• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Vypustenie Kachovskej priehrady môže zvýšiť trend dezertifikácie, v budúcnosti to ovplyvní potravinový systém 

Vypustenie Kachovskej priehrady môže zvýšiť trend dezertifikácie, v budúcnosti to ovplyvní potravinový systém 

Nedostatok trvalo udržateľného zásobovania vodou, ktoré zabezpečovala nádrž, negatívne ovplyvní ekológiu na juhu Ukrajiny.

6.9.2023 (SITA.sk) - Vypustenie Kachovskej priehrady v dôsledku ruského útoku by mohlo zvýšiť trend dezertifikácie na juhu Ukrajiny. Ako referuje web life.pravda.com.ua, povedal to predstaviteľ ministerstva obrany Vladyslav Dudar, podľa ktorého odvodňovanie územia v budúcnosti ovplyvní potravinový systém.

Negatívny vplyv na ekológiu

Priemerný ročný úhrn zrážok v Chersonskej oblasti je podľa neho 400 milimetrov, čo prekračuje ukazovatele charakteristické pre púšte, najmä v Španielsku, kde ročne spadne v priemere 200 milimetrov zrážok. Nedostatok trvalo udržateľného zásobovania vodou, ktoré zabezpečovala nádrž, však negatívne ovplyvní ekológiu na juhu Ukrajiny, vraví Dudar.

„Existujú negatívne predpovede, ktoré naznačujú zvýšenie procesu dezertifikácie Chersonskej oblasti. Väčšina expertov však nie je naklonená tomu, že sa z nej stane púšť, pretože zrážok je v regióne dosť,“ poznamenal Dudar.

Konali na rozkaz

Zničenie Kachovskej priehrady na rieke Dnipro zo 6. júna predstavuje jednu z najväčších priemyselných a ekologických katastrof v Európe za niekoľko desaťročí. Voda z priehrady vyhnala ľudí z domovov, ohrozila dodávky elektriny a spôsobila environmentálnu katastrofu.

V čase zničenia Kachovskej priehrady ovládali vodnú elektráreň Kachovka príslušníci ruskej armády. Zachytené telefonické rozhovory medzi vojakmi ruskej 205. brigády okupujúcimi priehradu a ich veliteľmi naznačujú, že armáda sa v tú noc, keď bola priehrada zničená, pripravovala konať „na rozkaz“.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie