• Dnes je: Streda 20. októbra 2021 meniny má Vendelín

Výrobcovia elektriny ušetria milióny eur, ÚRSO znižuje poplatok za prístup do distribučnej sústavy

Výrobcovia elektriny ušetria milióny eur, ÚRSO znižuje poplatok za prístup do distribučnej sústavy

Novelizovaná vyhláška prináša novú sadzbu pre odberné miesta s nabíjacou stanicou elektromobilov a sadzbu pre inteligentné meracie systémy.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) znižuje poplatok za prístup do distribučnej sústavy, známy aj ako G-komponent.

Vďaka zníženiu platby za prístup do distribučnej sústavy z 30 % na 10 % hodnoty maximálnej rezervovanej kapacity zaplatia užívatelia sústav distribučným spoločnostiam menej o približne 20,4 mil. eur.

Doteraz zaplatilo necelých osemsto výrobcov elektriny, ktorých sa poplatok za prístup do siete týkal, niečo vyše 30 miliónov eur ročne.

Zníženie záťaže

„Úpravou platby za prístup do distribučnej sústavy znižujeme záťaž pre výrobcov elektriny, ktorí doteraz namietajú opodstatnenosť a výšku platby za prístup do sústavy,“ uviedol regulačný úrad v dôvodovej správe vo svojej vyhláške, ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v elektroenergetike.

Regulátor je presvedčený, že znížením výpočtu platby za prístup do sústavy a platby za pripojenie prispejú k zníženiu investičných, ako aj prevádzkových nákladov a k zvýšeniu hospodárskej životaschopnosti výrobcov elektriny.

Ušetria prostriedky

„Zmeny prispievajú k stimulácii výstavby a integrácie nových zariadení na výrobu elektriny do príslušnej sústavy. Ušetrené prostriedky na investičných, resp. prevádzkových nákladoch budú môcť používať napríklad výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov energie aj na zabezpečenie krytia prevádzkových potrieb výrobných zariadení po predĺžení podpory doplatkom a znížení ceny elektriny,“ dodal regulátor.

Regulačný úrad nemení svoju vyhlášku, podľa ktorej sa riadi cenová regulácia v elektroenergetike, len pre poplatok za prístup do distribučnej siete.

Nová sadzba

Novelizovaná vyhláška prináša novú sadzbu pre odberné miesta s nabíjacou stanicou elektromobilov a sadzbu pre inteligentné meracie systémy. Novela vyhlášky taktiež upravuje výpočet povolených výnosov za prístup do prenosovej sústavy a prenos elektriny.


Zmenená vyhláška by mala byť účinná od od 1. novembra tohto roka, aby dotknuté regulované subjekty mali možnosť predkladať návrhy ceny a návrhy na zmenu cenových rozhodnutí na rok 2022.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie