• Dnes je: Utorok 18. januára 2022 meniny má Bohdana

Všetky krajiny nemajú karanténu a nevyžadujú očkovanie. Ako zabránime ďalšiemu šíreniu koronavírusu?

Všetky krajiny nemajú karanténu a nevyžadujú očkovanie. Ako zabránime ďalšiemu šíreniu koronavírusu?

Cestujúci do ďalekých a exotických krajín sa vystavujú riziku nákazy novými variantami nielen v cieľových destináciách, ale najmä na letiskách, kde sa stretávajú ľudia z rôznych štátov.

Aktuálne možnosti cestovania sú stále ešte veľmi obmedzené. Aj keď hlavný hygienik SR Ján Mikas pripustil skoré zrušenie zákazu cestovania za účelom rekreácie, pandémia spôsobila, že niektoré obmedzenia budú platiť aj naďalej.

Dôvodom sú obavy z dovezenia nových mutácií vírusu SARS-CoV-2 z rôznych končín sveta, do ktorých sa Slováci unavení z dlhotrvajúcich epidemiologických opatrení s vysokou pravdepodobnosťou cez leto „rozbehnú“.

Európska únia (EÚ) pracuje na tom, aby bol do začiatku letných prázdnin spustený projekt digitálneho pasu, teda tzv. zelený certifikát. Predstavitelia členských štátov sa už dohodli na usmerneniach, v ktorých sa opisujú hlavné technické špecifikácie.

QR kód

Tie upravujú napríklad mechanizmy kódovania informácií pomocou QR kódov, ktoré zabezpečia, aby všetky certifikáty, či už digitálne alebo papierové, bolo možné čítať a overovať ich pravosť v celej EÚ.

Členské štáty majú teraz urýchlene zaviesť potrebné technické riešenia na vnútroštátnej úrovni. Tento takzvaný „COVID pas“ musí podľa nariadenia Európskej komisie (EK) fungovať najneskôr od konca júna.


„Medzinárodný očkovací preukaz v Slovenskej republike štandardne vydávajú centrá pre cudzokrajné choroby,“ vysvetľuje Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ). To však teraz platiť nebude.

Na riešení zeleného certifikátu sa budú okrem Ministerstva zdravotníctva SR podieľať pracovníci z Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), odborníci zo Slovensko.Digital, ale aj rezort vnútra a Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.


„Digitálne zelené osvedčenie bude dôkazom o tom, že osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, má negatívny výsledok testu alebo ochorenie COVID-19 prekonala. Bude k dispozícii bezplatne v digitálnom alebo papierovom formáte,“ uvádzajú v stanovisku.

Na otázku, v akej fáze projektu sa aktuálne Slovensko nachádza, však žiadna z oslovených inštitúcií neodpovedala.

Cestovanie pre vyvolených

Myšlienka umožniť cestovanie tým, ktorí dostali vakcínu, sa však s odstupom času ukázala ako rozdeľujúca. Takto by sa totiž mohla vytvoriť „dvojúrovňová spoločnosť“, v ktorej budú iba „vyvolení“ môcť naplno využívať svoje práva.


Tento názor podporila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Viacerí však namietajú, že aj doteraz vo svete existovali krajiny, do ktorých ľuďom neumožnili vstup, ak napríklad nemali potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici.


Niektoré európske krajiny, najmä tie, ktoré žijú hlavne z turizmu, však už avizovali, že potvrdenie o očkovaní vyžadovať nebudú, a tiež neplánujú zavádzať karanténne opatrenia pre príchodzích cudzincov.

Reakcia alebo prevencia?

Toto správanie by sa dalo označiť aj za riskantné. Preto sme sa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nom. OĽaNO) opýtali, či neplánuje zaviesť po letných dovolenkách a hlavne predtým, než deti zasadnú do školských lavíc, nejaké preventívne opatrenia.


„Protiepidemické opatrenia počas letnej turistickej sezóny sú vecou odborných diskusií a budú reagovať na vývoj pandemickej situácie v danom čase. Ovplyvní ich aktuálna situácia u nás i v zahraničí,“ uviedol komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva.

Minister opakovane potvrdil, že tretiu vlnu pandémie musíme očakávať aj na Slovensku. Dáta aj odborníci odhadujú, že príde práve v septembri tohto roka. Napriek tomu sa Lengvarský vyjadril v tom zmysle, že opatrenia budú skôr reaktívne ako preventívne.


„Pokiaľ sa budú zvyšovať počty chorých, tak budeme musieť robiť opatrenia. Ja si myslím, že nový COVID automat celkom dobre reflektuje situáciu a sme do istej miery poučení,“ uviedol pre portál vZdravotníctve.sk.


Minister tiež vysvetlil, že to, aké opatrenia sa zavedú, závisí od nárastu počtu nakazených. „Keď bude nárast, budú opatrenia, a tie môžu byť od ľahších až po lockdown. A keď nebude nárast, bodaj by nebol, tak opatrenia nebudú,“ uzatvoril.

Názor epidemiologičky

Nebolo by predsa len bezpečnejšie robiť opatrenia preventívne?


„Opatrenia pre cestovateľov sú v platnosti aj teraz. Platí povinnosť pri ceste do zahraničia nahlasovať sa na stránke eHranica a pri návrate absolvovať karanténu a vyšetrenie,“ uviedla epidemiologička Zuzana Krištúfková, ktorá je členkou Pandemickej komisie vlády SR.


Informovala tiež o tom, že momentálne pracujú s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) na Cestovnom semafore, v rámci ktorého chcú určiť regulácie pre jednotlivé krajiny.


Štáty v ňom budú farebne rozdelené na zelené, červené a čierne, pričom čierne budú tie, do ktorých sa neodporúča vôbec cestovať, ako napríklad teraz India. Podľa toho by ľudia mali povinnosť po návrate absolvovať vyšetrenie.


„V snahe zachytiť nové varianty je vzorka pozitívne testovaného cestovateľa sekvenovaná. Tak sme zachytili aj indický variant,“ doplnila epidemiologička. S preventívnymi opatreniami budú podľa jej slov pokračovať aj počas leta.


Slováci by mali sledovať webovú stránku rezortu diplomacie, ktorá pravidelne aktualizuje epidemickú situáciu v každom štáte a informuje o platných opatreniach. Krištúfková očakáva, že v rámci štátov EÚ s priaznivou situáciou bude cestovanie voľnejšie, najmä pre očkovaných.

„Cestujúci do ďalekých a exotických krajín sa vystavujú riziku nákazy novými variantami nielen v cieľových destináciách, ale najmä na letiskách, kde sa stretávajú ľudia z rôznych štátov a s rôznou, aj veľmi zlou epidemickou situáciou,“ upozorňuje epidemiologička.


Vysvetlila tiež, že v oblastiach s vysokým počtom nakazených môžu vznikať nové varianty, pred ktorými ani očkovanie nemusí chrániť v takej miere, ako pred známymi variantami.


„Preto odporúčam dovolenkovať v rámci EÚ, v štátoch, v ktorých je priaznivá epidemická situácia,“ dodala na záver.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie