• Dnes je: Piatok 19. augusta 2022 meniny má Lýdia

Vyrieši personálnu krízu v zdravotníctve rovnaké sociálne zabezpečenie, aké majú policajti, vojaci či hasiči?

Vyrieši personálnu krízu v zdravotníctve rovnaké sociálne zabezpečenie, aké majú policajti, vojaci či hasiči?

Nový systém sociálneho zabezpečenia zdravotníkov by zároveň znížil objem financií vyplácaných zo Sociálnej poisťovne.

Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických (IVRA) rizík navrhuje, aby mali zdravotníci rovnaké podmienky pre poskytovanie dávok výsluhového zabezpečenia ako vojaci, ozbrojené sily, ozbrojené, bezpečnostné a záchranné zbory. Uviedol to v tlačovej správe riaditeľ inštitútu Martin Halás, nakoľko ide o povolania vykonávané v prioritnom záujme štátu.

Zdravotníci zabezpečujú služby vo verejnom záujme garantujúce základné ústavné aj sociálne práva občanov. Spĺňajú preto podľa IVRA rovnaké parametre, ako iné profesie spadajúce pod výsluhové zabezpečenie.

Ide o kompenzácie následných sociálnych dôsledkov po skončení zamestnania spočívajúcich v prechodnom alebo trvalom znížení príjmu z pracovnej činnosti v dôsledku straty špecifickej kvalifikácie, nevhodnosti použitia na trhu práce, ale aj vekového znevýhodnenia vzrastajúceho s dobou trvania zamestnania.

Výsluhové zabezpečenie zdravotníkov

Všetky tieto kritériá sú podľa doterajšej právnej úpravy výsluhového zabezpečenia postavené na kombinácii poskytovania jednorazových, dočasných opakujúcich sa a trvalých opakujúcich sa dávok výsluhového zabezpečenia.

Stanovenie rovnakých podmienok pre poskytovanie dávok výsluhového zabezpečenia pre zdravotníkov je podľa Halása mimoriadne dôležité pre motiváciu zdravotníkov zotrvať v systéme zdravotníctva.


„Základným predpokladom je nastavenie rovnakého systému sociálneho zabezpečenia ako majú vojaci, policajti, hasiči, záchranári, colníci, SISkári, či NBÚ. Tento sociálny systém je dlhodobo garantovaný, nemá žiadne dodatočné náklady na štátny rozpočet a hradí sa z rozpočtu príslušného ministerstva,” uviedol riaditeľ IVRA.

Petícia za zvýšenie platov

Nový systém sociálneho zabezpečenia zdravotníkov by zároveň znížil objem financií vyplácaných zo Sociálnej poisťovne.

Rozhodujúcim dôvodom pre koncipovanie osobitného systému sociálneho zabezpečenia zdravotníkov by mal byť prioritný záujem štátu na personálnom zabezpečení ústavou garantovanej zdravotnej starostlivosti, a s tým spojená kompenzácia sociálnych rizík, spojených s výkonmi vo verejnom záujme v zdravotníctve.


IVRA zvažuje osloviť profesijné a odborné organizácie združujúce zdravotníkov na podpis petície zdravotníkov za zvýšenie platov a zmenu sociálneho zabezpečenia zdravotníkov s naviazaním na zmeny v zákonoch, Ústave SR a Pláne Obnovy.


Najčítanejšia najnovšia správa

Komoru sestier Matovičov návrh „historického“ zvýšenia platov nepresvedčil, sú sklamané a na 14-tisíc z nich sa zabudlo

komoru sestier matovicov navrh historickeho zvysenia platov nepresvedcil su sklamane a na 14 tisic z nich sa zabudlo

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je sklamaná z návrhu úpravy platov sestier a pôrodných asistentiek, ktorý vo štvrtok predstavili minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ak je podľa komory toto výsledok rokovaní za zatvorenými dverami a avizované skokovité navýšenie miezd, nemôžu vyjadriť spokojnosť.

„Po rannom statuse ministra financií, v ktorom hovoril o historicky najvyššom zvyšovaní miezd sestier a pôrodných asistentiek, sme očakávali, že budú akceptované naše návrhy na úpravu základných platov avšak nestalo sa tak ani zďaleka.

Dokonca vláda nenaplnila ani vlastné programové vyhlásenie vlády, v ktorom hovorí o zvýšení miezd sestier a pôrodných asistentiek na minimálne 110 % priemerného zárobku v národnom hospodárstve,“ konštatujú sestry.

Nárast mzdy je veľmi nízky

Cieľom komory je stabilizovať sestry v systéme a prilákať nových absolventov. Ich návrh obsahuje dva prvky, a to zvýšenie základnej mzdy o 40 % a príplatok za odpracované roky praxe.

„Bohužiaľ, základná mzda sa podľa návrhu pána Matoviča zvýši iba o 11 %, čo nepovažujeme za kompenzačné, ani motivačné. Navrhovaný nárast základnej mzdy je teda veľmi nízky a nie je konkurencieschopný k okolitým krajinám,“ tvrdí komora.

Navýšenie by sa netýkalo všetkých

Taktiež upozornila, že neboli spomenuté ďalšie dve kategórie sestier, a to sestry s certifikátom, teda sestry, ktoré majú vyššie vzdelanie ako sestry s odbornou spôsobilosťou, a sestry s pokročilou praxou, teda sestry s magisterským vzdelaním a špecializáciou.

Komora sestier zdôraznila, že avizované navýšenie sa bude týkať iba jednej tretiny sestier pracujúcich v nemocniciach a nie ďalších 14-tisíc sestier v ambulanciách, agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, v školských zariadeniach ci v zariadeniach sociálnych služieb.


„Minister financií hovoril o akejsi verejnej ponuke pre sestry a pôrodné asistentky, čo to v praxi znamená, nevieme. Budeme sa pýtať sestier a pôrodných asistentiek, ci s návrhom vlády súhlasia, alebo nesúhlasia a ako svoj nesúhlas plánujú prejavovať verejne,“ uzavrela komora.

„Historické“ zvýšenie platov

Vláda vo štvrtok navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 percenta a prišla aj s ponukou navýšenia koeficientov. Okrem navýšenia navrhla nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky.


Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek združuje 38-tisíc sestier a pôrodných asistentiek.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie