• Dnes je: Sobota 24. februára 2024 meniny má Metej

Vydrží Ficova vláda celé štyri roky? Prieskum ukázal, voliči ktorých strán jej dávajú najmenšie šance

Vydrží Ficova vláda celé štyri roky? Prieskum ukázal, voliči ktorých strán jej dávajú najmenšie šance

Prieskum agentúry AKO.

8.12.2023 (SITA.sk) - Spolu 65,3 percenta ľudí si myslí, že súčasná vládna koalícia vydrží celé štyri roky. Vyplýva to z prieskumu, ktorý robila agentúra AKO pre reláciu TV JOJ Na hrane od 7. do 14. novembra.

Voliči Smeru a Hlasu

Celkovo 28,6 percenta opýtaných si myslí, že vláda určite vydrží a 36,7 percenta sa vyjadrilo, že „skôr vydrží“. Nadpriemerne si to myslia najmä muži, ľudia vo veku 34 – 49 rokov, skôr vzdelanejší, ktorí majú aspoň stredoškolské vzdelanie s maturitou a hlavne vysokoškolsky vzdelaní.

Tento názor zastávajú nadpriemerne aj občania inej ako slovenskej alebo maďarskej národnosti a z regionálneho hľadiska ide najmä o obyvateľov Trenčianskeho, Trnavského, Banskobystrického, Bratislavského a Žilinského kraja. Taktiež sú to hlavne voliči strán SNS, Smer-SD, Hlas-SD, Republika a Szövetség/Aliancia.

Opoziční voliči

Naopak, 29,5 percenta opýtaných si myslí, že súčasná vládna koalícia nevydrží celé štyri roky, z toho podľa 7,5 percenta respondentov určite nevydrží a podľa 22 percent skôr nevydrží.

Myslia si to najmä ženy, najmladšia veková kategória respondentov (18 – 33 rokov). Najmä obyvatelia Prešovského kraja a voliči koalície Slovensko, Kresťanská únia a Za ľudí, hnutia Progresívne Slovensko a strán SaS a KDH.

Zvyšných 5,2 percenta opýtaných nevedelo na otázku odpovedať.

Remišová: Kaliňák si pri prvej príležitosti buduje tunel k absolútnemu ovládnutiu zbrojárskeho priemyslu

Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) si pri prvej príležitosti buduje tunel k absolútnemu ovládnutiu zbrojárskeho priemyslu, uviedla poslankyňa Veronika Remišová (Za ľudí), ktorá poukázala na zmeny v jednom z prvých zákonov, ktoré schválila vláda Roberta Fica (Smer-SD). Ide o zákon o organizácii činností vlády, alebo aj takzvaný kompetenčný zákon.

Remišová poukázala na nenápadné zmeny troch zákonov v oblasti zbrojenia, zbraní a streliva. Ide o zákon o položkách s dvojakým použitím, zákon o obchodovaní s výrobkami obranného priemyslu a zákon o obchodovaním s určenými výrobkami, ktorých držba sa obmedzuje z bezpečnostných dôvodov.

Kompetencie sa zrazu menia

Ako poslankyňa vysvetlila, doterajšia úprava zverovala kontrolu a reguláciu trhu so zbraňami do kompetencie ministerstva hospodárstva, ktoré rozhoduje o vydaní licencií na cezhraničné obchodovanie so zbraňami. Ministerstvo hospodárstva bolo pri vydávaní licencií doteraz viazané stanoviskom ministerstva zahraničných vecí a tajnej služby.

„Po novom vo všetkých týchto troch zákonoch sa kompetencie zrazu menia. Ministerstvo zahraničných vecí aj tajná služba pri vydávaní a povolovaní licencií nebude figurovať vôbec. De facto monopolné rozhodovanie o licenciách bude mať ministerstvo obrany, ktoré bude mať kompetenciu zastaviť akúkoľvek licenciu na trhu so zbraňami,“ zdôraznila Remišová a vysvetlila, prečo sú tieto zmeny problematické.

Biznis so zbraňami

Poslankyňa pripomenula, že po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice Kaliňák opustil ministerstvo, vrátili sa k biznisu. Tento biznis mal byť biznisom so zbraňami, aj keď to Kaliňák popieral.

„Založil firmu Liwa Arms spoločne s partnerom z arabských krajín. Keď sa pozrieme do obchodného registra, tak u firmy Kaliňáka sa uvádza predmet činnosti vývoj a výroba zbraní alebo streliva, nákup, predaj a preprava zbraní a streliva, ako aj vypožičiavanie, prenájom, úschova zbraní a streliva. V cieľoch firmy sa píše, že chcú obohatiť nielen lokálny, ale aj svetový trh o produkty najvyššej kvality,“ uviedla Remišová a dodala, že z toho je zrejmé, že firma Kaliňáka, v ktorej bol konateľom, sa venuje presne tomu, čo má regulovať rozhodovaním o licenciách pre obchod so zbraňami.

„Akúkoľvek konkurenciu dokáže Kaliňák jedným svojím stanoviskom v zásade eliminovať. Reálny dopad spomenutých zákonov je, že licenciu nedostane nikto, komu to neschváli obchodný konkurent a nový pán zbrojárskeho priemyslu a minister obrany Robert Kaliňák,“ vyhlásila Remišová a dodala, že ide o hrubý konflikt záujmov, a podľa opozičnej poslankyne sú Kaliňákovi záujmy štátu ukradnuté, pretože mu ide len o vlastné biznisové záujmy.

Na záver Remišová vyzvala prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby tento zákon vetovala.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 24. február 2024

horoskopy na dnes sobotu 24 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Býk 21.4. - 21.5.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri vašom spôsobe myslenia môžete ľahko naraziť na nepochopenie. Nechajte sa riadiť svojím šiestym zmyslom, ktorý vás dokáže lepšie usmerniť ako nejaká rozumová špekulácia.

Rak 22.6. - 22.7.

Neistota vás bude naďalej dráždiť. Mali by ste sa odreagovať, najlepšie v práci spojenej s fyzickou námahou. Zvýši to váš pokoj a zostanú po vás aj hmatateľné výsledky.
Všetky Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie