• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Všetky mačky potrebujú milujúceho majiteľa. Aj tie čierne

Všetky mačky potrebujú milujúceho majiteľa. Aj tie čierne

Pri príležitosti svetového dňa zvierat bez domova chce spoločnosť Mars upozorniť na státisíce opustených psov a mačiek žijúcich na Slovensku, ale aj na dôležitosť adopcie týchto štvornohých priateľov.

18.8.2023 (SITA.sk) - Väčšina útulkov v našej krajine je na hrane svojich kapacít, ale počet adopcií z týchto zariadení stále klesá. Spoločnosť Mars, ako jeden z popredných výrobcov cukroviniek, potravín a krmív pre domáce zvieratá, sa už niekoľko rokov zasadzuje za zodpovedné vlastníctvo domácich miláčikov a podporu útulkov i adopcií.

Počas Medzinárodného dňa zvierat bez domova, ktorý pripadá na 19. augusta, sa spoločnosť Mars bude zaoberať predovšetkým osudmi opustených psov a mačiek.

Na Slovensku chová minimálne jedného psa 39 % ľudí a aspoň jednu mačku nájdeme v 20 % domácností 1. Významné dni, ktoré s domácimi miláčikmi súvisia, pripadajú na začiatok aj koniec augusta. Tento mesiac si však pripomíname aj desaťtisíce opustených domácich zvierat, ktorým chýba pohodlie a pokoj domova.

Spoločnosť Mars, ktorá distribuuje obľúbené značky krmív pre domáce zvieratá, ako sú Pedigree a Whiskas, sa preto dlhodobo venuje podpore túlavých psov a mačiek bez domova, pričom sa zameriava predovšetkým na pomoc zvieracím útulkom a podporu adopcií. To všetko v súlade so svojím cieľom vytvoriť lepší svet pre domáce zvieratá.

Premýšľate o zaobstaraní si štvornohého parťáka? – Zvážte v prvom rade možnosť adopcie

V našej krajine je v súčasnosti mnoho útulkov za hranicou svojich kapacít a počet adopcií sa stále znižuje. Pritom záchrana a adopcia domácich miláčikov z útulku zlepšuje nielen kvalitu zvieracieho života, ale tiež pomáha útulku tým, že uvoľní potrebné miesto na zachránenie ďalšieho zvieraťa v núdzi. Ďalšou výhodou adopcie maznáčika z útulku je, že zamestnanci zariadenia už poznajú povahu zvieratka, vďaka čomu pomôžu nájsť toho najlepšieho spoločníka, ktorý skvele zapadne do nového domova a životného štýlu majiteľa. Aktuálne majú najmenšiu šancu nájsť nový domov maznáčikovia s čiernou farbou, najhoršie sú na tom čierne mačky. Veľa ľudí si totiž spája čierne mačky s nešťastím a smolou. Pritom bez ohľadu na ich srsť ide, samozrejme, o skvelých domácich miláčikov.

Pozitívny vplyv mačiek a psov: domáci miláčikovia vám vnesú radosť do života

Prieskum realizovaný na jar tohto roku v Českej republike v rámci projektu spoločnosti Whiskas #iamacatperson zistil, že najväčšou výhodou pre majiteľov mačiek je úľava od stresu a hlavne každodenná spoločnosť. Až pre 66 % opýtaných ľudí je mačka tiež zdrojom zábavy a väčšina majiteľov sa zhoduje na tom, že vlastníctvo domáceho miláčika zlepšilo nielen kvalitu ich života, ale aj ich psychickú pohodu.

Nesmieme však zabúdať ani na psy. Nie nadarmo sa hovorí, že pes je najlepší priateľ človeka. Ich spoločnosť môže mať pozitívny vplyv na pohodu majiteľa a pokiaľ ich zahrnieme dostatočnou starostlivosťou a láskou, stanú sa tými najvernejšími parťákmi. Preto je dôležité, aby sme si na nich pri príležitosti blížiaceho sa Medzinárodného dňa psov, ktorý pripadá na 26. augusta, spomenuli a predovšetkým im pomohli nájsť nový domov.

"Veríme, že všetky zvieratá si zaslúžia láskyplný domov, a preto kladieme veľký dôraz na podporu a vzdelávanie tých, ktorí sa o ne starajú. Pomôcť útulkom teraz môžu všetci, či už prostredníctvom finančnej podpory alebo dobrovoľníctvom," hovorí Mihaela Negrescu, senior portfólio manažérka spoločnosti Mars.

Podpora zodpovedného vlastníctva domácich miláčikov a propagácia konceptu pet-friendly kancelárií

Jedným z cieľov spoločnosti Mars je vytvoriť lepší svet pre domáce zvieratá, čo okrem podpory adopcií a útulkov znamená aj propagáciu konceptu pet-friendly kancelárií a vzdelávanie majiteľov. Domáci miláčikovia sú už 10 rokov neoddeliteľnou súčasťou kancelárskeho života spoločnosti Mars. Bolo dokázané, že ich prítomnosť spríjemňuje atmosféru na pracovisku, zvyšuje produktivitu a znižuje stres. Domáci miláčikovia sú tiež šťastnejší a vyrovnanejší, pretože môžu tráviť dni v blízkosti svojich majiteľov.

Spoločnosť Mars nabáda aj ostatné organizácie, aby nasledovali jej príklad a zaviedli pet-friendly kancelárie. Na tento účel vytvorila verejne dostupný a bezplatný zdroj podkladov s osvedčenými postupmi, ktoré uľahčujú vytvorenie týchto pracovísk.

1 Údaje pochádzajú z reprezentatívneho prieskumu agentúry Go4insight, ktorý sa realizoval na populácii Slovenskej republiky vo veku 15 – 79 rokov, ktorý realizovala agentúra Go4insight na reprezentatívnej vzorke 1000 respondentov na prelome mája a júna 2021.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie