• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

Vyše desať percent domácností potrebuje finančnú podporu, prieskum odhalil aj problémy s finančnou gramotnosťou

Vyše desať percent domácností potrebuje finančnú podporu, prieskum odhalil aj problémy s finančnou gramotnosťou

Alarmujúce je podľa firmy Simplea zistenie, že až 39 % respondentov s nižším stupňom dosiahnutého vzdelania vo výskume uviedlo, že na dôchodok nie je potrebné mať nasporenú žiadnu sumu a stačí sa spoliehať na štát.

Väčšina domácností na Slovensku si môže tvoriť finančné rezervy a takmer štvrtina si oproti minulému roku finančne polepšila.

Vyplýva to z výsledkov reprezentatívneho výskumu pre finančno-poradenskú spoločnosť Simplea. Na druhej strane, 40 % respondentov uviedlo, že sa ich domácnosti darí v porovnaní s minulým rokom horšie a 11 % má také finančné problémy, že im musí pomáhať rodina, predchádzajúce úspory alebo štát.

Väčšina domácností má zdravý pohľad na vytváranie úspor, 83 % ľudí považuje za správne sporiť si na dôchodok. Tí, čo si pravidelne sporia, v priemere mesačne ušetria 139 eur. Horšie je to podľa výsledkov prieskumu s finančnou gramotnosťou. Len tretina opýtaných si vybrala z troch ponúkaných možností pôžičiek ako najvýhodnejšiu tú, ktorá mala najnižšie uvedenú ročnú percentuálnu mieru nákladov (RPMN).

Takmer 40 % sa spolieha na štát

Pri výbere pritom boli najpresnejší ľudia vo veku 51 až 65 rokov. Alarmujúce je podľa firmy Simplea zistenie, že až 39 % respondentov s nižším stupňom dosiahnutého vzdelania vo výskume uviedlo, že na dôchodok nie je potrebné mať nasporenú žiadnu sumu a stačí sa spoliehať na štát.

Dôležitosť životného poistenia


Respondenti mali možnosť posúdiť, kto by mal mať uzavreté životné poistenie. Asi 87 % opýtaných by ho odporučilo ľuďom s rizikovými povolaniami, 80 % rodičom detí a 79 % tomu partnerovi, ktorý je zdrojom príjmov domácnosti. Len 6 % opýtaných, pričom najčastejšie išlo o ľudí so základným vzdelaním a v súčasnosti nezamestnaných, nenašlo žiadnu skupinu, ktorá by životné poistenie potrebovala.


Reprezentatívny výskumu pre spoločnosť Simplea v auguste realizovala spoločnosť MindBridge Consulting. Vzorkou bolo 1 000 respondentov vo veku 18 až 65 rokov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 9. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 9 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Planéty nepriaznivo ovplyvňujú vašu pracovnú aktivitu. Neplánujte si toho veľa. Objavia sa udalosti, ktoré nemôžete ovplyvniť. Môžu sa obrátiť proti vám.

Býk 21.4. - 21.5.

Situácia nie je taká jednoznačná, ako si myslíte. Nemali by ste robiť závery dovtedy, kým nezískate presné informácie. Stačí málo a z priateľov si môžete narobiť nepriateľov.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaša energia vám dodá chuť do práce a života. Stačí viac iniciatívy a určite zlepšíte vašu terajšiu situáciu. Snažte sa vyhnúť zbytočným stresom.

Rak 22.6. - 22.7.

Prvotný neúspech pri rozbiehaní dôležitých aktivít nič neznamená. Vyskúšajte všetky riešenia. Ak nepoľavíte, už čoskoro zaznamenáte prvé úspechy.Všetky Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie