• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Výnimočné otváracie hodiny aj 28 nových vlakov čaká účastníkov Levočskej púti

Výnimočné otváracie hodiny aj 28 nových vlakov čaká účastníkov Levočskej púti

ZSSK pre cestujúcich na púť do Levoče vypraví vyše 20 mimoriadnych vlakov na trati Levoča - Spišská Nová Ves a späť.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vypraví počas Levočskej púte na trati Spišská Nová Ves – Levoča v sobotu 1. a v nedeľu 2. júla celkovo 28 vlakov, ktoré sú zapracované v aktuálne platnom cestovnom poriadku. Informuje o tom v tlačovej správe hovorca spoločnosti Tomáš Kováč. V stanici Levoča bude pokladnica výnimočne otvorená v oba víkendové dni.

Ľudí láka Mariánska hora

Dôvodom, prečo veriaci každoročne v prvý júlový víkend prichádzajú do mesta na východnom Slovensku, je návšteva Mariánskej hory, ktorá sa týči nad Levočou pri príležitosti sviatku Navštívenia Panny Márie.

Korene mariánskej púte siahajú až do 13. storočia, keď bola na mieste postavená kaplnka, pravdepodobne ako prejav vďaky obyvateľov Spiša za záchranu pred tatárskymi vojskami.


Kostol bol v 20. storočí povýšený na malú baziliku, ktorá nesie názov Bazilika Navštívenia Panny Márie. Každý rok na miesto prichádzajú tisícky veriacich z rôznych kútov Slovenska a sveta. V roku 1995 na Mariánsku horu zavítal aj sv. Ján Pavol II.

Výnimočné otváracie hodiny

Osobné vlaky nebudú zastavovať v Harichovciach ani v Levočských Lúkach a budú vedené tak, aby bolo vytvorené prípoje v Spišskej Novej Vsi od/na vlaky hlavného ťahu Košice – Žilina – Bratislava. Vo vlakoch platia štandardné tarifné podmienky.

Cestujúci si cestovné lístky na vlak budú môcť zakúpiť v ktorejkoľvek stanici v pokladniciach alebo u sprevádzajúceho personálu v zmysle Prepravného poriadku (PP) ZSSK.


V stanici Levoča bude pokladnica výnimočne otvorená v sobotu 1. júla v čase od 11:00 do 19:00 hod a v nedeľu 2. júla v čase od 7:00 do 15:00 hod. Kontrola cestovných dokladov bude prebiehať v Spišskej Novej Vsi a v Levoči už pri nástupe do vlaku, resp. vo vlaku.

Odchody vlakov

Prvé osobné vlaky budú zo Spišskej Novej Vsi do Levoče odchádzať v nedeľu 2. júla o 6:15 hod a v sobotu 1. júla od 7:15 hod, ktorý ide aj v nedeľu. Ďalšie vlaky idú približne v hodinových intervaloch, pričom posledný odchádza v sobotu o 19:15 hod.


Prvé osobné vlaky budú z Levoče do Spišskej Novej Vsi odchádzať v nedeľu 2. júna o 6:37 hod a v sobotu 1. júla od 7:37 hod, ktorý ide aj v nedeľu. Ďalšie vlaky idú približne v hodinových intervaloch, pričom posledný odchádza v sobotu o 19:37 hod.


Všetky dôležité informácie o vlakoch na Levočskú púť si môžete prečítať aj na našom cestovateľskom portáli Vlakom na výlet www.zssk.sk/vlakomnavylet/vylet/vlakom-na-tohtorocnu-levocsku-put/.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie