• Dnes je: Streda 21. februára 2024 meniny má Eleonóra

Vyhynutie chráneného druhu budú mať podľa SaS na svedomí ministri Hegerovej vlády, norik muránsky sa stal rukojemníkom

Vyhynutie chráneného druhu budú mať podľa SaS na svedomí ministri Hegerovej vlády, norik muránsky sa stal rukojemníkom

Chránený druh koňa sa tak stal rukojemníkom v spore dvoch ministrov

Ministri vlády Eduarda Hegera budú mať na svedomí vyhynutie chráneného plemena koňa, tvrdí strana Sloboda a Solidarita (SaS).

Politické nezhody

V národnom parku Muránska planina roky žije chránené plemeno koňa norik muránsky. SaS je názoru, že poverení ministri pôdohospodárstva a životného prostredia budú mať pre svoje politické nezhody na svedomí jeho vyhynutie.

Poslankyne strany dajú návrh na zvolanie mimoriadneho Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, kde budú žiadať, aby poverení ministri Ján Budaj a Samuel Vlčan situáciu patrične vysvetlili a navrhli riešenie, ktoré chov chráneného plemena neohrozí. Informovala o tom v tlačovej správe zo strany SaS Ivana Nittmannová.


„Presunom národných parkov pod gesciu envirorezortu došlo k situácii, že Lesy SR prišli pre obmedzenie ťažby dreva k výraznému poklesu ziskov, z ktorých financovali v národnom parku Muránska planina chov tohto vzácneho plemena koňa. Presunom parkov tak vznikla absurdná situácia, keď nehnuteľnosti spravuje jeden rezort, ale kone a ľudia patria pod iný,“ uviedla tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová.

Financovanie chovu

Dodala, že ministerstvá sa nevedia dohodnúť, kto bude chov koní a zamestnancov financovať. Halgašová ďalej uvádza, že Vlčan prišiel s riešením presunúť kone do Národného žrebčína v Topoľčiankach, čo nie je dobré riešenie.


„Chránený druh koňa sa tak stal rukojemníkom v spore dvoch ministrov,“ upresnila.


„Šéfovia rezortov musia prísť s iným riešením, ako je presun koní do národného žrebčína. Zároveň musia povedať, ako chov zafinancujú a ako toto výnimočné plemeno ochránia. Riešením by bolo, aby si rezort životného prostredia vzal pod seba aj chov koní, vzhľadom na to, že už má vo svojej pôsobnosti národný park ako taký,“ uviedla tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová s tým, že ministri sa jednoducho musia dohodnúť.


Podľa bývalého ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jána Mičovského je chov norika muránskeho už desaťročia živou súčasťou našej histórie. Tento kôň robí nielen neoceniteľné služby v lesníctve, ale je aj unikátnou ozdobou slovenskej prírody.

Neúcta k zvieraťu

„Rozhodnutie rezortu pôdohospodárstva o premiestnení jeho chovu z domovskej Muránskej planiny do Topoľčianok nemôžem hodnotiť inak, ako predovšetkým neúctu voči samotnému zvieraťu, ktoré je neoddeliteľne spojené s touto krásnou planinou,“ spresnil Mičovský.


Verí, že namiesto medzirezortného neporozumenia nastúpi rešpekt ku generáciám lesníkov, ktorým vďačíme za vznik a zachovávanie unikátnej živej pamiatky Slovenska.


„Ďakujem rezortu životného prostredia, že túto samozrejmosť uznáva a presadzuje,“ uzavrel Mičovský.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 20. február 2024

horoskopy na dnes utorok 20 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 20. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Pohodu z rodiny prenesiete aj medzi známych. Každý si rád vypočuje vaše poznámky. Popoludní vás čaká príjemné posedenie a priateľský rozhovor.

Býk 21.4. - 21.5.

Napriek menším nedorozumeniam i stresom dokážete nemožné. Stačí, aby ste sa len trochu ovládali. Informácie, ktoré získate, sa vám podarí výhodne využiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaše činy súvisiace so vzťahmi budú mimoriadne úspešné. V zamestnaní sa vám núka vynikajúca ponuka. Mali by ste sa do nej pustiť z plných síl.

Rak 22.6. - 22.7.

Každý pohľad na byt vás bude nabádať do jeho vylepšovania. Zajtrajší deň si vyhradíte na regeneráciu síl. Konečne sa dostanete k oddychovému čítaniu.
Všetky Horoskopy pre Utorok 20. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie