• Dnes je: Štvrtok 30. júna 2022 meniny má Melánia

Vylúčenie Ruska z Rady Európy je správny krok. Nebudeme tolerovať agresiu a barbarstvo, vyhlásil Klus

Vylúčenie Ruska z Rady Európy je správny krok. Nebudeme tolerovať agresiu a barbarstvo, vyhlásil Klus

Hrubé porušovanie medzinárodného práva je podľa Klusa nezlučiteľné s členstvom v Rade Európy.

21.5.2022 (Webnoviny.sk) - Vylúčenie Ruska z Rady Európy podčiarklo hodnotové ukotvenie organizácie, tvrdí štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS).

Hrubé porušovanie medzinárodného práva, suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny je podľa jeho názoru nezlučiteľné s členstvom v Rade Európy. Informoval o tom Komunikačný odbor rezortu diplomacie v tlačovej správe.

Potreba chrániť demokratické hodnoty

„Preto som v talianskom Turíne na zasadnutí Výboru ministrov Rady Európy opätovne vyzdvihol vylúčenie Ruskej federácie z tejto významnej európskej organizácie. Mier, demokracia, ľudské práva a právny štát sú hodnoty, ktoré dnes treba chrániť a posilňovať viac, než kedykoľvek predtým," uviedol Klus v Turíne počas zasadnutia Výboru ministrov Rady Európy, na ktorom zastupoval Slovenskú republiku.

Zástupcovia 46 členských štátov sa na stretnutí vrcholného orgánu Rady Európy venovali reakcii organizácie na ruskú vojenskú agresiu voči Ukrajine. Rovnako prediskutovali možnosti ďalšieho posilnenia medzinárodnej multilaterálnej spolupráce a vyzdvihli význam podpory a solidarity s Ukrajinou.

Nezávislosť ruských médií

„Našim partnerom v Rade Európy som počas stretnutia v talianskom Turíne potvrdil, že Slovensko odsudzuje ruskú agresiu proti Ukrajine, pevne stojí pri svojom východnom susedovi a plne podporuje jeho územnú celistvosť a suverenitu. Tak ako doteraz, aj v budúcnosti chceme do pomoci Ukrajine, či už politickej, ekonomickej, humanitárnej alebo vojenskej, investovať čo najviac úsilia,“ dodal Klus, ktorý zároveň vyzval na silnejšiu podporu občianskej spoločnosti a nezávislých médií v Rusku a Bielorusku.

Zástupcovia Rady Európy opätovne vyzvali predstaviteľov Ruska, aby okamžite zastavili agresiu voči Ukrajine, stiahli vojská z jej územia a čo najskôr prepustili všetkých unesených civilistov. Zástupcovia členských štátov zároveň odsúdili porušovanie ľudských práv a medzinárodného humanitárneho práva na Ukrajine.

„Partneri vysoko ocenili reakciu orgánov Slovenskej republiky a pomoc našich občanov poskytnutú ľuďom utekajúcim z Ukrajiny pred vojnovým utrpením. Nielen týmito krokmi, ale aj pôsobením na pôde medzinárodných organizácií robí Slovensko všetko pre naplnenie toho najdôležitejšieho cieľa, dosiahnutie mieru,“ uzavrel štátny tajomník.


Najčítanejšia najnovšia správa

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 619 infikovaných aj jedno úmrtie

koronavirus na slovensku pribudlo 619 infikovanych aj jedno umrtie

PCR testy potvrdili v stredu na Slovensku 619 pozitívnych na koronavírus. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 1 675.

Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Za uplynulý deň pribudlo jedno úmrtie na COVID-19. Od začiatku pandémie si nový koronavírus vyžiadal už 20 147 obetí. V nemocniciach je hospitalizovaných 238 pacientov s ochorením COVID-19. Počet zaočkovaných stúpol o 38 osôb.

Slovensko hlási nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron, na pozore by sa mali mať naďalej hlavne dve skupiny ľudí

Ostatné dva týždne na Slovensku evidujeme nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron. Prípady subvariantov omikronu BA.4 a primárne BA.5 rastú naprieč krajinami Európskej únie, Portugalsko je za vrcholom vlny. Na brífingu po rokovaní vlády to povedal riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

Odborníci podľa Mišíka hodnotia riziko reinfekcie koronavírusom ako vysoké. Rovnako rýchlosť šírenia koronavírusu považujú za vysoké riziko.

Riziko hospitalizácie je podľa odborníkov nízke. Napriek celkovej nízkej rizikovosti pre populáciu však naďalej upozorňujú seniorov a ľudí s chronickými chorobami na zvýšenú opatrnosť.

Zavádzanie reštrikčných opatrení Mišík nepredpokladá. Primárnym cieľom protiepidemických opatrení je okrem ochrany najzraniteľnejších ľudí zachovanie takzvanej bielej medicíny a minimálne alebo žiadne obmedzovanie ekonomiky a spoločenského života.

Odborník radí sa pred letnou dovolenkou zaočkovať proti koronavírusu, nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako my

Cestujúci pred odchodom do zahraničia by napriek výrazne zlepšenej epidemickej situácii vo svete mali naďalej sledovať informácie o vývoji pandémie.

Podľa epidemiológa ministerstva zdravotníctva a lekára Petra Sabaku nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako Slovensko, ale nie je dôvod na obavy.

Vo svete sa šíria opičie kiahne

Odborník odporúča pred cestou na letnú dovolenku v zahraničí dať sa očkovať proti ochoreniu COVID-19 tým, ktorí ho neprekonali a nie sú zaočkovaní.

„Inak nie je potrebné dodržiavať žiadne zvláštne opatrenia. V prípade opičích kiahní je treba mať na pamäti, že vírus sa prenáša úzkym kontaktom s nakazeným,“ upozornil vo štvrtok Sabaka s tým, že sa neprenáša vzduchom tak ako COVID-19.

„Ak sa človek nevystavuje úzkemu kontaktu s viacerými ľuďmi v oblastiach s vyšším výskytom opičích kiahní, ako napríklad Londýn alebo Madrid, tak je riziko nákazy minimálne,“ uviedol epidemiológ.

Delta sa veľmi rýchlo šírila

Tohtoročné leto je po dvoch rokoch podľa Sabaku už bezpečné na cestovanie. „Minulú sezónu bola situácia ovplyvnená najmä tým, že sa šíril v Európe nový variant koronavírusu, ktorý na Slovensku nebol. Delta variant bol omnoho nákazlivejší a smrteľnejší,“ pripomenul. Preto ľudí vyzývali dovolenkovať na Slovensku a aby sa pri pobyte v zahraničí dali zaočkovať.


„Situácia je tento rok iná, pretože jednotlivé varianty a subvarianty sú vo svete viac-menej rovnomerne rozložené, čo sa týka ochorenia COVID-19. Momentálne neexistuje variant alebo subvariant, ktorý by sme si mohli na Slovensko zavliecť,“ povedal Sabaka. Relatívne dobrou správou pre dovolenkárov je podľa neho aj to, že v súčasnosti nie sú krajiny, kde by sa koronavírus šíril citeľne viac ako na Slovensku.

Očkovaní si môžu užívať dovolenku naplno

Tvrdí, že ľudia sa tak pri vycestovaní do zahraničia nemusia obávať výrazne horšej situácie. Pri kontakte s inými ľuďmi odporúča dodržiavať isté opatrenia, hoci nie sú výrazne obmedzujúce.


„Ten, kto už prekonal ochorenie COVID-19 alebo je zaočkovaný, a ak by sa aj na dovolenke nakazil subvariantom koronavírusu omicron, ktorý momentálne všade dominuje, tak ochorenie by nemalo byť vážne a nemalo by mať väčšie následky,“ ubezpečil Sabaka.


Ľudia, ktorí toto ochorenie prekonali a sú očkovaní tromi dávkami, sa podľa neho v podstate nemusia obávať a môžu si dovolenku užiť ako v predpandemickom období.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie