• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Vyšetrovanie exministra Žigu pokračuje. Pre Hlas stále aktívne pracuje a vystupuje aj v parlamente

Vyšetrovanie exministra Žigu pokračuje. Pre Hlas stále aktívne pracuje a vystupuje aj v parlamente

Odkedy sa objavili informácie o obvinení exministra, jeho tvár sa vytratila z tlačových konferencií Hlasu-SD.

19.2.2022 (Webnoviny.sk) - Exminister a poslanec parlamentu Peter Žiga (Hlas-SD) je stále obvinený pre prečin podplácania. Vyplýva to z vyjadrenia policajného prezídia pre agentúru SITA.

Zatiaľ nie je jasné, či a kedy dôjde aj k podaniu obžaloby na neho. „V danom prípade naďalej pokračuje vyšetrovanie,“ povedala Andrea Dobiášová z Prezídia Policajného zboru SR.

Žiga obvinenie popiera

Exminister sa snažil vlani zvrátiť rozhodnutie o obvinení. Odmieta, že by sa dopustil protiprávneho konania. Generálny prokurátor Maroš Žilinka však nevyhovel exministrovi, ktorý sa domáhal zrušenia uznesenia vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry o vznesení obvinenia.

Hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan vlani v decembri informoval, že Žilinka po preskúmaní veci nezistil dôvody na zrušenie napadnutých právoplatných rozhodnutí v prípravnom konaní, keď dospel k záveru, že v aktuálnom štádiu trestného konania zistené skutočnosti dostatočne odôvodňujú záver o dôvodnosti trestného stíhania obvineného Petra Žigu pre prečin podplácania.

Exminister v strane aktívne pracuje

Obvinený exminister je členom predsedníctva strany Hlas-sociálna demokracia (Has-SD). Poslanec Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) sa pre agentúru SITA vyjadril, že Žiga sa neexponuje z dôvodu trestného stíhania. Podľa Šutaja Eštoka však Žiga v strane aktívne pracuje, zapája sa do riešenia odborných tém a vystupuje aj v parlamente.

Odkedy sa objavili informácie o obvinení, tvár exministra sa vytratila z tlačových konferencií Hlasu-SD. V médiách sa verejne nevyjadruje, nechodí do diskusných relácií. Parlamentných schôdzí sa zúčastňuje a hlasuje. Naposledy sa podpísal aj pod návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO).

Nepoužíva sociálne siete

Žiga nie je aktívny ani na svojom profile na sociálnej sieti. Sú na ňom zachytené za posledný viac ako rok iba záznamy tlačových konferencií strany Hlas-SD. Ako poslanec naposledy vystúpil v pléne parlamentu s faktickou poznámkou minulý rok 27. októbra.

Ani jednému členovi vlády nepoložil otázku v rámci parlamentnej hodiny otázok. Je podpísaný pod jedným návrhom zákona z dielne Hlasu-SD v roku 2020 a pod jedným pozmeňujúcim návrhom k vládnemu návrhu zákona.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie