• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

VšZP ukázala účty za najdrahšie diagnózy

VšZP ukázala účty za najdrahšie diagnózy

Spinálna svalová atrofia, leukémia či porucha metabolizmu – to sú najnákladnejšie diagnózy, na ktoré VšZP vynakladá státisíce eur.

27.9.2023 (SITA.sk) - Najväčšia zdravotná poisťovňa vytvorila rebríček tzv. najnákladnejších diagnóz, ktoré odčerpávajú veľkú časť zdrojov z jej rozpočtu. Medzi 20 poistencami v celkovom rebríčku najdrahších diagnóz, ktorým VšZP v minulom roku preplatila liečbu, je zhodne 10 žien a 10 mužov. Šesť z nich nemalo ešte ani 18 rokov, vo väčšine prípadov išlo v priemere o mladých 20 až 30-ročných ľudí.

Z dát Všeobecnej zdravotnej poisťovne za rok 2022 vyplýva, že diagnózou s najnákladnejšou liečbou je detská spinálna svalová atrofia. Najdrahšiu liečbu preplatila VšZP bábätkám, ktoré neoslávili ešte ani prvé narodeniny, a to viac ako 1 600 000 eur za jedného poistenca. "Náklady na záchranu a skvalitnenie ľudského života sú z roka na rok vyššie. Mnohí ľudia sú prekvapení, koľko financií v skutočnosti zdravotná poisťovňa vynakladá na liečbu svojich poistencov. Treba však zdôrazniť, že ich zdravie je prioritou, preto je našou snahou hradiť najmodernejšiu dostupnú liečbu všetkým, ktorí to potrebujú," vysvetlila podpredsedníčka predstavenstva VšZP Beata Havelková.

Pol milióna na dedičné ochorenia aj leukémiu

Ďalšími diagnózami, ktoré VšZP preplatila svojim poistencom v minulom roku vo výške viac ako 600-tisíc eur za jedného pacienta sú mukopolysacharidóza – dedičná porucha metabolizmu, ktorá výrazne vplýva na kvalitu života a dedičná dystrofia sietnice, ktorá poškodzuje zrak. Túto liečbu potrebovali najmä mladí ľudia do 18 rokov. Jednou z najdrahších diagnóz za minulý rok je aj akútna lymfoblastová leukémia, ktorej náklady na liečbu sa pri 28-ročnej žene vyšplhali na 507 114 eur. Diagnóza sa objavuje aj ďalej v rebríčku, a to pri liečbe 25-ročnej ženy a 61-ročného muža, ktorému poisťovňa pomohla s liečbou akútnej myeloblastovej leukémie.

Akútna lymfoblastová leukémia môže prebiehať bez príznakov, ale aj s akútnym a život ohrozujúcim krvácaním, infekciou či sťaženým dýchaním. Pacienti sa často sťažujú na únavu, horúčky a bolesti kostí. Ide o najčastejšie nádorové ochorenie detského veku, objaviť sa však môže aj u starších. Príčina, ktorá vyvoláva toto ochorenie, lekárom dodnes nie je úplne známa a ak sa akútna leukémia neodhalí a nelieči včas, môže viesť k rýchlemu úmrtiu.

"VšZP vynakladá najviac prostriedkov v prepočte na jedného poistenca spomedzi všetkých poisťovní. Dokáže sa postarať o najväčší počet pacientov s finančne najnáročnejšími diagnózami, dlhodobo schvaľuje najviac liekov na výnimku a je lídrom v inovatívnej liečbe, vďaka čomu majú onkologickí pacienti poistení vo VšZP dlhšie prežívanie a lepšiu kvalitu života. Našou snahou je byť ku každému poistencovi blízko a pomôcť mu, keď to potrebuje," uzavrela B. Havelková.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 30. november 2023

horoskopy na dnes stvrtok 30 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dnes ste vstali z postele tou správnou nohou. Bude sa vám dariť v práci i v súkromných záležitostiach. Deň je vhodný na menšie oslavy.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaše pozitívne vyžarovanie a otvorenosť, s akou konáte a vyjadrujete sa, vám otvára dvere. Dbajte však na to, aby ste nestratili doterajšiu úroveň a nenechali sa strhnúť k arogancii.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niečo alebo niekto na vás silno citovo zapôsobí. Zbystrite pozornosť pri sľuboch a nedajte sa omotať okolo prsta! Určite budú viac súvisieť s fantáziou ako s realitou.

Rak 22.6. - 22.7.

Mali by ste splniť, čo ste sľúbili. Ak budete príliš dlho otáľať, stratíte dôveru a dobré meno. Rozdrobenosť a nejednotnosť v rámci vášho konania a myslenia vás oberá prinajmenšom o čas.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie