• Dnes je: Štvrtok 28. septembra 2023 meniny má Václav

Vyhynutie chráneného druhu budú mať podľa SaS na svedomí ministri Hegerovej vlády, norik muránsky sa stal rukojemníkom

Vyhynutie chráneného druhu budú mať podľa SaS na svedomí ministri Hegerovej vlády, norik muránsky sa stal rukojemníkom

Chránený druh koňa sa tak stal rukojemníkom v spore dvoch ministrov

Ministri vlády Eduarda Hegera budú mať na svedomí vyhynutie chráneného plemena koňa, tvrdí strana Sloboda a Solidarita (SaS).

Politické nezhody

V národnom parku Muránska planina roky žije chránené plemeno koňa norik muránsky. SaS je názoru, že poverení ministri pôdohospodárstva a životného prostredia budú mať pre svoje politické nezhody na svedomí jeho vyhynutie.

Poslankyne strany dajú návrh na zvolanie mimoriadneho Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, kde budú žiadať, aby poverení ministri Ján Budaj a Samuel Vlčan situáciu patrične vysvetlili a navrhli riešenie, ktoré chov chráneného plemena neohrozí. Informovala o tom v tlačovej správe zo strany SaS Ivana Nittmannová.


„Presunom národných parkov pod gesciu envirorezortu došlo k situácii, že Lesy SR prišli pre obmedzenie ťažby dreva k výraznému poklesu ziskov, z ktorých financovali v národnom parku Muránska planina chov tohto vzácneho plemena koňa. Presunom parkov tak vznikla absurdná situácia, keď nehnuteľnosti spravuje jeden rezort, ale kone a ľudia patria pod iný,“ uviedla tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová.

Financovanie chovu

Dodala, že ministerstvá sa nevedia dohodnúť, kto bude chov koní a zamestnancov financovať. Halgašová ďalej uvádza, že Vlčan prišiel s riešením presunúť kone do Národného žrebčína v Topoľčiankach, čo nie je dobré riešenie.


„Chránený druh koňa sa tak stal rukojemníkom v spore dvoch ministrov,“ upresnila.


„Šéfovia rezortov musia prísť s iným riešením, ako je presun koní do národného žrebčína. Zároveň musia povedať, ako chov zafinancujú a ako toto výnimočné plemeno ochránia. Riešením by bolo, aby si rezort životného prostredia vzal pod seba aj chov koní, vzhľadom na to, že už má vo svojej pôsobnosti národný park ako taký,“ uviedla tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová s tým, že ministri sa jednoducho musia dohodnúť.


Podľa bývalého ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jána Mičovského je chov norika muránskeho už desaťročia živou súčasťou našej histórie. Tento kôň robí nielen neoceniteľné služby v lesníctve, ale je aj unikátnou ozdobou slovenskej prírody.

Neúcta k zvieraťu

„Rozhodnutie rezortu pôdohospodárstva o premiestnení jeho chovu z domovskej Muránskej planiny do Topoľčianok nemôžem hodnotiť inak, ako predovšetkým neúctu voči samotnému zvieraťu, ktoré je neoddeliteľne spojené s touto krásnou planinou,“ spresnil Mičovský.


Verí, že namiesto medzirezortného neporozumenia nastúpi rešpekt ku generáciám lesníkov, ktorým vďačíme za vznik a zachovávanie unikátnej živej pamiatky Slovenska.


„Ďakujem rezortu životného prostredia, že túto samozrejmosť uznáva a presadzuje,“ uzavrel Mičovský.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 28. september 2023

horoskopy na dnes stvrtok 28 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Skôr ako sa niekomu zaviažete, dobre si všetko premyslite a pozisťujte, čo sa dá. Neskôr sa budete márne vyhovárať, že ste nemali dosť informácií. Opatrnosť je matkou múdrosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ťažko sa nájde vec, ktorá by vás mohla naplno uspokojiť. Čo môžete podniknúť, aby ste konečne zosúladili vlastné idey, to sú otázky, ktoré si kladiete a dnes môžete dostať na ne odpoveď.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Konajte rozvážne a premyslite si ďalšie kroky do budúcnosti. Nemyslite len na ťažkosti, mohli by ste prepadnúť pesimizmu. Vynechajte prácu s peniazmi!

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes zaznamenáte úspech skoro v každej oblasti vašej práce. Nesnažte sa však rozvíjať nové činnosti, nemuseli by ste ich zvládnuť. Dávajte pozor na cestách.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie