• Dnes je: Streda 27. septembra 2023 meniny má Cyprián

Vtáčia chrípka bola potvrdená v ďalších lokalitách, ochranári sa vyjadrili aj k prenosu na človeka

Vtáčia chrípka bola potvrdená v ďalších lokalitách, ochranári sa vyjadrili aj k prenosu na človeka

Hlavnými príznakmi ochorenia je strata plachosti, znížená aktivita, pokles až zastavenie príjmu potravy a zvýšená úmrtnosť.

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) upozorňuje, že na Oravskej priehrade, na brehoch Liptovskej Mary a v Bratislavy v okolí Rusoviec a v Čunove bol potvrdený výskyt vtáčej chrípky.

Ide o nákazlivé infekčné ochorenie prenosné najmä na vtáky a hydinu. Informovala o tom v tlačovej správe zo ŠOP SR Kristína Bocková.

Počas pravidelného monitoringu vodného vtáctva našli zamestnanci ŠOP SR a Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Horná Orava desiatky uhynutých vtákov.

Voľne žijúce vtáctvo

„Ochorenie bolo identifikované u voľne žijúceho vodného vtáctva na Oravskej priehrade, vyskytujúcom sa najmä na verejnosti neprístupnom Vtáčom ostrove. Uhynuté vtáky sa však môžu vyskytnúť aj na pobreží, a preto upozorňujeme verejnosť a rybárov, aby sa miestam s častým výskytom voľne žijúceho vodného vtáctva v tomto období vyhýbali,“ uviedol generálny riaditeľ ŠOP SR Dušan Karaska.

Šimon Kertys, riaditeľ Správy CHKO Horná Orava podotkol, že medzi rizikové druhy voľne žijúcich vtákov patria labute, kačice, husy, kormorány, volavky a čajky. Tvrdí, že na Oravskej priehrade uhynuli hlavne čajky smejivé a rybáre riečne.

„Vtáčia chrípka vypukla na začiatku hniezdneho obdobia, úhyn celej populácie však nepredpokladáme,“ spresnil Kertys.

Príznaky ochorenia

Hlavnými príznakmi ochorenia je strata plachosti, znížená aktivita, pokles až zastavenie príjmu potravy a zvýšená úmrtnosť. Príslušné Regionálne veterinárne a potravinové správy vydali mimoriadne bezpečnostné opatrenia pre chovateľov hydiny a iných vtákov. Štátna ochrana a Správa Tatranského národného parku zvýšili dohľad na voľne žijúce vodné vtáky v predmetných územiach.

„Nakoľko prebieha u vtákov hniezdenie a výchova mláďat, nie je žiaduce, aby sa vtáky premiestňovali mimo svojich domovských okrskov, napríklad plašením, alebo sa zbytočne zhromažďovali pri kŕmení verejnosťou,“ dodáva zoologička ŠOP SR Andrea Lešová.

Prenos na človeka

Pri náleze uhynutých vtákov na brehoch vodných nádrží odporúča nechytať sa ich a bezodkladne kontaktovať príslušnú správu chránenej krajinnej oblasti ŠOP SR alebo národného parku.

ŠOP SR upozorňuje, aby ľudia pri podozrení na ochorenie hydiny a iných vtákov ihneď kontaktovali územne príslušnú Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu.


„Cieľom je najmä zamedziť priamemu a nepriamemu kontaktu voľne žijúcich vtákov s chovanou hydinou, ktorá by sa týmto ochorením mohla nakaziť. Prenos na človeka je málo pravdepodobný, na Slovensku nebol takýto prípad zatiaľ zaznamenaný,“ uzavrela ŠOP SR.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 26. september 2023

horoskopy na dnes utorok 26 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 26. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Stále budete odpovedať na nejaké otázky, diskutovať a vyvracať nepríjemné názory. Poobzerajte sa okolo seba, niekto vás sleduje s obdivom.

Býk 21.4. - 21.5.

Venujte sa bežným povinnostiam a tešte sa z malých radostí, ako je výhodný nákup alebo stretnutia s priateľmi. Dávajte si pozor na zdravie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnešok vás privedie pred dilemu, či sa priznať ku klamstvu čestne, alebo radšej mlčky prehliadať vzniknuté klebety.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes vás budú potrebovať najmä vaši najmladší príbuzní. Bude to náročné, len s vypätím síl dokážete odpovedať na všetky ich otázky.Všetky Horoskopy pre Utorok 26. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie