca krajskej prokuratúry Juraj Chylo.

Podľa stanoviska bolo v priebehu trestného konania doposiaľ okrem iného vypočutých 62 osôb v procesnom postavení svedka, pričom sú plánované výsluchy ďalších svedkov, boli vypracované žiadosti o právne pomoci do Spolkovej republiky Nemecko, Českej republiky, Francúzskej republiky, Poľskej republiky, Vietnamskej socialistickej republiky, Ruskej federácie a taktiež bolo vykonané koordinačné stretnutie so zástupcami Úradu špeciálnej prokuratúry.

Príprava trestného konania

„Vec sa aktuálne nachádza v štádiu prípravného konania trestného, ktoré doposiaľ nebolo skončené," uviedol Chylo. Zároveň skonštatoval, že tvrdenie poslanca Národnej rady SR Juraja Šeligu o tom, že uvedená trestná vec bola „odmietnutá“ a zo strany Krajskej prokuratúry Bratislava sa jej nevenuje žiadna pozornosť, sa nezakladá na pravde.


„V predmetnej trestnej veci boli na základe pokynov dozorujúceho prokurátora Krajskej prokuratúry Bratislava vypracované dve žiadosti o právnu pomoc, adresované príslušným kompetentným orgánom Vietnamskej socialistickej republiky, a to v priebehu mesiaca apríl 2020 a august 2021, pričom aj napriek viacerým urgenciám zo strany prokuratúry SR táto doposiaľ výsledky právnych pomocí neobdržala," uviedol hovorca. Doplnil, že predmetom žiadostí sú výsluchy osôb, medzi ktoré patrí aj výsluch samotného poškodeného, ktorý mal byť unesený.

Nemecký justičný orgán

Chylo spomenul aj Európsky vyšetrovací príkaz vydaný prokurátorom Krajskej prokuratúry Bratislava, ktorý bol adresovaný príslušnému justičnému orgánu Spolkovej republiky Nemecko, kde aktuálne prebieha súdny proces s osobou vietnamskej štátnej príslušnosti, ktorá vystupuje v Spolkovej republike Nemecko v procesnom postavení obžalovaného.


„Predmetom európskeho vyšetrovacieho príkazu prokurátora Krajskej prokuratúry Bratislava je práve výsluch tejto osoby, a to v procesnom postavení svedka. Nemecké justičné orgány predmetný európsky vyšetrovací príkaz vybavili a jeho výsledky doručili Krajskej prokuratúre Bratislava," informoval Chylo.

Prvý súdny proces

Krajská prokuratúra tiež zdôrazňuje, že v priebehu prípravného konania trestného boli taktiež cestou medzinárodnej justičnej spolupráce vyžiadané listinné podklady vrátane rozsudku týkajúce sa v poradí prvého súdneho procesu, ktorý prebehol v Spolkovej republike Nemecko a týkal sa zapojenia osoby vietnamskej štátnej príslušnosti do únosu vietnamského občana.


„Pričom v tomto rozsudku nie je žiadna zmienka o vedomom zapojení či účasti slovenských osôb, či orgánov na únose vietnamského občana," dodal Chylo.


Vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha podľa informácií nemeckých médií v lete 2017 pravdepodobne uniesli z Nemecka do Vietnamu. V Nemecku žiadal o politický azyl, pričom v domovskej krajine čelil obvineniam z korupcie. Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung napísal, že auto s únoscami podľa GPS súradníc parkovalo pri vládnom hoteli Bôrik v Bratislave.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie