• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Výdavky na vzdelávanie na Slovensku významne zaostávajú za priemerom krajín OECD

Výdavky na vzdelávanie na Slovensku významne zaostávajú za priemerom krajín OECD

Jedným z dôvodov aktuálneho zaostávania slovenskej ekonomiky by mohli byť práve nepostačujúce investície do vzdelávania.

Úroveň výdavkov na vzdelávanie sa v európskych krajinách pomerne významne líši. Relatívne viac do vzdelávania investujú ekonomicky silnejšie krajiny na západe a severe Európy. Naopak, výdavky na vzdelávania sú relatívne nižšie vo väčšine krajín regiónu strednej a východnej Európy, ale aj juhu Európy.

„Dôvodom by mohli byť najmä obmedzené verejné zdroje v ekonomicky chudobnejších krajinách, ale neraz aj nižší všeobecný spoločenský dôraz na kvalitu vzdelávania. Na konci dňa je tak v mnohých z týchto krajín školstvo prioritou len na papieri. V modernej dobe znalostne založených ekonomík, kedy rozdiel v ekonomickej sile krajiny často predstavujú práve nové inovácie, je pritom kvalita vzdelávania, nielen školstva, ale i celoživotného vzdelávania, jednou z kľúčových oblastí,“ povedal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Ekonomická stagnácia

Slovensko v poslednom desaťročí postupne zastavilo ekonomické dobiehanie a k priemeru EÚ sa jeho HDP v prepočte na obyvateľa očistené o cenovú hladinu prestalo zásadnejšie približovať. Krajina sa podľa analytika prepadla medzi ekonomicky najslabšie ekonomiky EÚ.


„Jedným z dôvodov aktuálneho zaostávania slovenskej ekonomiky by mohli byť práve nepostačujúce investície do vzdelávania. Zdá sa totiž, že slovenská ekonomika zatiaľ zlyháva vo svojej transformácií od „montážnej dielne“ smerom k znalostnej ekonomike postavenej na inováciách,“ skonštatoval Koršňák.


Školstvo a vzdelávanie v tejto transformácií hrajú jednu z kľúčových rolí. Poddimenzované financovanie domáceho školstva a vzdelávania v kombinácií s chýbajúcimi, resp. nesystémovými a náhodnými reformami v obsahovej oblasti vzdelávania sa prejavujú aj na dlhodobo zhoršených, resp. podpriemerných výsledkoch slovenských žiakov v testovaní PISA.

Menej financií

Slovensko smeruje v prepočte na jedného žiaka do vzdelávania i po očistení o rozdielnu cenovú hladinu o takmer 30 % finančných zdrojov menej ako je priemer krajín OECD. EÚ krajiny OECD pritom v priemere míňajú na žiaka jemne viac ako je priemer OECD. Z európskych krajín OECD boli na tom v roku 2019 horšie ako Slovensko podľa Koršňáka len štyri krajiny, a to Lotyšsko, Litva, Grécko a Turecko.


Porovnateľný objem finančných zdrojov na žiaka ako Slovensko do školstva a vzdelávania smeruje Maďarsko, o 13 % viac Poľsko, o 37 % viac Česko a dvojnásobne viac Rakúsko, ktoré sa radí aj medzi krajiny EÚ s najvyššími výdavkami na vzdelávania v prepočte na žiaka.


Financie sú len jedným z faktorov, ktoré podľa analytika ovplyvňujú kvalitu vzdelávania v jednotlivých krajinách. Zatiaľ posledné zverejnené výsledky testovania PISA z roku 2018 ukazujú, že aj krajiny s relatívne nižšími výdavkami na vzdelávanie sa môžu umiestniť medzi najúspešnejšími krajinami.


Takýmto príkladom sú napríklad Poľsko a Estónsko, ktoré sa v PISA testoch z roku 2018 umiestnili medzi tromi najlepšími krajinami EÚ, pričom na vzdelávania v prepočte na žiaka smerujú o 20 %, resp. 12 % menej finančných zdrojov ako krajiny OECD v priemere. Dôležitú rolu totiž nehrá len veľkosť výdavkov, ale aj ich efektivita. Len zvýšenie financií v školstve bez ďalších reforiem v spôsobe vzdelávania tak nemusí nevyhnutne viesť i k jeho lepším výsledkom.

Nespokojnosť učiteľov

Jedným z kľúčových faktorov pri vzdelávaní je i kvalita ľudského kapitálu v školstve. Motivovaný a šikovný učiteľ dokáže podľa Koršňáka pozdvihnúť i výsledky svojich žiakov. „Aj tu však najskôr slovenský vzdelávací systém tlačí topánka. Podľa prieskumu spokojnosti medzi učiteľmi je na Slovensku spokojných zo svojim mzdovým ohodnotením len 18 % učiteľov,“ poznamenal analytik.


Jedným z dôsledkov relatívne nízkeho mzdového ohodnotenia učiteľov, a teda nízkej atraktivity tohto povolania, je aj nedostatok učiteľov. Tento problém by sa v nasledujúcich rokoch mohol ešte podľa Koršňáka viac zvýrazňovať, keď ministerstvo školstva už v súčasnosti upozorňuje na silnú generáciu učiteľov v preddôchodkovom, či dokonca dôchodkovom veku, ktorí najskôr školstvo v najbližších rokoch opustia.

Podpriemerné výsledky žiakov zo sociálne slabšieho prostredia, čo je jeden z výsledkov testovania PISA na Slovensku, si pritom neraz pýtajú viac individuálneho prístupu vo vzdelávaní a teda aj nižší počet žiakov na jedného učiteľa. Čiastočne by i tento problém mala riešiť reforma vzdelávania, ktorá je zahrnutá v národnom pláne obnovy.


Ten má za cieľ uskutočniť kurikulárnu reformu i zlepšiť prípravu učiteľov. Obsahová reforma slovenského vzdelávania sa už v pilotnej fáze začala. „Nevyhnutné však bude pokračovať aj v reforme v oblasti ľudského kapitálu v školstve, a to či už v smere zvýšenia atraktivity a početnosti učiteľského povolania, tak aj v smere vzdelávania učiteľov,“ uzavrel analytik.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie