• Dnes je: Pondelok 04. decembra 2023 meniny má Barbora

VšZP je pre politikov ako bankomat, Szalay navrhuje jej predaj v medzinárodnej aukcii

VšZP je pre politikov ako bankomat, Szalay navrhuje jej predaj v medzinárodnej aukcii

Kandidát strany Sloboda a Solidarita na ministra zdravotníctva Tomáš Szalay.

Slovenské zdravotníctvo sa v priamom prenose pred našimi očami rúca a zabrániť tomu môže len súkromný kapitál. V podcaste portálu ozdravme.sk to uviedol kandidát strany Sloboda a Solidarita (SaS) na ministra zdravotníctva Tomáš Szalay.

Riešenie situácie v zdravotníctve vidí v predaji Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) súkromným investorom zo zahraničia a v transformácii štátnych nemocníc na štátne akciové spoločnosti.

Poriadok treba podľa Szalaya urobiť v poplatkoch, ktoré poskytovatelia zdravotnej starostlivosti vyberajú od pacientov.

Deficit verejných financií

Expert SaS nevidí priestor na to, aby štát v najbližších rokoch zásadným spôsobom zvýšil zdroje pre zdravotníctvo. „Nevidím veľkú šancu zásadne zvýšiť platbu za poistencov štátu, nie je z čoho,“ povedal.

Upozornil na vysoký deficit verejných financií a na to, že verejný rozpočet bude potrebné konsolidovať. Priestor podľa neho nie je ani v zvýšení zdravotných odvodov pre pracujúcich, keďže zamestnávatelia sa dlhodobo sťažujú na vysoké daňovo-odvodové zaťaženie.

Treba riešiť investičný dlh

Jedinou možnosťou je podľa neho zvýšiť ekonomický rast na Slovensku, čím stúpne zamestnanosť a viac sa od pracujúcich vyberie na zdravotnom poistení. Zdravotníctvo však podľa Szalaya potrebuje riešiť investičný dlh, ktorý dosahuje zhruba tri miliardy eur.


„Zdroje na investície v zdravotnom poistení nenájdeme, preto nesmieme brániť súkromný zdrojom, aby naše zdravotníctvo postavili na nohy,“ tvrdí.

Rozdelenie a predaj VšZP

Za vhodný zdroj na financovanie zdravotníctva považuje VšZP. „Navrhujeme ju rozdeliť na tri časti a predať v medzinárodnej aukcii veľkým súkromným poistným domom, ktoré majú skúsenosti s verejným zdravotným poistením,“ povedal expert SaS.


Štátnu zdravotnú poisťovňu by po jej predaji podľa Szalaya politici prestali zneužívať ako nástroj na vyťahovanie renty cez nevýhodne uzatvorené zmluvy.


„Politici si zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne robia bankomat,“ tvrdí.

Zlepšenie platobnej disciplíny


Ak by sa štátnej poisťovne chopili medzinárodné spoločnosti, priniesli by podľa neho potrebné know-how a západnú kultúru. Hodnotu VšZP pritom expert SaS odhaduje na jednu miliardu eur. „Vieme tieto peniaze použiť na investičný dlh, na ktorý nemáme zdroje,“ povedal.


Ďalším krokom je podľa Szalaya transformácia štátnych nemocníc na štátne akciové spoločnosti, čím by sa podľa neho zlepšila platobná disciplína nemocníc.


„Štátna akciová spoločnosť si už nemôže dovoliť tri roky neplatiť faktúry,“ povedal.

Súkromníci zveľadia nemocnice lepšie

Druhým krokom by podľa neho bola zmena akcionárskej štruktúry štátnych nemocníc. „Som nadšencom toho, aby akcionárom mohol byť samosprávny kraj, obec alebo mesto,“ uviedol.


Privítal by však aj vstup súkromného kapitálu zo zahraničia, napríklad z Nemecka, Španielska alebo Švajčiarska. „Dali by slovenské nemocnice do poriadku,“ tvrdí.

Súkromný sektor by podľa Szalaya zveľadil slovenské nemocnice lepšie ako štát.

Transparentné poplatky

Podľa experta SaS treba urobiť poriadok aj v poplatkoch, ktoré pacienti platia poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Poplatky vyberané od pacientov podľa Szalaya dosahujú ročne od jednej do dvoch miliárd eur.


„Poďme to transparentne merať, vtedy vieme adresne kompenzovať poplatky zraniteľným skupinám, ak presiahnu únosnú mieru,“ povedal. Stanovenie transparentných poplatkov podľa neho pomôže zraniteľným skupinám.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie